Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունները տեղի կունենան սեպտեմբերի 23-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունները կանցկացվեն 2018թ.-ի սեպտեմբերի 23-ին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին օգոստոսի 18-ին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում հայտարարեց ԿԸՀ քարտուղար Արմեն Սմբատյանը։
«Ղեկավարվելով «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 51-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 13-րդ կետերով, 128-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերով և հիմք ընդունելով կառավարության 2018թ.-ի օգոստոսի 16-ի «Երևանի ավագանու լիազորությունները կրճատելու և ավագանու արտահերթ ընտրություններ նշանակելու և անցկացնելու մասին» որոշումը, Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների օր է հրապարակվել սեպտեմբերի 23-ը»,- նշեց Սմբատյանը։
Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների քարոզարշավը տեղի կունենա սեպտեմբերի 10-21-ը։ ԿԸՀ որոշմամբ՝ ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունները պետք է իրենց առաջադրման հայտը ներկայացնեն մինչև օգոստոսի 29-ը։ Հանձնաժողովը հայտերը կհաստատի մինչև սեպտեմբերի 3-ը, իսկ ընտրությունների արդյունքները կամփոփի սեպտեմբերի 30-ին։
Լրագրողների դիտարկմանը, թե կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարց բարձրացրեց՝ արդյոք ԿԸՀ-ն պատրա՞ստ է բարձր մակարդակով ընտրություններ անցկացնել, հանձնաժողովի քարտուղարը նշեց, որ միշտ են պատրաստ։
Հանձնաժողովի նիստում հայտարարվեց, որ ավագանու ընտրությունների՝ 5 քմ մակերեսը գերազանցող գովազդային վահանակներում քարոզչական պաստառ տեղադրելու համար կուսակցությունների և կուսակցությունների դաշինքների հայտերն ընտրական հանձնաժողովն ընդունելու է մինչև օգոստոսի 29-ը։

Внеочередные выборы в совет старейшин Еревана состоятся 23 сентября
Внеочередные  выборы  в  совет старейшин Еревана состоятся 23 сентября. Как передает Арменпресс, об этом на внеочередном заседанииЦИК заявил секретарь ЦИК  Армен Смбатян.
«Руководствуясь пп.7 и 13 ч.2 ст.51 конституционного закона Армении «Избирательный кодекс республики Армения» и принимая за основу решение «О сокращении полномочий и  назначении и проведении внеочередных выборов  Совета старейшин Еревана», внеочередные  выборы  в  совет старейшин Еревана состоятся 23 сентября», - сказал Смбатян.
Выборная кампания  пройдет 10-21 сентября. Решением ЦИК, участвующие  в  выборах партии  должны  представить заявки о выдвижении до 29 августа. ЦИК  рассмотрит их до 3 сентября, а  результаты  выборов  подведет 30 сентября.
На замечание журналистов, что на заседании правительства Никол Пашинян поднял вопрос – готова ли ЦИК  провести выборы  на  высоком уровне, секретарь отметил, что они готовы всегда.
На заседании комиссии было объявлено, что для  вывешивания  плакатов, превышающих размером 5 кв/м, партии и блоки должны  представить заявку в  ЦИК до 29 августа.