Եվրանեսթի Բյուրոյի ընդունած ուղերձը բացառում է ԼՂ հակամարտության ռազմական լուծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրանեսթի Բյուրոն ընդունել է Եվրոպական Խորհրդարանի և Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Մոլդովայի ու Ուկրաինայի խորհրդարանների պատվիրակությունների ղեկավարների համատեղ ուղերձը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ուղերձում կոչ է արվում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները հայկական եւ ադրբեջանական ուժերի միջեւ, հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, որը չունի ռազմական լուծում, այլ միայն բովանդակային բանակցությունների վերսկսման, բարեխղճորեն եւ վստահության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների եւ երկխոսության միջոցով:
«Իրավունքի գերակայության առնչությամբ մեզ համար ընդունելի են մեր քաղաքացիների բարձր ակնկալիքները՝ ապահովելու ամուր եւ արդյունավետ գործող ժողովրդավարական ինստիտուտների առկայությունը եւ հասնելու կոռուպցիայի, կազմակերպված հանցավորության եւ ապօրինի օլիգարխիկ վերահսկողության վերացմանը:
Սույնով պարտավորություն ենք ստանձնում լիարժեք կերպով իրականացնել դատական համակարգի, պետական կառավարման եւ բանկային եւ ֆինանսական հատվածի, ինչպես նաեւ քաղաքացիական հասարակության եւ լրատվամիջոցների բազմակարծության ամրապնդման հետ կապված բարեփոխումները:
Հորդորում ենք ընտրական համակարգի բարեփոխումների իրականացումը՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան և համահունչ ԵԱՀԿ / ԺՀՄԻԳ-ի եւ Եվրախորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններին:
ԵՄ աջակցությունը պետք է իրականացվի հատուկ նախագծված մոտեցմամբ՝ համապատասխանեցվելով յուրաքանչյուր գործընկերոջ հետ համագործակցության հավակնության մակարդակին` «ավելին ավելիի դիմաց» եւ «պակաս պակասի դիմաց» սկզբունքներին համահունչ:
Արեւելյան գործընկերությունը պետք է տա քաղաքացիների համար շոշափելի արդյունքներ բոլոր գործընկեր երկրներում, մասնավորապես` կրթության, զբաղվածության, շարժունակության հեռանկարների եւ կապի և ենթակառուցվածքների առնչությամբ:
Ընդգծում ենք նաև գործընկեր երկրներում քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման անհրաժեշտությունը եւ նրա կրևոր դերը Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում` անզիջում կերպով դիմադրելու այնպիսի օրենսդրությանը, որը միտված է սահմանափակելու քաղհասարակության օրինական գործունեությունը: 8. Մենք կաշխատենք քննության ենթարկել մեր կառավարությունների, Եվրոպական հանձնաժողովի և ԵԱԳԾ-ի արդյունավետությունը՝ մասնավորապես նոր համաձայնագրերի շուրջ բանակցությունների անցկացման և դրանց կյանքի կոչման առումով»,- ասված է ուղերձում:

Послание Бюро ПА «Евронест» исключает военное решение конфликта Нагорного Карабаха
Бюро ПА «Евронест» единогласно приняло послание глав делегаций Европейского парламента и парламентов Армении, Азербайджана, Грузии, Молдовы и Украины. Как сообщает Арменпресс, в послании призывается к немедленному прекращению военных действий между армянскими и азербайджанскими силами, решению нагорно-карабахского конфликта, который не имеет военного решения, путем добросовестного возобновления предметных переговоров и внедрения подлинных мер доверия и диалога.
«Что касается верховенства закона, у нас высокие ожидания наших граждан по обеспечению сильных и эффективных демократических институтов и искоренению коррупции, организованной преступности и злоупотребления олигархическим контролем.
Мы обязуемся полностью осуществить реформы, связанные с судебной системой, государственным управлением и банковским и финансовым секторами, а также с укреплением гражданского общества и плюрализма средств массовой информации.
Мы поощряем осуществление всех избирательных реформ, соответствующих международным стандартам и рекомендациям ОБСЕ/БДИПЧ и Венецианской комиссии Совета Европы.
Поддержка ЕС должна быть адаптирована к тому, чтобы соответствовать уровню общим амбициям сотрудничества каждого партнера, следуя принципам «больше за большее» и «меньше за меньшее».
Восточное партнерство должно обеспечить ощутимые результаты для граждан во всех странах-партнерах, в частности в плане образования, занятости, возможностей мобильности, инфраструктур и связи.
Мы также подчеркиваем необходимость укрепления гражданского общества в странах-партнерах и его роли в рамках Восточного партнерства путем бескомпромиссного противодействия всему законодательству, которое стремится ограничить его законную деятельность.
Мы будем работать над тем, чтобы эффективно изучать наши правительства и Европейскую комиссию, в частности, в плане переговоров и реализации новых соглашений».