Դամասկոսը եւ զինված ընդդիմությունը պայմանավորվել են Հոմսից զինյալների դուրսբերման շուրջ. SANA
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի իշխանությունները զինված ընդդիմության հետ համաձայնություն են ձեռք բերել Հոմս նահանգային կենտրոնի (գտնվում Է Դամասկոսից 165 կմ հեռավորության վրա) հյուսիսային արվարձաններից նրա կազմավորումների դուրսբերման շուրջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է SANA գործակալությունը:
Ըստ նրա տեղեկատվության՝ զինյալները պարտավոր են 48 ժամվա ընթացքում սիրիական բանակին հանձնել ծանր ու միջին սպառազինությունը, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերը, զրահատեխնիկան եւ փոխադրամիջոցները: Նաեւ նրանք կհանձնեն ականադաշտերի ու ստորգետնյա անցումների քարտեզները եւ ցույց կտան զինամթերքի պահեստների գտնվելու վայրերը: Անօրինական կազմավորումներն իրենց ձեռքում են պահում Հոմսից 10-12 կմ շառավղով գտնվող Ռաստան, Թալբիսա եւ Էլ Հոուլա քաղաքները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Дамаск и вооруженная оппозиция договорились о выводе боевиков из Хомса
Сирийские власти достигли соглашения с вооруженной оппозицией о выводе ее формирований из северных окрестностей провинциального центра Хомс (165 км от Дамаска). Как передает Арменпресс, об этом сообщило во вторник агентство SANA.
По его информации, боевики должны в течение 48 часов сдать сирийской армии тяжелые и средние вооружения, реактивные системы залпового огня, бронетехнику и транспортные средства. Также они передадут карты минных полей и подземных ходов и укажут местонахождение складов с боеприпасами.
Бандформирования удерживают в своих руках города Растан, Талбиса и Эль-Хоула в радиусе 10-12 км от Хомса. По условиям соглашения, боевики должны в течение трех дней открыть проезд по заблокированному ими участку шоссе Хомс - Хама и покинуть южные окрестности провинциального центра Хама (220 км от Дамаска).