Կվիրիկաշվիլին Նիկոլ Փաշինյանին հրավիրել է Վրաստան. կողմերը հեռախոսազրույց են ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմի նախաձեռնությամբ` Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետերի միջև մայիսի 11-ին կայացել է հեռախոսազրույց:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունից, Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ ընտրվելու կապակցությամբ:
Կողմերն ընդգծել են երկու երկրների միջև առկա ավանդական բարիդրացիական հարաբերությունների առավել խորացման կարևորությունը:
Հայաստանի վարչապետն, իր հերթին նշել է, որ Վրաստանի և Հայաստանի համագործակցությունը պետք է զարգանա աշխարհաքաղաքական գործոններից զատ: Նրա խոսքով՝ կարևոր է, երկկողմ տնտեսական համագործակցությունը համապատասխանի երկու երկրների միջև առկա առանձնահատուկ կապերին:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին Նիկոլ Փաշինյանին հրավիրել է Վրաստան և ևս մեկ անգամ պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացնման ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 10-ին «Առաջին ալիք»-ին տված բացառիկ հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիին հրավիրում է Հայաստան և հույս հայտնում, որ նման հրավեր կստանա նաև Վրաստանից: «Վրաստանը բարեկամ երկիր է: Վրաստանի և Հայաստանի եղբայրական հարաբերությունները պետք է զարգանան, քանի որ մենք եղբայրական երկրներ ենք և գործընկերներ»,- նշել էր նա:

YEREVAN, MAY 11, ARMENPRESS. At the initiative of the Armenian side, a phone call took place between Prime Minister Nikol Pashinyan and Georgian counterpart Giorgi Kvirikashvili today.
The Georgian PM congratulated Nikol Pashinyan on his election as Armenia’s Premier, the Armenian embassy in Georgia told ARMENPRESS.
The sides emphasized the importance of deepening the traditional friendly relations between the two countries.
The Armenian Prime Minister noted that the Armenian-Georgian relations should develop apart from geopolitical factors. PM Pashinyan said it is important for the economic cooperation to be in line with the existing special ties between the two countries.
Giorgi Kvirikashvili invited Nikol Pashinyan to visit Georgia and once again expressed readiness to develop relations with Armenia.
Speaking to Georgia’s First Channel in a May 10 exclusive interview, the Armenian PM said he has invited his Georgian counterpart to visit Armenia and expressed hope that he will get a similar invitation too.
“Georgia is a friendly country. The brotherly relations of Georgia and Armenia must develop because we are brotherly countries and partners”, Pashinyan said.