Արա Բաբլոյանը հանդիպել է Ղազախստանի Մաջիլիսի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 25-ին Սեուլում հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության խորհրդարանի Մաջիլիսի նախագահ Նուրլան Նիգմատուլինի հետ:
Արա Բաբլոյանն իր խոսքում նշել է, որ ուրախ է հանդիպել Մաջիլիսի նախագահի հետ Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի հոբելյանական տարում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել հայ-ղազախական հարաբերությունների համաչափ զարգացումը տարբեր բնագավառներում եւ պատրաստակամություն հայտնել աջակցելու նաեւ Հայաստան-Ղազախստան միջխորհրդարանական կապերի առավել սերտացմանը՝ ընդգծելով խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեության դերն այդ հարցում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը եւ երկկողմ այցերի նշանակությունը հարաբերությունների զարգացման գործում:
Այս համատեքստում Արա Բաբլոյանը հաջողություն է մաղթել «Աստանա էքսպո-2017» միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսին, որի բացմանը ներկա է եղել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է Ղազախստանին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին ոչ մշտական անդամի կարգավիճակում անդամակցելու առթիվ եւ հույս հայտնել, որ երկու երկրները կշարունակեն կառուցողական համագործակցությունն ինչպես ՄԱԿ-ում, այնպես էլ միջազգային ու տարածաշրջանային տարբեր կառույցներում:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ ակնկալում է ղազախական կողմի հավասարակշռված եւ զուսպ մոտեցումն այդ հարցի շուրջ՝ համահունչ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դիրքորոշմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը Նուրլան Նիգմատուլինին  հրավիրել է Հայաստան:
Ղազախստանի Մաջիլիսի նախագահը շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին ՀՀ ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ եւ փաստել, որ Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ խորհրդարանական համագործակցությունը գտնվում է բարձր մակարդակում: Նուրլան Նիգմատուլինը նկատել է, որ անհրաժեշտություն կա առավել ակտիվացնելու նաեւ համագործակցությունը մշակութային, տնտեսական ու կրթական բնագավառներում. դրա համար առկա են բոլոր նախադրյալները:
Ղազախստանի Մաջիլիսի խոսնակը նշել է, որ իրենց երկրում վերջերս տեղի ունեցած սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում կառավարման ոլորտում երկու երկրներն ունեն ակնհայտ ընդհանրություններ: Պարոն Նիգմատուլինը փաստել է, որ Ղազախստանում տեղի ունեցած սահմանադրական բարեփոխումներից հետո օրենքները նոր սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու անհրաժեշտություն է առաջացել. այդ հարցում հայ-ղազախական համագործակցության շնորհիվ հնարավոր է փորձի փոխանակում կատարել՝ օգտվելով Հայաստանում տեղի ունեցող օրենսդրական փոփոխություններից:

Председатель НС Армении Ара Баблоян встретился с председателем Мажилиса Казахстана
25 июня Председатель НС А.Баблоян встретился в Сеуле с председателем Мажилиса Республики Казахстан Нурланом Нигматуллиным. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
А.Баблоян отметил, что рад встрече с председателем Мажилиса в юбилейный год 25-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Казахстаном.
Председатель НС высоко оценил соразмерное развитие армяно-казахских отношений в различных сферах и выразил готовность содействовать также более тесным межпарламентским связям Армения – Казахстан, подчеркнув роль парламентских групп дружбы.
Спикер НС отметил высокий уровень политического диалога между РА и Казахстаном и значение двусторонних визитов в развитии отношений.
А.Баблоян в этом русле пожелал успехов международной специализированной выставке “Астана экспо-2017”, на открытии которой присутствовал Президент РА С.Саргсян.
Председатель НС РА поздравил Казахстан со статусом непостоянного члена Совбеза ООН и выразил надежду, что обе страны продолжат конструктивное сотрудничество как в ООН, так и в различных международных и региональных структурах.
Обратившись к НК-конфликту, А.Баблоян отметил, что ожидает взвешенного и сдержанного подхода казахской стороны к вопросу – созвучно позиции МГ ОБСЕ.
Спикер НС пригласил Н.Нигматуллина в Армению.
Председатель Мажилиса Казахстана поздравил А.Баблояна с избранием на пост спикера НС РА и отметил, что парламентское сотрудничество между Арменией и Казахстаном находится на высоком уровне. Г-н Нигматуллин заметил, что ощущается необходимость активизации сотрудничества также в культурной, экономической и образовательной сферах – для этого есть все предпосылки.
Спикер Мажилиса отметил, что вследствие произошедших в последнее время в Казахстане конституционных изменений у обеих стран очевидны общности в сфере управления. Г-н Нигматуллин подчеркнул, что после конституционных реформ в Казахстане возникла необходимость гармонизации законов с новой конституцией – в этом вопросе благодаря армяно-казахскому сотрудничеству возможен обмен опытом, пользуясь проводимыми законодательными изменениями в Армении.