Աբեն եւ Թրամփը պայմանավորվել են սերտորեն համագործակցել ԿԺԴՀ-ի վրա ճնշումն ուժեղացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 2-ին Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկել Է ԿԺԴՀ-ի իշխանությունների վրա ճնշման մեծացման գործում համախմբվածության հարցը՝ նրանց քաղաքականությունը փոխելու նպատակով: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասված Է Սպիտակ տան տարածած հայտարարության մեջ:
«Երկու ղեկավարները կարծիքներ են փոխանակել Հյուսիսային Կորեայի կողմից աճող սպառնալիքի շուրջը, այդ թվում նաեւ վարչակարգի վրա ճնշման մեծացման գործում համախմբվածության շուրջը՝ վերջինիս վտանգավոր ուղին փոխելու նպատակով»,- ասված Է փաստաթղթում:
Նախագահը եւ վարչապետը «հավաստել են, որ ամերիկա-ճապոնական դաշինքը պատրաստ Է պաշտպանվելու Հյուսիսային Կորեայի կողմից ձեռնարկվող ցանկացած սպառնալիքից եւ գործողությունից եւ հակազդելու դրանց»: Թրամփը եւ Աբեն նաեւ քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ տարածաշրջանային եւ գլոբալ հարցեր, եւ նշել են, որ մտադիր են հանդիպել Համբուրգում G20-ի (գագաթնաժողովին)»,- եզրափակել են Սպիտակ տանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Абэ и Трамп договорились тесно сотрудничать для усиления давления на КНДР
Президент США Дональд Трамп во время телефонной беседы в воскресенье с премьер-министром Японии Синдзо Абэ обсудил сплоченность в деле увеличения давления на власти КНДР с целью изменения их политики. Об этом говорится в распространенном заявлении Белого дома.
"Оба лидера обменялись мнениями о растущей угрозе со стороны Северной Кореи, в том числе и о сплоченности в деле увеличения давления на режим с целью изменения его опасного пути", - говорится в документе.
Президент и премьер-министр "подтвердили, что американо-японский союз готов обороняться и реагировать на любую угрозу или действия, предпринятые Северной Кореей". "Трамп и Абэ также обсудили ряд других региональных и глобальных вопросов, представляющих взаимный интерес, и отметили, что рассчитывают встретиться на [саммите] G20 в Гамбурге", - заключили в Белом доме,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
2 июня СБ ООН единогласно принял резолюцию о расширении санкций в отношении КНДР. Документ предусматривает включение в санкционный список нескольких организаций и частных лиц, которые причастны к программам КНДР по разработке ядерного оружия и средств его доставки.