Հայաստան կայցելի Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով հոկտեմբերի 2-ին Հայաստան կայցելի Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից,  Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատարին կընդունի Հանրապետության Նախագահը։
Յոհանես Հանը կհանդիպի ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին։
Հոկտեմբերի 2-ին նախատեսված են Էդվարդ Նալբանդյանի և Յոհանես Հանի բանակցությունները, որոնց արդյունքներով նախարարները հանդես կգան մամուլի համար հայտարարություններով։

EU Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement to visit Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. At the invitation of Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian EU Commissioner for the European Neighbourhood Policy and Enlargement Johannes Han will pay a visit to Armenia on October 2.  As the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia informed “Armenpress”, Johannes Han will be received by President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan. The EU Commissioner will meet with Prime Minister Karen Karapetyan.
The negotiations between Armenia’s Minister of Foreign Affairs and the EU Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement will be held on October 2 and will be followed by a joint press conference.