Լավրովը մեկնաբանել Է «Արեւելյան գործընկերության» ձեւաչափը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կան մարդիկ, որոնք ցանկանում են «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագիրը վերածել հակառուսական ձեռնարկման: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը բելառուսական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում:
«Արեւելյան գործընկերությունը» ԵՄ-ի քաղաքական նախաձեռնությունն Է, որը միտված Է Եվրամիության հետ արեւելյան վեց հարեւանների՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի մերձեցմանը: «Ի դեպ, մենք հետխորհրդային տարածքում մեր գործընկերներին, այդ թվում՝ Բելառուսի Հանրապետությունից գործընկերներին եւ մեր եվրասիական գործընկերներին, նրանց հետ շփումների ընթացքում ասում Էինք, որ մենք չԷինք ցանկանա, որ «Արեւելյան գործընկերության» հայտնի ծրագիրն Էլ օգտագործվի այն բանի համար, որ այսպես կոչված ֆոկուսային երկրները դրվեն կեղծ ընտրության առջեւ»,-հայտնել Է նա:
Լավրովի խոսքով՝ ՌԴ-ն հենց սկզբից պատրաստ Էր համագործակցել «Արեւելյան գործընկերություն» նախագծի հետ, Բրյուսելին առաջարկում Էր «որոնել այնպիսի նախագծեր, որոնք այդ ծրագրի շրջանակներում կմիավորեն ԵՄ-ի երկրները, «Արեւելյան գործընկերության» շրջանակներում ֆոկուսային հանդիսացող երկրները, եւ որոնք կներառեին նաեւ Ռուսաստանի Դաշնության մասնակցությունը»:
«Այն ժամանակվանից, ցավոք, քիչ բան Է փոխվել: Բայց մենք դրանից ողբերգություն չսարքեցինք, թեեւ գիտենք, թե ինչպես են ոմանք ցանկանում սկզբունքորեն օգտակար արդյունքների ձեռքբերմանը նպատակամղված գործընթացը վերստին վերածել հակառուսական նոր ձեռնարկման»,-հավելել Է Լավրովը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Лавров прокомментировал формат "Восточного партнерства"
Есть желающие превратить программу "Восточное партнерство" в антироссийскую затею. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью белорусским СМИ.
"Восточное партнерство" является политической инициативой ЕС, которая направлена на сближение с Евросоюзом шести восточных соседей — Армении, Азербайджана, Белоруссии, Грузии, Молдавии и Украины.
"Кстати, мы говорили нашим партнерам и на постсоветском пространстве, в том числе партнерам из Республики Беларусь и нашим евросоюзовским коллегам в ходе контактов с ними, что мы бы не хотели, чтобы вот и известная программа "Восточное партнерство" использовалась для того, чтобы ставить так называемые фокусные страны перед ложным выбором", — сообщил он.
По его словам, РФ была готова с самого начала сотрудничать с проектом "Восточного партнерства", предлагала Брюсселю "поискать проекты, которые в рамках этой программы будут объединять страны ЕС, страны, которые являются фокусными в рамках "Восточного партнерства" и которые также включали бы в себя участие Российской Федерации".
"С тех пор мало, чего получилось, к сожалению. Но мы не делали из этого трагедию, хотя мы знаем, как кое-кто хочет этот, в принципе, нацеленный на достижение полезных результатов процесс опять превратить в антироссийскую некую затею", — добавил Лавров.