Ունենք շատ ավելի մեծ ներուժ եւ հնարավորություն, քան պատկերացնում ենք. ՀՀ նախագահի ուղերձն Անկախության տոնի առթիվ
Ունենք շատ ավելի մեծ ներուժ եւ հնարավորություն, քան պատկերացնում ենք. ՀՀ
նախագահի ուղերձն Անկախության տոնի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության տոնի առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի գրասենյակից, ուղերձում ասվում է.
1991 թվականի այս օրը մենք հրապարակավ ձեւակերպեցինք ձայնի մեր իրավունքը: Այսօր որպես անկախ պետություն, մենք վստահորեն խոսում ենք Իրավունքի ձայնով:
Մենք ապացուցեցինք, որ երազանքը կարող է իրականություն դառնալ: Այսօր ունենք նոր ձգտումներ, որոնք ծնվում են ամեն օր, յուրաքանչյուրիս մեջ: Պետք է մեզ պատրաստ եւ ունակ զգանք դրանք իրականություն դարձնել Նոր Հայաստանում: Այսօրվա Հայաստանի առաջին ընկալումը պետք լինի այն, որ այն մի նոր միջավայր է, որը պետք է ձեւավորվի յուրաքանչյուրիս կողմից։
Մեզ պարտավորեցնում են այն մարդկանց հիշատակները, ովքեր իրենց զոհաբերեցին հանուն անկախության, ովքեր մոտեցրին այն, բայց չհասցրին տեսնել: Մենք պարտք ունենք նրանց առաջ:
Մեր պատմության դասերից մեկն այն է, որ մենք հաղթանակների հասել ենք, երբ միասնական ենք եղել։
Նոր Հայաստանը պետք է լինի հաղթանակների Հայաստան։
Հպարտանալով անցյալով կամ նախկինում ունեցած ձեռքբերումներով՝ մենք պետք է ավելի մեծ ոգեւորությամբ ու ստեղծագործաբար մոտենանք ապագային:
Մեր միտքը եւ կարողությունները պետք է առաջ ընկնեն զգացմունքներից ու մեր երկիրը դարձնեն աշխարհի ընթացքին ավելի համահունչ: Ժամանակը մեզ անընդհատ մղում է առաջ՝ հասկացնելով, որ որպես պետություն, որպես ժողովուրդ ուշանալու իրավունք չունենք: Մենք պետք է շարժվենք առաջընթացի ճանապարհով՝ Սահմանադրության նկատմամբ անվերապահ հարգանքի, հանրության, քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների եւ իշխանության բոլոր ճյուղերի կողմից պետության հանդեպ մեծ պատասխանատվության գիտակցումով:
Որպես Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք, մենք մեկ ամբողջություն ենք համաշխարհային միջավայրում:
Ուրեմն՝ ունենք շատ ավելի մեծ ներուժ եւ հնարավորություն, քան պատկերացնում ենք:
Դարձնենք այդ բոլորը մեր հետագա հաղթանակների շարժիչ ուժը, դարձնենք բոլորս միասին՝ Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներով, աշխարհասփյուռ հայությամբ, համահայկականությամբ:
Մեր ընտանիքներում սովոր ենք ընտանեկան տոները նշել միասին եւ միասնական։ Մեր ազգային տոնը մեր մեծ հայկական ընտանիքի տոնն է, այսօրվա Հայաստանի Հանրապետության ծննդյան օրը, մեր մեծի ու փոքրի, զինվորի եւ աշխատավորի, մտավորականի եւ ուսանողի, բոլորիս տոնը։
Շնորհավորում եմ բոլորիս համազգային եւ համապետական տոնի՝ Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ: Մաղթում եմ խաղաղություն, բարեկեցություն, երջանկություն եւ լավատեսություն»:

‘The holiday of our big Armenian family’, President Sarkissian congratulates on Independence Day
YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. Armenian President Armen Sarkissian has congratulated the people of Armenia on the Independence Day.
“Dear citizens of the Republic of Armenia,
On this day in 1991, we publicly exercised our right to vote. Today, as an independent state, we are confidently speaking with the voice of right.
We proved that dreams can come true. Today we have new aspirations which are born every day, in each of us. We must feel ready and capable in making them reality in New Armenia. The first perception of today’s Armenia should be that it is a new environment which should be formed by each of us. We are obliged by the memories of those people who sacrificed themselves for independence, who brought it closer, but didn’t manage to see it. We are in debt before them.
One of the lessons from our history is that we have achieved victories when we stood united.
New Armenia must be an Armenia of victories.
By being proud of our previous achievements we must approach the future with greater excitement and creativity.
Our minds and skills should get ahead of emotions and make our country more harmonious with the world’s pace. Time is constantly pushing us forward, making us understand that as a state, as a people we don’t have the right to be late. We must move on the path of advancement, with unconditional respect towards the Constitution, and realization of great responsibility towards the society, civil society institutions and all branches of the government towards the state.
As Armenia-Artsakh-Diaspora, we are one whole in the global environment.
Therefore, we have far greater potential and opportunities than we imagine.
Let’s make this all the moving force of our future victories, let’s make it together, with all citizens of Armenia, all Armenians in the Diaspora, with Pan-Armenianism.
We usually celebrate family holidays together and united in our families. Our national day is the holiday of our big Armenian family, the birthday of today’s Republic of Armenia, the holiday of the seniors and the youth, the soldiers and the workers, academicians and students, all of us.
I congratulate you all on the occasion of the pan-national holiday, the Independence Day of Armenia. I wish peace, welfare, happiness and optimism to you,” Sarkissian said in the address, as reported by his office.