Հայաստանն արևմուտքի և արևելքի միջև կայուն ժողովրդավարական երկիր կառուցելու երկար ճանապարհ է անցել. Էմանուել Մակրոն
Հայաստանն արևմուտքի և արևելքի միջև կայուն ժողովրդավարական երկիր կառուցելու
երկար ճանապարհ է անցել. Էմանուել Մակրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ Ֆրանսիան մշտապես կլինի Հայաստանի կողքին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ֆրանսիայի նախագահը հետաքրքիր է գնահատել ՀՀ Նախագահի հետ հանդիպումը՝ ավելացնելով, որ Հայաստանը երկար ճանապարհ է անցել՝ կառուցելով կայուն ժողովրդավարական երկիր արևմուտքի ու արևելքի միջև: «Այս բարդ տարածաշրջանում Ֆրանսիան ձեր կողքին կլինի և կօժանդակի, որպեսզի շարժվեք առաջ: 2018 թվականը շատ կարևոր է Հայաստանի համար»,- ասել է Մակրոնը՝ ավելացնելով, որ մայիսի 28-ին Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակին Ֆրանսիայից կմասնակցի Արտաքին գործերի նախարարը: Միաժամանակ,  Էմանուել Մակրոնը պաշտոնապես հաստատել է, որ գալիք հոկտեմբերին այցելելու է Հայաստան՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով:
«Մեր հանդիպման ժամանակ որոշեցինք լայնացնել ֆրանսերենի դերը կրթության մեջ, ընդլայնել Ֆրանսիական համալսարանը, ստեղծել մշակութային կենտրոն: Միաժամանակ, ցանկանում եմ բարձր գնահատել հայկական սփյուռքի դերը և հիշեցնել, որ հունվարի 30-ին մասնակցելու եմ Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի ընթրիքին»,- ասել է Ֆրանսիայի նախագահը:
Մակրոնի դիտարկմամբ՝ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները պահանջում են ավելի դինամիզմ և փոխանակություն՝ զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, շրջակա միջավայրի և ծրագրային ապահովման ոլորտներում:

Armenia has passed long path establishing firm democracy between East and West
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS. French President Emmanuel Macron announced after meeting with the Armenian President Serzh Sargsyan that France will always stand with Armenia. ARMENPRESS reports the French President assessed the meeting with the Armenian President as interesting and added that Armenia has passed a long path establishing firm democracy between East and West. “In this complicated region France will stand with you and will support your progress.2018 is a very important year for Armenia”, Macron said, adding that the French Foreign Minister will participate in the events dedicated to the 100th anniversary of the first Armenian Republic on May 28. At the same time Emmanuel Macron official confirmed that he will visit Armenia in October to participate in the summit of the Francophonie.
“During our meeting we decided to broaden the role of France in education, to expand the French University and create a cultural center. At the same time I want to highly assess the role of the Armenian Diaspora and remind that I will participate in the dinner of the Coordinating Council of Armenian Organizations in France”, the French President said.
According to Macron, the Armenian-French relations demand more dynamism and exchange in the spheres of tourism, agriculture, environment and software industries.