«Արմենպրես»-ը 99 տարեկան է. 1918 թվականից Հայաստանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի առաջին` «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը նշում է հիմնադրման 99-ամյակը:
«Արմենպրես»-ը հիմնադրվել Է 1918 թվականի դեկտեմբերի 18-ին, երբ Հայաստանի առաջին հանրապետության Ազգային Խորհրդի որոշմամբ ստեղծվեց նախադեպը չունեցող պետական լրատվական` Հայկական հեռագրական գործակալությունը: Ներկայումս «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը գործում է որպես փակ բաժնետիրական ընկերություն, որի բաժնետոմսերը տնօրինում է Հայաստանի Հանրապետությունը: Գործակալությունն ամենահինն է Հայաստանում: Ներկա դրությամբ այն թողարկում է տասնմեկ լրատվական ժապավեն` պաշտոնական, քաղաքական, տնտեսական, հասարակական, մարզային, տարածաշրջանային, միջազգային, մշակութային, մարզական, հարցազրույցներ, ֆոտո նորություններ:
«Արմենպրես»-ի թիմը պահպանում է գործակալության առաջատար դերը հայաստանյան լրատվադաշտում և ամուր հիմքեր է ստեղծում տարածաշրջանային և միջազգային լրատվական հարթակներում՝ գործակալության ներկայությունն ապահովելու և զարգացնելու առումով:
Գործակալությունն ակտիվորեն լուսաբանել, հանրահռչակել և միջազգային առաջատար լրատվամիջոցներում ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության համար կարևոր նշանակություն ունեցող բոլոր իրադարձությունները, հակահարված է տվել ադրբեջաբնական քարոզչությանը, եղել և մնում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, թուրքական մերժողականության բացահայտման առաջատար դիրքերում։
Մենք հպարտանում ենք  «Արմենպրես»-ի ընթերցողներով ու բաժանորդներով,  ուրախությամբ արձանագրում գործակալության տեղեկատվության նկատմամբ վստահությունը և օգտագործումը հայաստանյան և Սփյուռքի մամուլում:
Գործակալությունն ակտրվորեն գործում է սոցիալական համարյա բոլոր հարթակներում։ Այն Հայաստանում եզակիներից է, որի ֆեյսբուքյան էջը վերիֆիկացված է, որն ինդեքսավորվում է News google.com և Bing news միջազգային համակարգերիև «Յանդեքս» նորությունների կողմից:
Գործակալությունն օրական հրապարակում է շուրջ 300 լուր հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն և արաբերեն լեզուներով։
Գործակալության կայքը համապատասխանում է ժամանակակից պահանջներին և հասանելի է թե համակարգիչների, թե «խելացի» հեռախոսների համար:
«Արմենպրես»-ը երկկողմ են գործակցության պայմանագրեր ունի աշխարհի ավելի քան 20 առաջատար լրատվական գործակալությունների հետ, որոնց շուրջ մեկ երրորդը կնքվել է վերջին հինգ տարիներին: Գործընկերների թվում են ՏԱՍՍ-ը, Ռոյթերսը, Սինխուան, ԻՌՆԱՆ, ՄԵՆԱՆ, ԲՏԱ-ն, Ագերպրեսը, ԲԵԼՏԱՆ, Կազինֆորմը, շատ այլ լրատվամիջոցներ, որոնց հետ իրականացվում է տեղեկությունների եւ լուսանկարների փոխանակում:
Այսօր «Արմենպրես»-ի մամուլի կենտրոնը Հայաստանի ամենաակտիվ, արդիական և հեղինակավոր ասուլիսային հարթակներից մեկն է: Շաբաթական մամուլի կենտրոնում անցկացվում է շուրջ 4 միջոցառում՝ լայն հանրային ընդգրկմամբ:
Նախատեսվում է 2017թ. Երևան-Ստեփանակերտ հեռուստակամուրջի ֆորմատով ասուլիսների իրականացում ամսական պարբերականությամբ:
