ՀՆԱ-ի 7.5 տոկոս աճը Հայաստանում հաջողվել է արձանագրել արդյունաբերության և ծառայությունների հաշվին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանիտնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը ներկայացրեց, թե հիմնականում ինչի հաշվին է հաջողվել 2017թ. ՀՆԱ-ի 7.5 տոկոս աճ ապահովել: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում նախարարն ընդգծեց, որ ՀՆԱ-ի նման աճ հաջողվել է ապահովել արդյունաբերության և ծառայությունների հաշվին: «Աճել է արդյունաբերությունը: Հատկապես հատկանշական է, որ արդյունաբերության աճի մեջ մեծ տեսակարար կշիռ է կազմում մշակող արդյունաբերության աճը: Եթե արդյունաբերության թողարկումը 2017թ. աճել է 12.6 տոկոսով, ապա մշակող արդյունաբերության աճը եղել է 15.7 տոկոս և արդյունաբերության 12.6 տոկոս աճի 9.6 տոկոսն ապահովել է հենց մշակող արդյունաբերությունը: Եվս 2.6 տոկոս ապահովել է հանքարդյունաբերությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Կարայանը՝  հավելելով, որ բացի դա աճ է արձանագրվել նաև առևտրի և ծառայությունների ոլորտում:
Նախարարն անդրադարձավ նաև ներդրումներին՝ ընդգծելով, որ 2017թ. Հայաստանի տնտեսության մեջ շուրջ 865 միլիոն դոլարի չափով ներդրումներ են իրականացվել: «Կառավարության կայքում հստակ նշված են ներդրումներն ըստ ոլորտների, նշված է, թե որքան են կազմում մասնավոր, որքան պետական բյուջեի և համայնքային բյուջեների հաշվին, որքան՝ ֆինանսական կազմակերպությունների միջոցների հաշվին»,- ասաց նախարարը:
Հարցին, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ է երկրում սոցիալական վիճակը վատ, նախարարը պատասխանեց, որ բավականին լավ տնտեսական արդյունքներ կան, սակայն որպեսզի հասարակությունը զգա դրա ազդեցությունը, այդ արդյունքները պետք է լինեն երկարատև: «Դրա համար մենք չենք սահմանափակվելու 2017թ. արդյունքներով և փորձելու ենք հասնել նրան, որպեսզի 2018թ. արդյունքներն ավելի լավը լինեն»,- ասաց Կարայանը:
Պատասխանելով հարցին՝ արդյոք տնտեսական աճի նման ցուցանիշի և նման ներդրումների մասին հայտարարելը քաղաքական ենթատեքստ չունի, քանի որ առաջիկայում խորհրդարանը պետք է ընտրի ՀՀ նոր վարչապետին, նախարարը բացասական պատասխան տվեց: Նա շեշտեց, որ այդ արդյունքները կառավարության հետևողական աշխատանքի հետևանք են:

Роста ВВП на 7,5% удалось добиться благодаря росту промышленности и услуг
Министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян представил основные влияния на рост ВВП на 7,5% в 2017 году.
Как сообщает Арменпресс, выступая перед журналистами в парламенте, министр подчеркнул, что благодаря росту промышленности и услуг удалось добиться такого роста ВВП.
«Промышленность выросла. Особенно примечательно, что рост перерабатываемой промышленности имеет большую долю в росте промышленности. Если объем производства в отрасли в 2017 году вырос на 12,6%, то рост перерабатываемой промышленности составил 15,7%, а 9,6% роста промышленности из 12,6% обеспечила именно эта сфера. Горнодобывающая сфера обеспечила еще 2,6% роста», - сказал министр, добавив, что рост также зафиксирован в торговле и сфере услуг.
Министр также коснулся инвестиций, подчеркнув, что в Армении в 2017 году было сделано почти 865 миллионов долларов инвестиций. Министр также отметил, что вся подробная информация об инвестициях доступна на официальном сайте правительства.
На вопрос, почему в стране плохое социальное положение, министр ответил, что есть хорошие экономические результаты, но для того, чтобы общество почувствовало его влияние, эти результаты должны быть долгосрочными.
«Вот почему мы не будем ограничиваться результатами 2017 года, и мы постараемся достичь лучших результатов в 2018 году», - сказал он.
Министр опроверг слухи о том, что такой показатель и такие заявления о высоких инвестициях сделаны намеренно из-за предстоящих выборов.