ՀՀ-ում և Արցախում ընտրվել է զարգացման լավագույն ճանապարհը. Արա Բաբլոյանը՝ սահմանադրական բարեփոխումների մասին
ՀՀ-ում և Արցախում ընտրվել է զարգացման լավագույն ճանապարհը. Արա Բաբլոյանը՝
սահմանադրական բարեփոխումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում և Արցախում իրականացված սահմանադրական փոփոխություններն անհրաժեշտ են պետության առավել արդյունավետ կառավարման և ժողովրդավարության մակարդակի բարձրացման համար: Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների Ազգային ժողովների միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 12-րդ նիստի  ընթացքում այս մասին ասաց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը: «Հանրաքվեի արդյունքում Հայաստանում և Արցախում ընդունվել է զարգացման այն ճանապարհը, որը լավագույնս է համապատասխան երկրների ներքին և արտաքին առանձնահատկություններին: Անշուշտ, հետբարեփոխումային գործընթացները Հայաստանում և Արցախում ունեն ընդհանրություններ և առանձնահատկություններ: Հայկական երկու պետությունների գոյությունը մեր ժողովրդի հարստությունն է: Մենք պարտավոր ենք պաշտպանել և զարգացնել այն՝ համատեղ ջանքերով և գործողություններով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն իր հերթին ընդգծեց, որ, չնայած Հայաստանում և Արցախում սահմանադրական փոփոխություններից հետո  պետական կառավարման մոդելների տարբերություններին, այս ոլորտում համատեղ քննարկումների անհրաժեշտություն կա: «Այս հարթակը ոչ միայն հնարավորություն է օրենսդրական փորձի փոխանակման տեսանկյունից, այլ նաև յուրահատուկ խողովակ է մեզ համար՝ ինչպես տարբեր երկրների խորհրդարանականների հետ կապեր հաստատելու, այնպես էլ միջազգային խորհրդարանական ամբիոնից Արցախի դիրքորոշման մասին բարձրաձայնելու համար»,-նշեց Աշոտ Ղուլյանը՝ ընդգծելով, որ ՀՀ Ազգային ժողովի հետ համագործակցությունն իրենց համար ամենակայացածն ու արդյունավետն է:

The best development path chosen in Armenia and Artsakh: Speaker Babloyan on constitutional reforms
YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS. The constitutional changes in Armenia and Artsakh are necessary for the state’s more effective governance and increasing the level of democracy, Armenia’s Parliament Speaker Ara Babloyan said at the 12th session of the inter-parliamentary commission on cooperation between the Parliaments of Armenia and Artsakh, Armenpress reports.
“The development path has been adopted in Armenia and Artsakh as a result of the referendum which best corresponds to the domestic and foreign features of the countries. Of course, the processes following the reforms in Armenia and Artsakh have similarities and peculiarities. The existence of the two Armenian states is the wealth of our people. We must protect and develop it through joint efforts and actions”, Ara Babloyan said.
Speaker of the Parliament of Artsakh Ashot Ghoulyan said despite differences in public administration models after the constitutional changes in Armenia and Artsakh, there is a need for joint discussions in this field. “This platform is not only a chance to exchange legislative experience, but also a unique link for us to establish ties with the parliaments of different countries, voice Artsakh stance in international parliamentary platforms”, Ashot Ghoulyan said.