Աբեն եւ Թրամփը պայմանավորվել են սերտորեն համագործակցել ԿԺԴՀ-ի վրա ճնշումն ուժեղացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 2-ին Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկել Է ԿԺԴՀ-ի իշխանությունների վրա ճնշման մեծացման գործում համախմբվածության հարցը՝ նրանց քաղաքականությունը փոխելու նպատակով: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասված Է Սպիտակ տան տարածած հայտարարության մեջ:
«Երկու ղեկավարները կարծիքներ են փոխանակել Հյուսիսային Կորեայի կողմից աճող սպառնալիքի շուրջը, այդ թվում նաեւ վարչակարգի վրա ճնշման մեծացման գործում համախմբվածության շուրջը՝ վերջինիս վտանգավոր ուղին փոխելու նպատակով»,- ասված Է փաստաթղթում:
Նախագահը եւ վարչապետը «հավաստել են, որ ամերիկա-ճապոնական դաշինքը պատրաստ Է պաշտպանվելու Հյուսիսային Կորեայի կողմից ձեռնարկվող ցանկացած սպառնալիքից եւ գործողությունից եւ հակազդելու դրանց»: Թրամփը եւ Աբեն նաեւ քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ տարածաշրջանային եւ գլոբալ հարցեր, եւ նշել են, որ մտադիր են հանդիպել Համբուրգում G20-ի (գագաթնաժողովին)»,- եզրափակել են Սպիտակ տանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

US President, Japanese PM agree to closely cooperate to increase pressure on North Korea
YEREVAN, JULY 3, ARMENPRESS. US President Donald Trump and Japanese Prime Minister Shinzo Abe discussed the issue of unity on increasing pressure on the North Korean authorities aimed at changing their policy during a phone conversation on July 2, the White House said in a statement, reports TASS.
“The two leaders exchanged views on growing threat by North Korea, as well as increasing pressure on its administration aimed at changing its dangerous path”, the statement said.
The US President and the Japanese PM reaffirmed that the American-Japanese alliance is ready to defend and respond to any threat or action taken by North Korea.
Trump and Abe also discussed a number of other regional and global issues of mutual interest, stating that they plan to meet at the G20 summit in Hamburg.