Բարի գալուստ և «սև ցուցակներ». ռուս բլոգերը կիսվել է Արցախ այցելության տպավորություններով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս բլոգեր Սերգեյ Նովիկովը տպավորված է Արցախի Հանրապետություն կատարած այցով.  նա տպավորություններով կիսվել է իր բլոգում տեղադրված հոդվածում, ներկայացրել Հայաստանի և Արցախի տեսարժան վայրերը, անդրադարձ կատարել Ադրբեջանի «սև ցուցակ»-ին, որում հայտնվում են Արցախ այցելող հայտնի մարդիկ:
«Ազատ Արցախը ողջունում է ձեզ» գրությամբ ցուցանակը մեզ հանդիպեց Հայաստանից Արցախ մեկնելու ճանապարհին: Հեռվում վառվում էին քաղաքի լույսերը, որը դեռ 25 տարի առաջ Լաչին անունն ուներ: Ղարաբաղյան պատերազմի արդյունքներով , որն ավարտվել է 1994թ. հրադադարի պայմանագրով, այն ռազմավարական ճանապարհի հետ մեկտեղ անցել է հայերի վերահսկողության տակ: Դրանից հետո Լաչինն անվանափոխվել է Բերձոր և դարձել Արցախի` դե ֆակտո հայկական երկրորդ պետության ամենախոշոր քաղաքներից մեկը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գրում է Նովիկովը:
Այնուհետև բլոգերը ներկայացրել է Հայաստանից Արցախ ճանապարհին իրենց հանդիպած տեսարժան վայրերը: Նովիկովին տպավորել են Խոր Վիրապը, Արենիի քարանձավները, Նորավանքը, Տաթևը:
«Երկար ճանապարհն անցյալում է: Մենք Ստեփանակերտում ենք` Արցախի մայրաքաղաքում: Նույն պահին, երբ տարածաշրջանային հարևաններ Աբխազիան և Հարավային Օսեթիան գոնե նվազագույն միջազգային ճանաչում ստացել են, Ղարաբաղը «չի տեսնում» ՄԱԿ-ում ներկայացված ոչ մի երկիր»,- գրել է բլոգերը:
Նա հիշել է հայ բլոգեր Սեդրակ Մկրտչյանի հետևյալ խոսքերը. «Ադրբեջանը երբեք չի ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, իսկ մենք երբեք նրանց չենք տա այս հողերը: Եվ ամենահետաքրքիրն այն է, որ բոլոր կողմերն էլ սա լավ հասկանում են»:
Այնուհետև Սերգեյ Նովիկովը հիշատակում է արել Ադրբեջանի «սև ցուցակ»-ի մասին, որում հայտնվում են Արցախ այցելող հայտնի մարդիկ: «Դեպի արևելք յուրաքանչյուր կիլոմետրի հետ մեծանում են մեր` հարևան երկրի «սև ցուցակ»- ում հայտնվելու հնարավորությունները: Բայց ոչինչ, մարդիկ դրանով ապրում են: Այդ նույն ցուցակում է նաև իմ ընկերներից մեկը` Ալեքսանդր Վոլոշչուկը, Լեռնային Ղարաբաղին շատ լավ ծանոթ Դմիտրի Եգորովը, լատվիացի բլոգեր Ալեքսանդր Ալիմովը և ոչ ավել, ոչ պակաս Մոնսերատ Կաբալյեն: Դե ինչ,  շատ լավ թիմ է: Քաղաքականությունը քաղաքականությամբ, բայց  ճանապարհորդությունը շարունակվում է: Այլ տարբերակ ուղղակի չկա»,- եզրափակել է Սերգեյ Նովիկովը:

Welcome and “black lists” – Russian blogger shares impressions over visit to Artsakh
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Russian blogger Sergey Novikov is impressed by his visit to Artsakh, and he shared his impressions by an article published in his blog. The blogger introduced the sights of Armenia and Artsakh, referred to the so-called “black list” of Azerbaijan that enlists people who visit Artsakh.
On our way to Artsakh from Armenia we encountered the poster reading “Free Artsakh welcomes you”. The lights were switched on far away in the city that 25 years ago was called Lachin. As a result of the Karabakh war that ended in 1994 based on a ceasefire agreement, this city together with the strategic road came under the control of Armenians. After that Lachin was renamed into Berdzor, becoming one of the largest cities of the second de-facto Armenian state, Artsakh”, ARMENPRESS reports Novikov writes.
Afterwards the blogger present the sights he saw on his way from Armenia to Artsakh. Novikov was impressed by Khor Virap, Caves of Areni, Noravank and Tatev.
“The long way is behind. We are in Stepanakert – the capital of Artsakh. While regional neighbors Abkhazia and South Ossetia enjoy at least minimal recognition, no UN member country seems to see Karabakh”, the blogger writes.
He recalled the words of Armenian blogger Sedrak Mkrtchyan, saying, “Azerbaijan will never recognize the independence of Nagorno Karabakh, but we will never give them these lands. And the most interesting thing is that all the sides understand this very well”.
Afterwards Sergey Navikov speaks about the so-called “black list” of Azerbaijan which enlists people who visit Artsakh. “With each kilometer to the east the odds to appear in the “black list” of our neighbor grow. But it’s ok. People can still live being enlisted. One of my friends, Alexander Voloshchuk, has appeared in that same “black list”, as well as Dmitry Yegorov who is very well familiar with Nagorno Karabakh, Latvian blogger Alexander Alimov, and who could imagine, Montserrat Caballé. Well, it’s a very good team”, the blogger writes, publishing photos of the sights of Armenia and Artsakh.