Ադրբեջանական կողմի կրակոցների մասին ՀՀ ԱԳՆ-ն տեղեկացրել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշի մարզի ուղղությամբ սեպտեմբերի 11-ին ադրբեջանական կողմի կրակոցների մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը տեղեկացրել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում լրագրողներին հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
«Այսպիսի իրավիճակներում մեր գործողությունների մեխանիզմը հստակ է. առաջին հերթին տեղյակ են պահվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ԱԳՆ-ներն ու դեսպանները, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը, որ հերթական կոպտագույն խախտումն է եղել ադրբեջանական կողմից»,- նշեց Բալայանը:
Տիգրան Բալայանի խոսքով՝ ադրբեջանական ոտնձգությունները շարունակական բնույթ են կրում, ինչը նրանց ապակառուցողական կեցվածքի հետևանքն է:
«Ադրբեջանը մերժում է իրականացնել Վիեննայում, Սանկտ Պետերբուրգում և Ժնևում ձեռք բերված և վերահաստատված համաձայնությունները»,- ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը:

YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. The Armenian foreign ministry has notified the OSCE Minsk Group Co-Chairs on the Azerbaijani cross-border gunfire at the province of Tavush on September 11, foreign ministry spokesperson Tigran Balayan told a press conference today.
“In this type of situations our mechanism of actions is clear: First of all the foreign ministries and ambassadors of OSCE Minsk Group Co-Chairing countries, the OSCE Personal Representative of the Chairperson in Office are notified that another gross violation has taken place by Azerbaijan,” Balayan said.
He said that the Azerbaijani encroachments are continuous is nature, which is a consequence of the destructive conduct of Azerbaijan.
“Azerbaijan refuses to implement the agreements which were reached and reaffirmed in Vienna, St. Petersburg and Geneva,” he said.