Բակո Սահակյանը կարևորել է ԱՄՆ հայկական կազմակերպությունների դերն Արցախի միջազգային ճանաչման հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 15-ին Վաշինգտոնում ՀՀ դեսպանատանը հանդիպում է ունեցել Ամերիկայի հայկական համայնքային կառույցների ղեկավարների հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Քննարկվել են Արցախի պետականաշինությանը, սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, Հայրենիք-Սփյուռք կապերին, հանրապետությունում տարբեր ծրագրերի իրականացմանն առնչվող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել ներկաներին, ընդգծելով, որ Արցախում մշտապես զգում են Ամերիկայի հայկական համայնքի ներգրավածությունը երկրի կյանքում, որի անմիջական մասնակցությամբ հանրապետությունում իրականացվում են բազմաթիվ ծրագրեր:
Բակո Սահակյանը նաեւ արժեւորել է ԱՄՆ-ի հայկական կազմակերպությունների դերակատարությունը Արցախի միջազգային ճանաչման եւ երկիրն աշխարհում ճանաչելի դարձնելու գործում:
Երկրի ղեկավարը պարգեւատրել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության նախագահ Պերճ Սեդրակյանին «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով՝ Արցախի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների համար:

President Sahakyan highlights role of Armenian-American institutions for int’l recognition of Artsakh
President Sahakyan highlights role of Armenian-American institutions for int’l recognition of
YEREVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. President of Artsakh Bako Sahakyan had a meeting with leaders of Armenian-American community institutions on March 15 in the Embassy of Armenia in Washington D.C, the Presidential Office of Artsakh told ARMENPRESS.
Issues related to Artsakh’s state-building, social-economic development, ties with the Diaspora and various projects in the country were discussed at the meeting.
The President expressed gratitude to the audience, stressing that Artsakh always feels the involvements of the Armenian community of US in the life of the country, with the direct participation of which numerous programs are being implemented in Artsakh.
President Sahakyan also valued the role of Armenian-American organizations in the direction of the international recognition of Artsakh are raising awareness of the country globally.
The President awarded AGBU president Berge Setrakian with the Mesrop Mashtots Order for services to the Republic of Artsakh.