Գործակալությունում ակտիվ աշխատանքներ են տարվում ֆոտոծառայության արդիականության ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի ֆոտոխրոնիկան պետական մարմիններին և գերատեսչություններին ցուցաբերում է համկողմանի օժանդակություն: Ի մասնավորի, աջակցում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը՝ արտերկրում ցուցահանդեսների կազմակերպման և արտերկրի մամուլում հրապարակումների պատրաստման ուղղություններով: Ֆոտոծառայությունն ունի հարուստ տեղեկատվական և լուսանկարչական արխիվ, որը ներկայացնում է Հայաստանի և տարածաշրջանի յուրահատուկ պատմությունը: Միայն ֆոտոարխիվում ներկայումս պահվում է մոտ 100 հազար լուսանկար:
«Արմենպրես»-ը միջազգային մամուլում Հայաստանի ամենացիտվող լրատվամիջոցն է: «Արմենպրես»-ի լրատվությունից, բացի գործընկերներից, օգտվում են այնպիսի միջազգային հսկաներ, ինչպիսիք են CNN-ը, UPI-ը, «Սինխուա»-ն, BBC-ն, «ՌԻԱ նովոստի»-ն և այլն:
Ամեն տարի գործակալությունում իրենց ուսումնական պրակտիկան է անցնում ԵՊՀ, ԵՊԼՀ , Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի համալսարանի՝ ժուռնալիստիկայի և թարգմանչական գործում մասնագիտացող ավելի քան 30 ուսանող:
Գործունեության այլ ուղղությունները
Բացի տեղեկատվության արտադրությունից և տարածմից, գործակալությունը վերջին տարիներին իրականացրել է մի շարք հատուկ նախագծեր, որոնցից մի քանիսը կարելի է համարել առանձնապես հաջողված:
• Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ հրապարակվել են Ցեղասպանությունից ողջ մնացած վերապրողների հուշերը, որոնց հիման վրա «Արմենպրես»-ի հետ համատեղ իտալա-արաբական ԱՍՍԱԴԱԿԱ կենտրոնը հրապարակել է առանձին հատոր Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, որը լայն արձագանք է գտել Իտալիայում: Վերապրածների մասին բազմաթիվ սյուժեներ ներկայացվել են իտալական և միջազգային այլ հեռուստաընկերություններով:
• Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 70-ամյակի հետ կապված թվայնացվել և ցուցահանդեսի ու առանձին ալբոմի տեսքով ներկայացվել է  «Արմենպրես»-ի պատերազմական պլակատների արխիվը:
• Գործակալությունն իրականացրել է բազմաթիվ ցուցահանդեսային ծրագրեր: Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակի հետ կապված «Արմենպրես»-ը «Մենք» հիմնադրամի հետ համատեղ իրականացրել է լուսանկարչական ցուցահանդեսների շարք Երևանում, Փարիզում, Գլենդելում:
• Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելու առիթով տրվեց «Երևանյան բեսթսելեր» նախագծի մեկնարկը, որն արդեն երեք տարի շաբաթական կտրվածքով ամփոփում է Երևանում վաճառվող գրքերի ռեյտինգները, և ամեն տարի Մայրենի լեզվի օրը (փետրվարի 21-ին) կազմակերպվում է «Երևանյան բեսթսելեր» մրցանակաբաշխությունը:
• «Արմենպրես»-ն իրականացրել է նաև «Նորամուտ» երիտասարդական նախագիծը, որի համար գործակալությունն արժանացել է «Հայկյան» ամենամյա մրցանակաբաշխության մրցանակին՝ «Տարվա երիտասարդական լրատվական նախագիծ» անվանակարգում:

The staff of ARMENPRESS preserves its leading position in the informational landscape of Armenia and has set firm basis in international and regional news platforms safeguarding its presence and development.
The agency has actively covered, mainstreamed and presented in leading international media outlets all the developments of key importance for the Republic of Armenia, taken counter measures against Azerbaijani propaganda and has been and remains the forerunner in the mission of the international recognition of the Armenian Genocide and exposure of Turkish denialism.
We are proud of the readers and subscribers of ARMENPRESS and are happy to record the trust in the information produced by the agency and its usage by Armenian and Diaspora media.
