Մեր ժողովրդի զավակները լի են հայրենիքի սահմանները պաշտպանելու վճռականությամբ. Գարեգին Բ կաթողիկոսի ուղերձը
Մեր ժողովրդի զավակները լի են հայրենիքի սահմանները պաշտպանելու
վճռականությամբ. Գարեգին Բ կաթողիկոսի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հաղթանակի և խաղաղության տոնի, Շուշիի ազատագրման և Արցախի պաշտպանության բանակի հիմնադրման օրերի առիթով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից, ուղերձում ասվում է.
«Հաղթանակի և խաղաղության տոնի, Շուշիի ազատագրման և Արցախի Պաշտպանության բանակի օրերի առիթով Հայրապետական Մեր օրնությունն ու շնորհավորանքն ենք հղում համայն մեր ժողովրդին՝ ի Հայաստան, Արցախ և ի Սփյուռս։
Նվիրական է այս օրը մեր ժողովրդի համար, որ հերոսաբար իր ավանդն է բերել Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի կերտմանը՝ հանուն աշխարհում խաղաղության և ժողովուրդների ազատ ու առաջադեմ կյանքի։ Հայրենանվեր նույն ոգով մեր ժողովուրդն ազատագրեց Շուշին՝ հաղթական նոր էջ հավելելով ազգային մեր պատմության մեջ։ Այսօր մենք հանդիսավորապես նշում ենք նաև Պաշտպանության բանակի օրը, որն աննկուն ու քաջաբար պահպանում է Արցախի անվտանգությունն ու խաղաղությունը։
Գոհություն Տիրոջը, որ մեր ժողովրդի զավակները լի են վճռականությամբ ու նախանձախնդրությամբ հայրենիքի սահմանները պաշտպանելու և նորանոր իրագործումներով կերտելու լուսավոր ու պայծառ գալիքը ազգի և հայրենյաց:
Սուրբ Էջմիածնի կամարների ներքո Մեր աղոթքն ենք վերառաքում առ Բարձրյալ Տերը, որ խաղաղ լինի հայոց երկինքը և անվտանգ ու անխռով ապրի մեր ողջ ժողովուրդը։ Թող Տերը ամուր պահի հայրենի մեր պետականությունը, օրհնի և զորակից լինի մեր ժողովրդին այսօր և հավիտյանս. ամեն»:

Сыны нашего народа полны решимости защищать границы родины – послание Католикоса Гарегина II
Католикос Всех Армян Гарегин II направил поздравительное  послание  по случаю Дня Победы  и Мира, 26-летия  освобождения Шуши и создания  Армии обороны  Арцаха.
Как  сообщили Арменпресс в пресс-канцелярии Св. Престола Эчмиадзина, в  послании говорится:
«По случаю праздника победы и мира, дней освобождения Шуши и основания Армии обороны Арцаха приносим Наше Патриаршее благословение и поздравления всему нашему народу в Армении, Арцахе и Диаспоре.
Это заветный день для нашего народа, который героически внес своей вклад в победу в Великой Отечественной войне во имя мира на земле и свободной и прогрессивной жизни народов.
Тем же патриотичным духом наш народ освободил Шуши, добавив новую победную страницу в нашу национальную историю. Сегодня мы тождественно отмечаем также День основания Армии обороны, которая непоколебимо и доблестно хранит безопасность и мир Арцаха.
Возносим славу к Господу за то, что сыновья нашего народа полны решимости и усердия для того, чтобы защитить границы Родины и новыми свершениями создать светлое и лучезарное будущее народа и родины.
Под сводами Святого Эчмиадзина возносим Нашу молитву к Всевышнему Богу за мирное армянское небо и безопасную и невозмутимую жизнь всего нашего народа. Пусть Господь прочно хранит государственность нашей Родины, благословит и поддержит наш народ ныне и присно и во веки веков. Аминь».