Մեծ Բրիտանիայի թագավորական դրամահատարանը թողարկել Է Փադինգթոն արջուկի 60-ամյակին նվիրված մետաղադրամներ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի թագավորական դրամահատարանը մանկական գրականության հերոսի՝ Փադինգթոն արջուկի հայտնվելու 60-ամյակը նշել Է 50 փենս արժողությամբ կոլեկցիոն արծաթե մետաղադրամների թողարկմամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մետաղադրամներից մեկի վրա գլխարկով արջուկը դրոշ Է թափահարում Բուքինգհեմյան պալատի՝ Մեծ Բրիտանիայի Եղիսաբեթ Երկրորդ թագուհու պաշտոնական նստավայրի մոտ, մյուսի վրա նա Փադինգթոնյան կայարանում Է: Բարելավված դիզայնով մետաղադրամը՝ գունավոր Փադինքթոնով, առաջարկվում Է 60 ֆունտ ստեռլինգով (77,7 դոլար): Էժան տարբերակը կարել Է ձեռք բերել 10 ֆունտ ստեռլինգով (12,9 դոլար):
Մետաղադրամների դիզայներ Դեյվ Նափթոնի խոստովանությամբ, դրանք ստեղծելիս, «ինքն իսկական կարոտախտ Է ապրել»: «Ինձ դուր Էր գալիս կարդալ Փադինգթոնի մասին գրքերը, երբ ես փոքր Էի,-ասել Է նա:-Փադինգթոնն իմ մանկության մի մասն Էր, բայց այժմ նրան իր համար բացահայտում Է բոլորովին նոր սերունդ»: Մայքլ Բոնդի (1926-2017 թթ.) «Փադինգթոն անունով արջուկը» գիրքն առաջին անգամ հրապարակվել Է 1958 թվականի հոկտեմբերին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Королевский монетный двор Великобритании выпустил монеты к 60-летию медвежонка Паддингтона
Королевский монетный двор Великобритании отметил 60-летие появления героя детской литературы медвежонка Паддингтона выпуском коллекционных серебряных монет достоинством 50 пенсов, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
На одной из монет медвежонок в шляпе машет флагом у Букингемского дворца - официальной резиденции королевы Великобритании Елизаветы II, на другой он на Паддингтонском вокзале. Монета улучшенного дизайна с цветным Паддингтоном предлагается за £60 ($77,7). Дешевую версию можно приобрести за £10 ($12,9).
По признанию дизайнера монет Дейва Наптона, при их создании "он испытал настоящую ностальгию". "Мне нравилось читать книги о Паддингтоне, когда я был моложе, - сказал он. - Паддингтон был частью моего детства, но теперь его открывает совершенно новое поколение".
Книга Майкла Бонда (1926-2017) "Медвежонок по имени Паддингтон" была впервые опубликована в октябре 1958 года.