Շավարշ Քոչարյանը ողջունելի է համարում ապրիլյան պատերազմից հետո Ադրբեջանին զենքի վաճառքի հարցով ՌԴ հետևությունը
Շավարշ Քոչարյանը ողջունելի է համարում ապրիլյան պատերազմից հետո Ադրբեջանին
զենքի վաճառքի հարցով ՌԴ հետևությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը ողջունելի է համարում ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովի հայտարարությունն այն մասին, որ Ռուսաստանը չի շարունակի նույն մասշտաբներով սպառազինություն մատակարարել Ադրբեջանին, որը կար մինչև 2016թ. ապրիլյան պատերազմը:  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին կառավարության նիստից հետո Քոչարյանն ասաց լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
«Միշտ էլ սպառազինության համար մեկ մատակարարողն Ադրբեջանին եղել է Ռուսաստանը: Մենք դա լավ գիտենք: Այս հայտարարությունից տպավորությունն այն է, որ ինչ-որ հետևություններ արվում են Ռուսաստանի կողմից: Արձանագրում եմ, որ ողջունելի է այդպիսի հայտարարությունը», - ասաց Շավարշ Քոչարյանը:
Կոնստանտին Կոսաչովը մարտի 14-ին ՀՀ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել էր, որ Ռուսաստանը չի շարունակի նույն մասշտաբներով սպառազինություն մատակարարել Ադրբեջանին, որը կար մինչև 2016թ. ապրիլյան պատերազմը: Նա նշել էր, որ Ռուսաստանը իրականացնում է այն պայմանագրերը, որոնք Ադրբեջանի հետ կնքվել են մինչև 2016թ. ապրիլ:
«Մենք պարտավոր ենք անել դա այդ պայմանագրերին համապատասխան: Սակայն իմ ունեցած տեղեկատվությամբ դա չի լինի այն մասշտաբներով, որը կար 2016թ. ապրիլի դրությամբ: Անկասկած, մենք արձագանքում ենք իրավիճակին, որը տեղի ունեցավ 2016թ. ապրիլին»,- ասել էր Կոնստանտին Կոսաչովը:

Шаварш Кочарян приветствует выводы РФ по вопросу поставки оружия Азербайджану после апрельской войны
Замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян приветствует заявление председателя Комитета по международным делам Совета федерации Федерального собрания РФ Константина Косачева о том, что Россия не продолжит поставлять Азербайджану оружие в том масштабе, как до апрельской войны 2016 года. По сообщению «Арменпресс», об этом Кочарян сказал в беседе с журналистами после заседания правительства.
“Россия всегда была для Азербайджана поставщиком оружия номер один. Мы это хорошо знаем. После этого заявления создается впечатление, что какие-то выводы Россией делаются. Приветствую такое заявление”, - сказал Шаварш Кочарян.
Константин Косачев 14 марта, во время встречи в Национальном собрании с журналистами, сказал, что Россия не продолжит поставлять Азербайджану оружие в том же масштабе, что и до апрельской войны 2016 года. Он отметил, что Россия реализует те договора, которые были подписаны с Азербайджаном до апреля 2016 года.
“Мы обязаны делать это в соответствии с этими договорами. Однако по имеющимся у меня сведениям, это не будет в тех же масштабах, какие были по состоянию на апрель 2016 года. Несомненно, мы откликаемся на ситуацию, которая имела место в апреле 2016 г.”, - сказал Константин Косачев.