Ֆրանսիան հավանություն տվեց Նոր Կալեդոնիայի անկախության հանրաքվեին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի իշխանությունները քաղաքական համաձայնության են եկել 2018 թվականին Նոր Կալեդոնիայի ինքնորոշման հանրաքվեի շուրջը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է BFMTV հեռուստաալիքը:
«Մենք քաղաքական համաձայնության եկանք (հանրաքվեի շուրջը), եւ, որ պակաս կարեւոր չԷ, մեզանում վստահություն Է հայտնվել»,- հայտարարել Է Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուար Ֆիլիպը:
Անկախության հանրաքվեի անցկացումը նախատեսվում Էր Խաղաղ օվկիանոսում գտնվող արշիպելագի հետեւողական ապագաղութացման վերաբերյալ 1998 թվականին ստորագրված համաձայնագրով, արշիպելագ, որն ունի Ֆրանսիայի անդրծովյան տարածքի կարգավիճակ:
Նոր Կալեդոնիան Ֆրանսիայի հատուկ վարչատարածքային կազմավորում Է, որը գտնվում Է Խաղաղ օվկիանոսի հարավարեւմտյան մասի համանուն կղզում: Դրա բնակչությունը կազմում Է 245 հազար մարդ՝ առավելապես մելանեզացիներ եւ ֆրանսիացիներ, մայրաքաղաքը Նումեան Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Франция одобрила референдум о независимости Новой Каледонии
Власти Франции пришли к политическому соглашению о референдуме по самоопределению Новой Каледонии в 2018 году. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеканал BFMTV.
"Мы пришли к политическому соглашению (по референдуму), и, что не менее важно, у нас появилось доверие ", — заявил премьер-министр Франции Эдуар Филипп.
Проведение референдума о независимости предусматривалось подписанным в 1998 году соглашением о последовательной деколонизации архипелага в Тихом океане, который имеет статус заморской территории Франции.
Новая Каледония — особое административно-территориальное образование Франции, расположенное на одноименном острове в юго-западной части Тихого океана. Его население составляет 245 тысяч человек, преимущественно меланезийцы и французы, столица — город Нумеа.