ՀՀ զինված ուժերը և Պաշտպանության բանակը վստահորեն վերահսկվում են իրավիճակը առաջնագծում. Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ զինված ուժերը և Պաշտպանության բանակը վստահորեն վերահսկվում են իրավիճակը
առաջնագծում. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 18-ին Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի, Պաշտպանության բանակի հրամանատար Լևոն մնացականյանի, ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանի ուղեկցությամբ այցելել է  Արցախի առաջնագիծ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Ֆեյսբուքի»-ի իր էջի տեսաուղերձում նշել է, որ կարևոր քննարկումներ են տեղի ունեցել առաջնագծում տիրող իրավիճակի հետ կապված:
«Չնայած որ առաջնագծում վիճակը բավականին լարված է, բայց կարելի է համարել այդ իրավիճակը կայուն և վերահսկելի: Համենայնդեպս, Հայաստանի զինված ուժերը և Պաշտպանության բանակը վստահորեն վերահսկում են իրավիճակը: Եվ մենք նաև Արցախի նախագահի հետ ու զինված ուժերի ներկայացուցիչների հետ քննարկեցինք Ղարաբաղի հարցի շուրջ ընթացիկ վիճակը, մեր դիրքորոշումներն այդ կապակցությամբ, ինչպես նաև ռազմաքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ քննարկումներ տեղի ունեցան»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով` քննարկման ժամանակ   արձանագրվել է, որ սահմանագծում հայկական կողմի զինված ուժերը վստահորեն վերահսկում են իրավիճակը և անհրաժեշտ պատասխան են տալիս ադրբեջանական զինված ուժերի սադրանքներին. «Բայց սա չի նշանակում, որ մենք պատերազմ ենք ուզում կամ պատերազմ ենք հրահրում, այլ մենք պատրաստ ենք բանակցությունների, ինչը բազմիցս նշվել է»:
Վարչապետը նշեց, որ Արցախում շատ հետաքրքրիր մարդկանց հետ է հանդիպել` մարտական հերթապահություն իրականացնող մարդկանց , ովքեր առաջնագծում ծովի մակարդակից գրեթե 3 հազար մետր բարձրության վրա հերթապահություն են իրականացնում:
«Զինված ուժերի շարքային պայմանագրային զինվորի հետ ծանոթացա, ով 7 երեխա ուներ և, այդքան  երեխա ունենալով, ծովի մակերևույթից մոտ 3 հազար մետր բարձրության վրա  իրականացնում է մարտական հերթապահություն: Եվ մի սպայի հետ ծանոթացա, ով վեց երեխա ուներ ու նույնպես իր ծառայությունը իրականացնում էր այդպիսի պայմաններում: Ինչո՞ւ եմ սա ընդգծում, որովհետև ես համարում եմ, որ նրանք ունեն սեփական հայրենիքին, ապագայի նկատմամբ բացառիկ հավատ և վստահություն: Համոզված եմ նաև, որ հավատը հիմնված է մեր ժողովրդի հավաքական ուժի և վստահության վրա»,- շեշտեց Փաշինյանը:
Վարչապետը նաև հավելեց, որ  պլանավորել էր մասնակցել «Իմ քայլը» դաշինքի Աջափնյակ վարչական շրջանում  կազմակերպած հավաքին, բայց ստացվեց այնպես, որ եղանակային շատ բարդ պայմաններ էին և նա չի կարողացել ժամանակին վերադառնալ Երևան:

ВС Армении и Армия обороны уверенно контролируют ситуацию на передовой: Никол Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян 18 сентября вместе с президентом Республики Арцах Бако Саакяном в сопровождении министра обороны Армении Давида Тонояна, начальника генштаба ВС Артака Давтяна, министра обороны Арцаха Левона Мнацаканяна посетил ряд участков границы на севере Арцаха. Как сообщает Арменпресс, Пашинян на своей странице в Facebook отметил, что состоялось важное обсуждение ситуации на передовой.
“Несмотря на то, что ситуация на линии фронта является довольно напряженной, но ее можно считать стабильной и контролируемой. Тем не менее, ВС Армении и Армия обороны уверенно контролируют ситуацию. И мы также с президентом Арцаха и представителями ВС обсудили текущую ситуацию в связи с карабахским конфликтом, наши позиции, а также военно-политическую ситуацию”, - сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, во время обсуждения армянские ВС уверенно контролируют ситуацию на границе и дают необходимый ответ на провокации азербайджанских вооруженных сил. “Но это не значит, что мы хотим войны или провоцируем войну, но мы готовы к переговорам, о чем неоднократно заявляли”, - сказал премьер.
Премьер-министр отметил, что в Арцахе он встречается с большим количеством интересных людей, которые дежурят на высоте около 3000 метров над уровнем моря.
“Я познакомился с рядовым солдатом Вооруженных Сил, у которого было 7 детей, и с таким количеством детей он совершал боевое дежурство на высоте около 3000 метров над уровнем моря. И я встретил офицера, у которого было шестеро детей, и также служил в таких условиях. Почему я подчеркиваю это, потому что я считаю, что у них исключительная вера в свою родину и будущее. Я также убежден, что вера основана на коллективной силе и доверии нашего народа”, - подчеркнул Пашинян.
Премьер-министр также добавил, что он планировал принять участие в кампании “Мой шаг” в административном округе Аджапняк, но были настолько тяжелые погодные условия, что он не смог вовремя вернуться в Ереван.