Հայաստանը միանում է տիեզերագնացներին փրկելու և վերադարձնելու համաձայնագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը հավանություն տվեց 1968 թվականի ապրիլի 22-ին Լոնդոնում, Մոսկվայում և Վաշինգտոնում ստորագրված «Տիեզերագնացներին փրկելու, տիեզերագնացների վերադարձի և տիեզերական տարածություն արձակված օբյեկտների վերադարձի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նախաձեռնությունը սահմանված կարգով ներկայացվելու է Ազգային ժողով: Ըստ պայմանագրի, յուրաքանչյուր պայմանավորվող կողմ, որը տեղեկություն է ստանում կամ երբ պարզում է, որ տիեզերանավի անձնակազմը վթարի է ենթարկվել կամ բախվել է աղետային իրավիճակի կամ արտակարգ կամ չնախատեսված վայրէջք է կատարել իր իրավազորության ներքո գտնվող տարածքում կամ միջազգային ջրերում կամ որևէ պետության իրավազորության ներքո չգտնվող ցանկացած այլ վայրում, անհապաղ տեղեկացնում է տիեզերք արձակող մարմնին, տեղեկացնում է Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին, որն իր տնօրինման տակ գտնվող կապի բոլոր համապատասխան միջոցներով անմիջապես պետք է տարածի այդ տեղեկությունը:
Բացի այդ, եթե պատահարի, աղետի, արտակարգ կամ չնախատեսված վայրէջքի հետևանքով տիեզերանավի անձնակազմը վայրէջք է կատարում պայմանավորվող կողմի իրավազորության ներքո գտնվող տարածքում, ապա նա անհապաղ ձեռնարկում է բոլոր հնարավոր քայլերը` նրանց փրկելու համար, և ցուցաբերում է ցանկացած անհրաժեշտ աջակցություն:

YEREVAN, JULY 20, ARMENPRESS. The Armenian government approved the legislative initiative of the bill on ratifying the Agreement on the Rescue of Astronauts, the Return of Astronauts and the Return of Objects Launched into Outer Space, which was signed in 1968, April 22 in London, Moscow and Washington.
The initiative will be presented to the Parliament.
The Agreement, elaborating on elements of articles 5 and 8 of the Outer Space Treaty, provides that States shall take all possible steps to rescue and assist astronauts in distress and promptly return them to the launching State, and that States shall, upon request, provide assistance to launching States in recovering space objects that return to Earth outside the territory of the Launching State.
The Rescue Agreement requires that any state party that becomes aware that the personnel of a spacecraft are in distress must notify the launching authority and the Secretary General of the United Nations.