Ուկրաինան Այվազովսկու 200-ամյակին գեղարվեստական փոստային նամականիշ է թողարկել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի փոստային կապի «Ուկրփոստ» ազգային օպերատորը աշխարհահռչակ հայ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին գեղարվեստական փոստային նամականիշ է թողարկել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է AnalitikaUA.net-ը:
Փոստային նամականիշը շրջանառության մեջ կմտնի 140 հազար օրինակով, իսկ գեղաթերթիկը՝ 36 հազար օրինակով: Նամականիշի և գեղաթերթիկի դիզայնի հեղինակը Վասիլի Վասիլենկոն է:
«Տաղանդավոր ծովանկարչին նվիրված փոստային նամականիշն անհրաժեշտ քայլ է պետության կողմից՝ հայ-ուկրաինական բարեկամության զարգացման գործում նրա ներդրման համար»,- նշել է ուկրաինացի պատմաբան Եվգենի Սաֆարյանսը:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ուկրաինայի ազգային բանկը շրջանառության մեջ է դրել հայտնի հայ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու 200 ամյակին նվիրված հուշադրամ: Հուշադրամը թողարկվել է «Ուկրաինայի երևելի անձինք» շարքում՝ 35 հազար օրինակով:
«Մեծ նկարչի ծննդյան 200 ամյակի կապակցությամբ հուշադրամի և նամականիշի թողարկումը վառ ապացույցն է նրա, որ պետությունը գնահատում է Հովհաննես Այվազովսկու ներդրումը համաշխարհային գեղանկարչության գանձարանում: Դա ցույց է տալիս նաև հայկական և ուկրաինական մշակույթների փոխադարձ հարստացման ֆենոմենը»,- ասել է ուկրաինացի պատմաբան, տեսաբան Մաքսիմ Ցարենկոն:

YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. Ukraine’s national post operator ‘Ukrpost’ has issued an art postage stamp dedicated to the 200th anniversary of painter Ivan (Hovhannes) Aivazovsky, AnalitikaUA.net reports.
The postage stamp will be put into circulation with 140 thousand copies. The author of the stamp design is Vasili Vasilenko.
“The postage stamp dedicated to the talented artist is a necessary step for his contribution to developing the Armenian-Ukrainian friendship”, Ukrainian historian Evgeni Safaryans said.
Earlier it was reported that the national bank of Ukraine has put into circulation a memorial coin dedicated to Aivazovsky’s 200th anniversary.
“The release of memorial coin and postage stamp on the occasion of the 200th anniversary of the great artist is a vivid proof that the state appreciates his contribution in world painting treasury. It also shows the mutual enrichment phenomenon of Armenian and Ukrainian cultures”, Ukrainian historian Maxim Tsarenko stated.