Ֆրանկ Էնգելը ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունները տեսնում է Հայաստանի հետ սահմանի բացումից, լրագրողներին ազատ արձակումից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի գործողությունները Սիրիայում իսկական սկանդալ է որակում Եվրախորհրդարանի լյուքսեմբուրգցի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նա անդրադարձավ ԵՄ անդամ երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարություններին, որոնցով նրանք, մասնավորապես, Եվրամիությունից պահանջում են դադարեցնել անդամակցության շուրջ բանակցությունները Թուրքիայի հետ:
«Թուրքիան իր գործողություններն արդարացնում է ահաբեկիչների, անվտանգության սպառնալիքներով, սակայն որեւէ նման սպառնալիք չկա ո՛չ Աֆրինում, ո՛չ էլ այն տարածքներում, որոնք նրանք թիրախավորում են: Կարծում եմ՝ Թուրքիային պետք է պարզ բացատրել, կամ ինչպես ես եմ հասկանում, արդեն իսկ պարզ բացատրվել է, որ մենք լավ չենք վերաբերվում այս ամենին: Թուրքիան մեծ հարեւան է, եւ ես բազմիցս խոսել եմ այն մասին, որ մեծ հարեւանների հետ (իմիջիայլոց, Ռուսաստանը մեկ այլ մեծ հարեւան է) պետք է ինչ-որ կերպ համակերպվենք մեր համակեցությանը: Միմյանց հետ չշփվելը տարբերակ չէ ոչ մի առումով, միեւնույն ժամանակ, ձեւացնել, թե անում ես մի բան, որը երբեք չի լինելու, նույնպես տարբերակ չէ: Թուրքիան երբեք չի լինի Եվրամիության անդամ. դա պարզապես չի լինի, եւ մենք պետք է դադարենք ձեւացնել, որ դա կարող է լինել»,-ընդգծեց ԵԽ պատգամավորը եւ հավելեց, որ տեսականորեն կարելի է պատկերացնել Թուրքիային Եվրամիության անդամ, պատգամավորն անձամբ խնդիր չի տեսնում այդ հարցում, սակայն նրա համոզմամբ՝ դա չի կարող լինել Թուրքիայի ներկայիս ղեկավարության եւ նման դիրքորոշման պարագայում:
Ֆրանկ Էնգելի դիտարկմամբ՝ Թուրքիան նաեւ մեծապես հետընթաց է ապրել օրենքի դաշտում, ինչն ընդունելի չէ ո՛չ իր, ո՛չ էլ ԵՄ որեւէ երկրի համար:
«Այն օրը, երբ Թուրքիան կփոխվի, հետ կկանգնի Կիպրոսի նկատմամբ իր ագրեսիայից,կբացի սահմանը Հայաստանի հետ, կկարգավորի հարաբերությունները բոլոր հարեւանների հետ, բանտերից ազատ կարձակի անարդար հիմքով ձերբակալված լրագրողներին, ես միգուցե Թուրքիայի հետ ինչ-որ հարաբերություն պատկերացնեմ, սակայն նման Թուրքիա երբեք չի լինի»,-եզրափակեց լյուքսեմբուրգցի պատգամավորը:

MEP Frank Engel sees EU-Turkey relations after opening of border with Armenia, release of journalists
MEP Frank Engel sees EU-Turkey relations after opening of border with Armenia, release of
journalists
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. Member of the European Parliament Frank Engel from Luxembourg calls Turkey’s actions in Syria a real scandal.
In an interview to ARMENPRESS, MEP Frank Engel commented on the statements of the high-ranking officials of the EU member states according to which they urge the EU to stop accession talks with Turkey.
“Turkey justifies its actions by threats of terrorists, security, but there is no such threat both in Afrin and the territories which they target. I think it’s necessary to clearly explain Turkey, or as I understand, it has already been clearly explained that we negatively react to this. Turkey is a big neighbor, and I have repeatedly stated that we need to somehow adapt to our co-existence with big neighbors (by the way, Russian is also a big neighbor). Not communicating with each other is not an option in any way, but at the same time to pretend that you do something which will never happen, is again not an option. Turkey will never be an EU member: this just will not happen, and we must stop pretending that it can happen”, the MEP noted, adding that theoretically one can imagine Turkey as a member of the EU, the lawmaker personally doesn’t see any problem on this matter, but according to him, this is impossible in the circumstances of Turkey’s current leadership and such position.
Frank Engel stated that Turkey also faced a great regress in the law field which is unacceptable both for him and any EU member state.
“The day when Turkey changes, stops aggression against Cyprus, opens the border with Armenia, normalizes the relations with all neighbors, releases journalists arrested on unfair grounds, I perhaps will imagine a relation with Turkey, but Turkey will never be so”, the MEP stated.