Կոչ ենք անում Եվրոպային ներգրավվել ԼՂ-ում. Change.org-ում նոր պահանջագիր է նախաձեռնվել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրային պահանջագրերի change.org հարթակում մեկնարկել է «Մենք ցանկանում ենք Եվրոպան Լեռնային Ղարաբաղում» (We Want Europe in Nagorno-Karabakh) խորագրով ստորագրահավաք: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, change.org-ի կայքում տեղադրված պահանջագրում նշվում է, որ Խորհրդային միության փլուզումից հետո Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ Ադրբեջանը վարում է մեկուսացման քաղաքականություն:
«Նավթով հարուստ Ադրբեջանը նշանակալի ջանքեր և գումարներ է ներդնում այս տարածք օտարերկրյա առաջնորդների, պաշտոնյաների, լրագրողների և կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մուտքն արգելելու համար: Ադբեջանի պնդմամբ Եվրոպական միությունը ևս մուտք չունի դեպի Լեռնային Ղարաբաղ: Անցած 20 տարիների ընթացքում որևէ ԵՄ պաշտոնյա չի այցելել այնտեղ, իսկ բնակչությանը ԵՄ-ի կողմից որևէ օժանդակություն չի ցուցաբերվել»,- նշվում է պահանջագրում:
Շեշտվում է նաև, որ այս համատեքստում ԼՂ մեկուսացումը բացառիկ է, քանի որ ԵՄ-ն օժանդակություն է ցուցաբերում աշխարհի 150 երկրների, այդ թվում՝ չճանաչված պետությունների Աբխազիային, Մերձդնեստրին և Հյուսիսային Կիպրոսին՝ անկախ  նրանց կարգավիճակից: Այս քաղաքականությունը բնութագրվում է որպես «ներգրավում առանց ճանաչման»:
Պահանջագրում կոչ է արվում ԵՄ-ին Լեռնային Ղարաբաղում իրականացնել բնակչության կենսապայմանների բարելավմանն ուղղված ծրագրեր: «Կոչ ենք անում Եվրոպային ներգրավվել Լեռնային Ղարաբաղում, քանի որ այն պետք է ներկա լինի և աջակցի խաղաղությանը՝ թույլ չտալով հակամարտության սրում իր դարպասների մոտ»,- ասված է պահանջագրում:
Պահանջագիրը change.org-ում նախաձեռնել է ՀԲԸՄ Եվրոպայի գրասենյակը: Այն արդեն իսկ ստորագրել են Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ Ֆրանկ Էնգելը, Միշել Ռիվազին, Բարթ Ստաեսը, Ջիլ Էվանսը, Պիտեր Նեյդելմյուլերը, բազմաթիվ գիտնականներ, մարդու իրավունքների ոլորտի ակտիվիստներ, դիվանագետներ և այլն: Պահանջագիրը դեռևս ստորագրել է 552 օգտատեր:

Призываем Европу контактировать с Нагорным Карабахом: петиция на change.org
На сайте change.org начался сбор подписей на петицию «We Want Europe in Nagorno-Karabakh» («Хотим вовлечения Европы в Нагорный Карабах»). Как сообщает Арменпресс, в петиции говорится, что после распада Советского Союза в 1991 году Азербайджан стремиться изолировать его от внешнего мира.
«Богатый нефтью Азербайджан вкладывает значительные усилия и деньги, чтобы запретить въезд иностранных политических лидеров, должностных лиц, журналистов и представителей организаций на эту территорию. По настоянию Азербайджана, Европейский союз (ЕС) тоже не имеет входа в Нагорный Карабах. За последние 20 лет ни один чиновник ЕС не ездил туда и никакой помощи ЕС вообще не было предоставлено его населению», - говорится в петиции.
Подчеркивается, что ЕС оказывает помощь в 150 странам по всему миру, а также оказывает помощь людям во многих непризнанных территориях, таких как Абхазия, Приднестровье и Северный Кипр, независимо от их статуса. Эта политика называется «вовлеченность без признания».
«Мы призываем ЕС взаимодействовать с Нагорным Карабахом и поддерживать проекты, направленные на улучшение условий жизни населения, потому что политика ЕС должна способствовать благополучию, а не трудностям населения в Европе и на ее периферии», - говорится в петиции.
Петицию пока еще подписали 552 человека, среди которых депутаты Европарламента Франк Энгель, Мишель Ревази, Барт Стаес, Джил Эванс, Питер Нейдермюллер и др.