Ադրբեջանն Արցախի հետ շփման գծից հետ չի քաշում դեռևս ապրիլից կուտակած մեծ քանակությամբ ստորաբաժանումները
Ադրբեջանն Արցախի հետ շփման գծից հետ չի քաշում դեռևս ապրիլից կուտակած մեծ
քանակությամբ ստորաբաժանումները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանն Արցախի հետ շփման գծից հետ չի քաշում դեռևս ապրիլից կուտակած մեծ քանակությամբ ստորաբաժանումները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Հակառակորդը ապրիլից շփման գծին շատ մոտ գտնվող տարածքներ է տեղափոխել մեծ քանակությամբ ստորաբաժանումներ, սակայն նրանց մշտական տեղակայման վայրն այդտեղ չէ: Առ այսօր այդ ստորաբաժանումները հետ չեն քաշել: Պարբերաբար այնտեղ ինչ-որ տեղաշարժեր են իրականացվում, ինչպես նաև ցուցադրական զորավարժություններ: Այսինքն՝ ամեն կերպ ցանկանում են մեզ ահաբեկել, սակայն` դեռևս ցուցադրական ձևով: Մենք բացարձակ չենք տրվում նրանց ահաբեկումներին և Արցախի պաշտպանության բանակը կատարում է համապատասխան բոլոր քայլերը, որպեսզի հակառակորդը գայթակղության չդիմի: Մենք պետք է հավասարակշռված և լուրջ վերաբերենք այդ ամենին և չմտածենք, որ սա պարզապես տեղեկատվություն է ու ընդամենը ներքին իրավիճակի պատճառով է արվում: Մեր ներքին իրավիճակը շատ հանգիստ է` չնայած վերջին օրերին մի քանի սադրանք եղավ»,- ընդգծեց ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակը:
Արցախի ՊԲ-ի կողմից հակառակորդի ակտիվության կասեցման վերաբերյալ Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ Արցախը միշտ պատրաստ է դիմակայելու:
«Հակառակորդը գիտի, որ մենք միշտ պատրաստ ենք, և արկածախնդրության չեն դիմում: Մենք միշտ պետք է պատրաստ լինենք, քանի որ Ադրբեջանն այն երկիրն է, որ իր էությամբ ահաբեկչական է ու այդ երկրից ամեն ինչ սպասելի է»,- շեշտեց Բաբայանը:
Նրա խոսքով, հնարավոր է, որ ադրբեջանցիներն օգտվեն Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության փաստից, որ մարդկանց ուշադրությունը գուցե այդ կողմ սևեռված լինի: ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակը չբացառեց, որ այդ պարագայում հնարավոր են հակառակորդի սադրանքների ավելի ուժեղացումներ ու սրացումներ:

Азербайджан не отводит от линии соприкосновения в Арцахе сконцентрированные здесь еще в апреле подразделения
Азербайджан не отводит от линии соприкосновения в Арцахе сконцентрированные здесь
еще в апреле подразделения
Азербайджан не отводит от линии соприкосновения в Арцахе сконцентрированные здесь в значительном количестве еще в апреле подразделения. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
«В апреле противник передислоцировал к линии соприкосновения значительное количество подразделений, хотя постоянное место их дислокации не здесь. По сегодняшний эти подразделения не отвели. Это означает, что они пытаются нас терроризировать, пока что – демонстративно. Мы не поддаемся на эти попытки, и АО Арцаха делает все, чтобы противник не поддался искушению. Мы должны взвешенно и серьезно относиться к этому и не думать, что это попросту информация, которая подается ввиду внутренней ситуации. Наша внутрення ситуация очень спокойная, несмотря на несколько провокаций последних дней»,- сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
По его словам, АО Арцаха всегда готова отразить любые провокации противника.
«Противник знает, что мы – всегда готовы, и не прибегаеет к авантюрам. Мы всегда должны быть готовы, поскольку Азербайджан – та страна, которая террористична по своей сути, и от нее всегда можно ожидать всего что угодно»,- сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
По его словам, возможно, что азербайджанцы воспользуются чемпионатом мира по футболу, подразумевая, что внимание людей будет привлечено к нему. Он не исключил в связи с этим провокации и обострения.