Ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող պատգամավորներն առաջիկա ընտրություններում իրենց տեսնում են իշխանական ուժի ցուցակում
Ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող պատգամավորներն առաջիկա
ընտրություններում իրենց տեսնում են իշխանական ուժի ցուցակում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովում ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող պատգամավորները ցանկություն են հայտնում առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում ընդգրկվել իշխանությունը ներկայացնող քաղաքական ուժի նախընտրական ցուցակում:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասացին պատգամավորները:
«Մենք կփորձենք որևէ կուսակցության միջոցով մեր թեկնածություններն առաջադրել: Ընդդիմության ցուցակով չենք մասնակցի, քանի որ ազգային փոքրամասնությունները պետք է լինեն իշխանության հետ: Մենք մեր համայնքային բոլոր խնդիրները լուծում ենք իշխանության հետ: Եթե կընդունեն մեզ, մենք կլինենք նրանց ցուցակում»,-ասաց ՀՀԿ խմբակցության քրդական համայնքի պատգամավոր Կնյազ Հասանովն ու հավելեց, որ վերջնական որոշումը կհայտնի ներքաղաքական զարգացումներն ավարտվելուց հետո:
ՀՀԿ խմբակցության ասորական համայնքի պատգամավոր Արսեն Միխայլովը նշեց, որ միանշանակ մասնակցելու է սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին: «Մենք կուսակցականներ չենք, ԱԺ ենք եկել քվոտայով՝ ազգային համայնքներից կողմից: Չենք կարող ասորական համայնքին Հայաստանում թողնել որպես ընդդիմություն: Ուստի մենք կլինենք իշխանական ուժի մեջ»,-ասաց Միխայլովը:
Հարցին՝ թե Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության ցուցակո՞ւմ կլինեն, նա պատասխանեց՝ ով էլ լինի իշխանություն, նրա հետ կլինեն: Միխայլովը բացառեց, որ իրենք կմասնակցեն Հանրապետական կուսակցության ցուցակով:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության եզդիական համայնքի պատգամավոր Ռուստամ Մախմուդյանը նշեց՝ խորհրդարանական ընտրություներին մասնակցության ցանկությունը կա, սակայն քանի դեռ ԱԺ-ն գործում է, դեռ չի չկարող այլ մանրամասներ ասել: Նա դեռ հստակ որոշում չունի, թե որ ուժի նախընտրական ցուցակով է ուզում մասնակցել:
Այս հարցում իշխանության տեսակետն իմանալու համար «Արմենպրես»-ը զրուցեց նաև իշխանական ուժի ներկայացուցչի հետ: ՔՊ կուսակցության անդամ, ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Լենա Նազարյանը նշեց, որ իրենց քաղաքական ուժի ցուցակում, բնականաբար, կլինեն ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչներ: «Խմբակցությունների համար դա նաև պարտավորություն է՝ նախատեսված Ընտրական օրենսգրքով: Բացի պարտավորությունից, լավ հնարավորություն է, որ ազգային փոքրամասնությունները նույնպես ներկայացված լինեն մեր ցուցակում: Մենք համայնքների ներկայացուցիչների հետ կապի մեջ ենք և դիտարկում ենք տարբեր թեկնածուների հետ համագործակցություն»,-ասաց Նազարյանը:
Նրա խոսքով՝ անպայման չէ, որ իրենց նախընտրական ցուցակում լինեն այն ներկայացուցիչները, ովքեր ներկայում ԱԺ-ում են, թեև չբացառեց նաև նրանց մասնակցությունը: Նազարյանը նշեց, որ իրենք պատրաստ են ծանոթանալ նաև այլ ներկայացուցիչների հետ:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանն իրավունքի ուժով արձակելու գործընթացը սկսելու համար հոկտեմբերի 16-ին հրաժարական էր ներկայացրել: Հոկտեմբերի 24-ին Ազգային ժողովում քննարկվել էր առաջին փուլով վարչապետ ընտրելու մասին հարցը: Առաջադրված միակ թեկնածուն Նիկոլ Փաշինյանն էր, ում խորհրդարանը չընտրեց վարչապետի պաշտոնում: Վարչապետի ընտրության ևս մեկ փուլ տեղի կունենա առաջին փուլի քվեարկությունից 7 օր հետո: Միակ թեկնածուն կրկի Նիկոլ Փաշինյանն է: Եթե երկրորդ փուլով էլ վարչապետ չընտրվի, խորհրդարանը կարձակվի իրավունքի ուժով, և կնշանակվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:

Lawmakers representing national minorities eye ruling party lists for running in snap polls
YEREVAN, OCTOBER 31, ARMENPRESS. Members of Parliament representing national minorities have expressed willingness to run for parliament in the upcoming expected snap polls under the ruling party list.
“We will try to nominate our candidacies through any party. We won’t run under opposition lists because national minorities should be with the government. We solve all our community issues with the government. If they accept us, we will be in their lists,” Member of Parliament from the Kurdish community of the Republican [HHK] faction Knyaz Hasanov told ARMENPRESS. He said he will express his final decision after the domestic political developments conclude.
Lawmaker Arsen Mikhaylov, representing the Assyrian community from the Republican faction, says that they will definitely participate in the expected early elections. “We aren’t affiliated to any party, we came to parliament by quota from the national communities. We can’t leave the Assyrian community in Armenia as opposition. Therefore we will be within the governmental force,” he said.
He ruled out running for parliament under the Republican Party list.
MP for the Yazidi community (HHK faction) Rustam Makhmudyan said they have a desire to run in the elections but as long as the incumbent parliament functions he can’t go into details. He said he doesn’t have a clear decision yet on whose list he wants to be included.
ARMENPRESS also contacted the ruling party for the government’s opinion in this regard.
MP Lena Nazaryan from the Civil Contract Party, the leader of the Yelk faction, said naturally their list will include representatives of national minorities.
“It is also an onbligation for factions envisaged by the Electoral Code. Besides an obligation, it is a good opportunity for national minorities to be represented in our list too. We are in contact with community representatives and we are considering cooperating with different candidates,” she said.
She didn’t rule out the participation of incumbent national minority lawmakers in the process, but at the same time she said that they are ready to get acquainted with other representatives.
Incumbent acting Prime Minister Nikol Pashinyan has been formally nominated as a candidate in the upcoming final round of electing a prime minister in parliament.
The parliament will be dissolved by virtue of law if it fails to elect a prime minister in the second and final round also. Pashinyan’s nomination as a candidate is a technicality and he himself urged lawmakers to vote him down to disband the parliament. If the second round fails to elect a premier, this will be the first time in the history of Armenia when a parliament is being disbanded.
He was nominated by the Yelk and Tsarukyan factions, Yelk faction leader MP Lena Nazaryan told ARMENPRESS.
A candidate requires the backing of 1/3rdof the 105 MPs to be nominated. He is the only candidate.
The election, or rather confirmation hearing, will take place November 1, 12:00.
Prime Minister Nikol Pashinyan tendered a technical resignation on October 16 in order to launch the process of calling early elections.
Under the law, if a prime minister resigns lawmakers must elect a new PM within two weeks. If MPs fail to elect a PM during the first vote, a second round takes place a week later.
Prior to the vote, parliamentary factions must nominate candidates for the election. All factions agreed that they wouldn’t nominate anyone in order to pave way for dissolution. But the Yelk faction nominated incumbent Nikol Pashinyan in a technical maneuver because the Constitution says that a “vote” must take place. Lawmakers are expected to deliberately vote down Pashinyan in order to fail the election and head for eventual dissolution, and early elections.