Արա Բաբլոյանը հանդիպել է Ղազախստանի Մաջիլիսի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 25-ին Սեուլում հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության խորհրդարանի Մաջիլիսի նախագահ Նուրլան Նիգմատուլինի հետ:
Արա Բաբլոյանն իր խոսքում նշել է, որ ուրախ է հանդիպել Մաջիլիսի նախագահի հետ Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի հոբելյանական տարում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել հայ-ղազախական հարաբերությունների համաչափ զարգացումը տարբեր բնագավառներում եւ պատրաստակամություն հայտնել աջակցելու նաեւ Հայաստան-Ղազախստան միջխորհրդարանական կապերի առավել սերտացմանը՝ ընդգծելով խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեության դերն այդ հարցում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը եւ երկկողմ այցերի նշանակությունը հարաբերությունների զարգացման գործում:
Այս համատեքստում Արա Բաբլոյանը հաջողություն է մաղթել «Աստանա էքսպո-2017» միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսին, որի բացմանը ներկա է եղել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է Ղազախստանին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին ոչ մշտական անդամի կարգավիճակում անդամակցելու առթիվ եւ հույս հայտնել, որ երկու երկրները կշարունակեն կառուցողական համագործակցությունն ինչպես ՄԱԿ-ում, այնպես էլ միջազգային ու տարածաշրջանային տարբեր կառույցներում:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ ակնկալում է ղազախական կողմի հավասարակշռված եւ զուսպ մոտեցումն այդ հարցի շուրջ՝ համահունչ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դիրքորոշմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը Նուրլան Նիգմատուլինին  հրավիրել է Հայաստան:
Ղազախստանի Մաջիլիսի նախագահը շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին ՀՀ ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ եւ փաստել, որ Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ խորհրդարանական համագործակցությունը գտնվում է բարձր մակարդակում: Նուրլան Նիգմատուլինը նկատել է, որ անհրաժեշտություն կա առավել ակտիվացնելու նաեւ համագործակցությունը մշակութային, տնտեսական ու կրթական բնագավառներում. դրա համար առկա են բոլոր նախադրյալները:
Ղազախստանի Մաջիլիսի խոսնակը նշել է, որ իրենց երկրում վերջերս տեղի ունեցած սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում կառավարման ոլորտում երկու երկրներն ունեն ակնհայտ ընդհանրություններ: Պարոն Նիգմատուլինը փաստել է, որ Ղազախստանում տեղի ունեցած սահմանադրական բարեփոխումներից հետո օրենքները նոր սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու անհրաժեշտություն է առաջացել. այդ հարցում հայ-ղազախական համագործակցության շնորհիվ հնարավոր է փորձի փոխանակում կատարել՝ օգտվելով Հայաստանում տեղի ունեցող օրենսդրական փոփոխություններից:

Armenia’s Parliament Speaker meets with Chairman of Mazhilis of Kazakhstan
YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS. Speaker of Armenia’s Parliament on June 25 met with Chairman of Mazhilis (lower house) of the Parliament of Kazakhstan Nurlan Nigmatulin in Seoul, press service of the Parliament told Armenpress.
In his speech Speaker Babloyan said he is happy to meet with the Chairman of Mazhilis in the 25th jubilee year of establishment of diplomatic relations between Armenia and Kazakhstan. He highly appreciated the normal development of Armenian-Kazakh relations at various spheres and expressed readiness to assist in further intensifying Armenia-Kazakhstan inter-parliamentary ties highlighting the role of parliamentary friendship groups in this regard.
The Armenian Parliament Speaker attached importance to the high level of political dialogue between both countries and the significance of bilateral visits in the development of relations.
In this context Ara Babloyan wished good luck on holding ‘Astana EXPO-2017’, the opening ceremony of which was also attended by Armenia’s President Serzh Sargsyan.
Speaker Babloyan congratulated Kazakhstan on its membership to the UN Security Council as a non-permanent member and expressed hope the two countries will continue the constructive cooperation both in the UN and other international and regional organizations.
Coming to the Nagorno Karabakh conflict, Babloyan said he expects the balanced stance of the Kazakh side on this issue in accordance with the stance of the OSCE Minsk Group.
He also invited Nurlan Nigmatulin to Armenia.
In his turn Chairman of the Mazhilis Nurlan Nigmatulin congratulated Ara Babloyan on his election and said the parliamentary cooperation between Armenia and Kazakhstan is at a high level. He noted that there is a need to further boost cooperation in cultural, economic and educational spheres since all preconditions exist for that.
The Speaker of Mazhilis added that the two countries have obvious similarities in governance sphere as a result of the recent constitutional changes in Kazakhstan. Mr. Nigmatulin also invited Speaker Babloyan to visit Kazakhstan.