The agency is active in almost all the social networks. It is one of the few in Armenia the Facebook page of which is verified and is indexed within google.com and Bing news international systems by “Yandex” news.
ARMENPRESS has numerous subscribers both in Armenia and abroad. Apart from media outlets, embassies, international organizations, banks, think tanks and other institutions are the subscribers of ARMENPRESS.
The agency publishes 300 articles daily in Armenian, Russian, English and Arabic languages.
The website of the agency meets the modern standards and is available both for computers and smart phones.
International cooperation
ARMENPRESS is a member to 4 international media organizations. The agency presents Armenia in CIS Information Council, Black Sea Association of National News Agencies, Council of national news agencies of Southeastern Europe and the Balkan countries (observer) and News Agencies World Congress. ARMENPRESS chaired over the Black Sea Association of National News Agencies in 2014-2016, the sessions of which and the CIS Information Council were held in Yerevan in 2014.
Reporters of the agency regularly participate in different international conferences, media exhibitions and training programs.
Partnership with Artsakh
ARMENPRESS renders comprehensive assistance to the news agency of Artsakh “Artsakhpress” aimed at its development and strengthening. An agreement of cooperation has been signed with “Artsakhpress” which assumes internationalization of “Artsakhpress” and awareness raising about Artsakh through the canals of ARMENPRESS.
A memorandum of cooperation was signed in October, 2016 between ARMENPRESS and the Artsakh Union of Journalists which is designed for organizing educational programs for the young journalists of Artsakh by both distance training and visits to Armenia by journalists of Artsakh.
Media center
The media center of ARMENPRESS is one of the most active, modern and popular platforms for press conferences. 4 events with broad public involvement are held on weekly basis at ARMENPRESS media center.
Press conferences in telebridge format between Yerevan and Stepanakert are planned to be held starting from 2017.
Photo service
The agency carries out active works to modernize the photo service. The photo chronicle of ARMENPRESS renders comprehensive support to state bodies and agencies. Particularly, it supports the Foreign Ministry of Armenia by organizing exhibitions and preparing publications for foreign media. The photo service has a rich informational and photo archive presenting the unique history of Armenia and the region. Nearly 100 thousand photos are kept in the photo archive only.
International media inclusion
ARMENPRESS is the most frequently quoted Armenian news agency by international media. Apart from partners, the news produced by ARMENPRESS is used by such international giants as CNN, UPI, BBC, “Ria Novosti” and so on.
Educational projects
ARMENPRESS in collaboration with “Reuters” agency conducted a seminar-training for Armenian photo journalists in 2012 during which nearly two dozens of photo reporters were trained.
Every year over 30 students of YSU, YSLU and Armenian State Institute of Physical Culture specialized in journalism and translational work do an internship at the agency.
Other activities
Apart from informational output and its dissemination the agency has implemented a number of special projects in the recent years some of which can be considered particularly successful.
• Ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide the memories of the genocide survivals have been published based on which the Italian-Arabic ASSADACA center jointly with ARMENPRESS published a separate volume on the Armenian Genocide causing a broad resonance in Italy. Numerous stories of survivals were covered by Italian and other international TV channels.
• On the occasion of the 70th anniversary of the victory of the Great Patriotic War the archive of war-related posters of ARMENPRESS were digitized and presented in an exhibition and a separate album.
• The agency has organized numerous exhibitions. On the occasion of the 25th anniversary of the Independence of the Republic of Armenia ARMENPRESS in collaboration with “Menk” Fund organized series of photo exhibitions in Yerevan, Paris and Glendale.
• On the occasion of declaring Yerevan as the World Book Capital “Yerevan Bestseller” project kicked off in the sidelines of which for the third year the books sold in Yerevan are rated on weekly basis and every year on the day of the national language (February 21) “Yerevan Bestseller” award ceremony takes place.
• ARMENPRESS has also conducted “Noramut” youth project for which the agency was awarded with “Haykyan” annual award for the category of “Youth news project of the year”.
ARMENPRESS congratulates its current and former employees on the 99th anniversary by always striving to keep its worthy place in information diversity.