ՌԴ ՊՆ-ն հերքել է Սիրիայում ԻՊ-ի կողմից ռուսական ռազմական ուղղաթիռը խոցելու մասին լուրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հերքել է տարածված լուրերն այն մասին, թե «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները Սիրիայում ռուսական Մի-28 ռազմական ուղղաթիռ են խոցել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը, ՌԴ պաշտպանության նախարարությունից հայտնել են, որ ուղղաթիռը տեխնիկական խնդիրների պատճառով ստիպված վայրէջք է կատարել՝ վստահեցնելով, որ ներքևից ուղղաթիռը գրոհի չի ենթարկվել:
«Օդաչուների կյանքին և առողջությանը ոչինչ չի սպառնում: Անձնակազմի զեկուցմամբ և ուղղաթիռի զննության արդյունքներով պարզվել է, որ այն  գրոհի չի ենթարկվել: Ուղղաթիռի անձնակազմը որոնողա-փրկարարական ծառայության կողմից օպերատիվ կերպով տեղափոխվել է ավիաբազա»,- հայտնել են ՌԴ ՊՆ-ից:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Սիրիայի Համա նահանգում: Մի-28 ուղղաթիռն ուղեկցել է ռուս զինծառայողների տեղափոխող Մի-8 տրանսպորտային ուղղաթիռին:

YEREVAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. Russia’s Mi-28 helicopter was not shot down by terrorists of the Islamic State (outlawed in Russia) contrary to media rumors, but made an emergency landing in Hama due to technical problems, ARMENPRESS reports, citing TASS, the Russian Defense Ministry said on Friday, adding that the crew were well.
"On October 6, 2017 a Mi-28 helicopter had to make an emergency landing due to technical problems. The incident occurred while the Mi-28 was escorting another helicopter, a Mi-8, carrying personnel of the Russian Center for the Reconciliation of Conflicting Parties," the Defense Ministry said.
According to the ministry, the Mi-28’s crew were not hurt.
"The search and rescue service promptly delivered them to the air base," the report said. The pilots’ life and health are not in danger.
"As follows from the crew’s report and the examination of the aircraft, there had been no fire attack," the Defense Ministry stated.