Հայաստանը շարունակելու է աջակցել Արցախի անկախության հետագա ամրապնդմանը. Արա Բաբլոյանի ուղերձն Արցախի անկախության տոնի առթիվ
Հայաստանը շարունակելու է աջակցել Արցախի անկախության հետագա ամրապնդմանը.
Արա Բաբլոյանի ուղերձն Արցախի անկախության տոնի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի անկախության օրվա առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Սիրելի հայրենակիցներ,շնորհավորում եմ բոլորիս Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման 27-րդ տարեդարձի առթիվ և խոնարհվում բոլոր նրանց պայծառ հիշատակի առջև, ովքեր ընկան հայոց երկրորդ պետության անկախությունը պաշտպանելու  ճանապարհին:
Արցախի ժողովուրդն իր անբեկանելի որոշումը կայացրեց ռազմական ու քաղաքական դժվարին և անորոշ մի ժամանակաշրջանում, երբ թերևս միակ որոշակի ու հստակ իրողությունը հայրենի հողին սպառնացող վտանգի ահագնացումն էր: Պատմությունն ապացուցեց, որ անկախության հռչակումն էր արցախահայության` իր պատմական հայրենիքում ապրելու իրավունքի պաշտպանության միակ ուղին: Իսկ արցախահայությունն ապացուցեց, որ կարող է հաղթել, բուժել պատերազմի վերքերը, արարել ու շենացնել իր լեռնաշխարհը: Եվ ավելին, հաստատակամորեն հաղթահարելով բոլոր դժվարությունները՝ կառուցել ժողովրդավարական հասարակարգ, որը պետության ու հասարակության զարգացման կարևորագույն գրավականն է:
Սեպտեմբերի 2-ը համայն հայության տոնն է, որը մենք նվաճել ենք համազգային պայքարի արդյունքում, և Հայաստանը շարունակելու է ըստ ամենայնի աջակցել Արցախի Հանրապետության անկախության հետագա ամրապնդմանը:
Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի և իմ անունից կրկին շնորհավորում եմ Արցախի ողջ ժողովրդին այս նվիրական տոնի առթիվ: Շնորհավորանքի ու գնահատանքի խոսք եմ ուղղում նաև բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ավանդն են ունեցել Արցախի Հանրապետության պաշտպանության ու զարգացման գործում:
Սիրելի արցախցիներ, ցանկանում եմ ձեզ նորանոր հաջողություններ պետականաշինության, օրենսդրական դաշտի շարունակական կատարելագործման, ժողովրդավարության ամրապնդման և տնտեսության զարգացման ասպարեզներում: Մաղթում եմ խաղաղություն, առաջընթաց և բարօրություն»:

Армения и впредь будет содействовать укреплению Арцаха — послание Ара Баблояна по случаю Дня независимости Арцаха
Армения  и впредь будет содействовать укреплению Арцаха — послание  Ара Баблояна по
случаю Дня независимости Арцаха
Председатель НС РА  Ара Баблоян направил поздравительное послание по случаю Дня независимости Арцаха.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ НС РА, в  послании, в частности, говорится:
«Дорогие  соотечественники, поздравляю всех нас с 27-летием провозглашения  независимости Арцаха. Я склоняю голову перед светлой  памятью  павших за независимость второго армянского государства.
Народ Арцаха принял неоспоримое  решение в  труднейший и неопределенный    военно-политический период, когда  единственной определенной реальностью была грозящая родной  земле  опасность. История  доказала, история доказала, что единственным путем защиты  арцахского армянства своего права жить на своей  исторической  родине  была декларация  независимости. И армяне  Арцаха доказали, что могут победить, излечить раны  войны и обустроить свою горную страну. И  более того, решительно преодолев все  трудности, построить демократическое  строй – главнейший  залог развития  государства и общества.
2 сентября – праздник  мирового армянства, который  мы  завоевали в  результате  общенародной  борьбы. Армения  и впредь будет содействовать укреплению Арцаха.
От имени парламента  Армении и от своего лично  еще раз поздравляю весь народ Арцаха с этим светлым праздником. Поздравляю всем тем, кто внес свой вклад в  защиту  и развитие  Арцаха.
Дорогие  арцахцы, желаю вам новых достижений в строительстве  государства, совершенствовании правового поля, укреплении  демократии и развитии экономики.