Միջազգային հանրության հակազդեցության բացակայությունը ոգեշնչել է Ալիևին. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի տարածքային նկրտումների շուրջ միջազգային հանրության անտարբերությունը հանգեցրել է նրան, որ Ալիևը հանդես է եկել նոր՝ ավելի մեծ պահանջներով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
«Ինչպես և ակնկալվում էր. Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի նախագահի կողմից հնչեցված տարածքային նկրտումների վերաբերյալ միջազգային հանրության կողմից անհրաժեշտ հակազդեցության բացակայությունը ոգեշնչել է նրան ավելի մեծ տարածքների նկրտումներ ունենալ»,- թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մարտի 19-ին Նովրուզի տոնակատարություններին նվիրված միջոցառման ժամանակ հայտարարել է, թե «այսօրվա Հայաստանի տարածքի մեծ մասը պատմական ադրբեջանական հողերում է»: Ավելի վաղ նա ադրբեջանական էր հորջորջել Հայաստանի քաղաքամայր Երևանը:

YEREVAN, MARCH 19, ARMENPRESS. The indifference of international community on Azerbaijani President Ilham Aliyev’s territorial claims towards Armenia led to the point that Aliyev now comes up with new, greater demands, Tigran Balayan – Armenian foreign ministry spokesman, said on Twitter, Armenpress reports.
“As expected: the absence of international community’s necessary counter response to the Azerbaijani president’s territorial claims towards Armenia inspired him to have greater territorial claims”, Balayan said.
During celebrations dedicated to Novruz (Iranian New Year) on March 19 Azerbaijani President Ilham Aliyev said “most of the territory of today’s Armenia is in the historical Azerbaijani lands”. Earlier he also said “Yerevan is a historical Azerbaijani land”.