Թրամփը հայտարարել Է, որ գրեթե զղջում Է Փաուելին ԴՊՀ-ի ղեկավար նշանակելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Է, թե, հնարավոր Է, որ արդեն զղջում Է Ջերոմ Փաուելին Դաշնային պահուստային համակարգի (ԴՊՀ) նախագահ նշանակելու համար, քանի որ նա չափազանց Է տարվել բազային տոկոսադրույքի բարձրացմամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ամեն անգամ, երբ մենք մի մեծ բան ենք անում, նա բարձրացնում Է տոկոսադրույքը»,- գանգատվել Է պետության ղեկավարը հոկտեմբերի 23-ին The Wall Street Journal թերթում հրապարակված հարցազրույցում: Նա այն կարծիքն Է հայտնել, որ ԴՊՀ-ի ղեկավարը «գրեթե այնպիսի տեսք ունի, ասես երջանկություն Է զգում տոկոսադրույքի բարձրացումից»:
Թրամփին հարց Էր տրվել, թե նա զղջում Է արդյոք Փաուելին Դաշնային պահուստային համակարգի ղեկավար նշանակելու որոշման համար, Համակարգ, որը կատարում Է ԱՄՆ-ի կենտրոնական բանկի գործառույթները եւ իշխանության գործադիր ճյուղից անկախ մարմին Է: «Չափազանց վաղ Է այդ մասին խոսելը, բայց հնարավոր Է՝ զղջում եմ»,- պատասխանել Է նախագահը: «Ես չգիտեմ,- ասել Է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ հանգամանքներում ինքն իրոք կհեռացնի ԴՊՀ-ի նախագահին:- Ես միայն ցանկանում եմ ասել հետեւյալը. ես խիստ դժգոհ եմ ԴՊՀ-ից, որովհետեւ Օբամայի օրոք տոկոսադրույքը հավասար Էր զրոյի», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп заявил, что почти жалеет о назначении Пауэлла главой ФРС
Президент США Дональд Трамп заявил, что, возможно, уже жалеет о своем решении назначить Джерома Пауэлла председателем Федеральной резервной системы (ФРС), так как тот слишком увлекся повышением базовой процентной ставки, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Каждый раз, когда мы совершаем что-то великое, он поднимает процентную ставку", - посетовал глава государства в опубликованном во вторник интервью газете The Wall Street Journal. Он выразил мнение, что глава ФРС "почти выглядит так, будто он испытывает счастье от повышения процентной ставки".
Трампу был задан вопрос, сожалеет ли он о решении поставить Пауэлла во главе ФРС, выполняющей функции центробанка США и являющейся независимым от исполнительной ветви власти органом. "Слишком рано говорить об этом, но возможно [сожалею]", - ответил президент. "Я не знаю, - сказал он, отвечая на вопрос, при каких обстоятельствах он точно снимет председателя ФРС. - Я лишь хочу сказать следующее: я совершенно недоволен ФРС, потому что при Обаме процентная ставка равнялась нулю".