Առաջին անգամ Ճապոնիային ամերիկյան հեղուկացված թերթաքարային գազ են մատակարարել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի թերթաքարային հանքավայերից ստացված հեղուկացված բնական գազով առաջին լցանավը մայիսի 21-ին ժամանել Է Ճապոնիայի Իոկոհամա նավահանգիստ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Tokyo Gas կորպորացիան, որը մատակարարումների համապատասխան պարտավորագիր Է կնքել 20 տարի ժամկետով:
Առաջին խմբաքանակի ծավալը կազմել Է 70 հազար տոննա, ինչը կբավականացնի մեկ տարվա ընթացքում 220 հազար տնային տնտեսությունների ապահովման համար: Գազն արտադրվել Է ST Cove Point ձեռնարկությունում՝ Tokyo Gas-ի եւ Sumitomo Corporation -ի համատեղ ընկերությունում, որը գտնվում Է ԱՄՆ-ի Մերիլենդի նահանգի արեւելքում: «Այս նախագծի եւ նոր մատակարարների շնորհիվ Tokyo Gas-ը կկարողանա ընդլայնել իր ցանցը»,- նշված Է ընկերության հայտարարության մեջ:
Ընդամենը 20 տարվա ընթացքում այն պլանավորում Է այդ ձեռնարկությունից տարեկան Ճապոնիային մատակարարել 1,4 միլիոն տոննա հեղուկացված բնական գազ: Մինչ այժմ Ճապոնիան իր պահանջների շուրջ 80 տոկոսը բավարարում Էր Ավստրալիայից, Մերձավոր Արեւելքի եւ Հարավարեւելյան Ասիայի երկրներից գազի մատակարարումների հաշվին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Японию впервые поставили американский сжиженный сланцевый газ
Первый танкер со сжиженным природным газом (СПГ), полученным из газа со сланцевых месторождений в США, прибыл в понедельник в японский порт Иокогама. Как передает Арменпресс, об этом сообщила корпорация Tokyo Gas, которая заключила соответствующий контракт на поставки сроком 20 лет.
Объем первой партии составил 70 тыс. тонн, чего хватит для обеспечения 220 тыс. домохозяйств в течение года. Газ произведен на предприятии ST Cove Point - совместной компании Tokyo Gas и Sumitomo Corporation, расположенном на востоке американского штата Мэриленд. "Благодаря этому проекту и новым поставщикам Tokyo Gas сможет расширить свою сеть", - отмечается в заявлении компании.
Всего в течение 20 лет она планирует поставлять в Японию 1,4 млн тонн СПГ ежегодно с этого предприятия. До настоящего времени Япония покрывала около 80% своих потребностей за счет поставок газа из Австралии, стран Ближнего Востока и Юго-Восточной Азии.