ՌԴ ՊՆ-ն հերքել է Սիրիայում ԻՊ-ի կողմից ռուսական ռազմական ուղղաթիռը խոցելու մասին լուրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հերքել է տարածված լուրերն այն մասին, թե «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները Սիրիայում ռուսական Մի-28 ռազմական ուղղաթիռ են խոցել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը, ՌԴ պաշտպանության նախարարությունից հայտնել են, որ ուղղաթիռը տեխնիկական խնդիրների պատճառով ստիպված վայրէջք է կատարել՝ վստահեցնելով, որ ներքևից ուղղաթիռը գրոհի չի ենթարկվել:
«Օդաչուների կյանքին և առողջությանը ոչինչ չի սպառնում: Անձնակազմի զեկուցմամբ և ուղղաթիռի զննության արդյունքներով պարզվել է, որ այն  գրոհի չի ենթարկվել: Ուղղաթիռի անձնակազմը որոնողա-փրկարարական ծառայության կողմից օպերատիվ կերպով տեղափոխվել է ավիաբազա»,- հայտնել են ՌԴ ՊՆ-ից:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Սիրիայի Համա նահանգում: Մի-28 ուղղաթիռն ուղեկցել է ռուս զինծառայողների տեղափոխող Մի-8 տրանսպորտային ուղղաթիռին:

Минобороны РФ опровергает информацию о том, что боевики в Сирии сбили российский вертолет
В Сирии совершил вынужденную посадку из-за технической неисправности российский ударный вертолет Ми-28, обстрела с земли не было. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом заявили в министерстве обороны России.
"Жизни и здоровью летчиков ничего не угрожает. По докладу экипажа и после осмотра машины огневого воздействия по вертолету не было", - сказали в военном ведомстве, добавив, что экипаж был оперативно доставлен поисково-спасательной службой на аэродром.
По данным Минобороны РФ, инцидент произошел в пятницу в провинции Хама. Ми-28 выполнял задачи по сопровождению транспортного вертолета Ми-8 с военнослужащими российского центра примирения враждующих сторон.
Таким образом в Минобороны РФ опровергли информацию о том, что боевики в Сирии сбили российский вертолет.