Մարսելում բացվել է Սողոմոն Թեհլերյանի անվան հրապարակը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքում՝ Վալոն դե Մոնտեբելլո և Կամբոջայի փողոցների խաչմերուկում գտնվող հրապարակը Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակում անվանակոչվել է Սողոմոն Թեհլերյանի անունով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, անվանակոչման արարողության ներկա են գտնվել Մարսելի քաղաքապետ Ժան Կլոդ Գոդենը, Էքս ան Պրովանս վարչական շրջանի ղեկավար Իվ Մորենը, հասարակական, քաղաքական գործիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Միջոցառումը կազմակերպել էին Մարսելի քաղաքապետարանը և Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը:
«Սա Մարսելի հայ համայնքի դերի կարևորության ճանաչումն է: Այս կերպ նաև ասում ենք բոլոր ժխտողականներին, Ալիևին ու Էրդողանին, որ հայ ժողովուրդը ոտքի են կանգնել այնպիսի քաղաքում, ինչպիսին Մարսելն է»,- նշել է Իվ Մորենը:
Մարսելի քաղաքապետ Ժան Կլոդ Գոդենն էլ ընդգծել է, որ իրենց ցանկությունն է, որ Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդն ընդունի խորհրդարանի քվեարկության արդյունքները, որով քրեական պատասխանատվություն է նախատեսվում Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար:
1921 թվականին Թեհլերյանը մասնակցել է Նեմեսիս գործողությանը` առաջադրանք ստանալով սպանել Եղեռնի գլխավոր կազմակերպիչներից մեկին՝ Թալեաթ փաշային։ Նույն տարվա մարտի 15-ին Բեռլինի Շառլոտենբուրգ թաղամասի Հարդենբերգ փողոցում նա գնդակահարել է Թալեաթին և ձերբակալվել։ Սակայն 1921 թվականի հունիսի 2-ին գերմանական դատարանը Թեհլերյանին մեղավոր չի ճանաչել:

YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. The square located in the intersection of Vallon De Montebello and Cambodia Streets in Marseille, France has been named after Soghomon Tehlirian within the framework of the 102nd anniversary events of the Armenian Genocide.
Marseille Mayor Jean-Claude Gaudin,  Arrondissement of Aix-en-Provence head Yves Morraine, politicians and public figures, as well as representatives of the Armenian community were present at the inauguration event.
The event was organized by the Marseille City Hall and the Coordinating Council of Armenian Organizations of France.
“This is the acknowledgement of the importance of Marseille’s Armenian community’s role. By this we also say to all denialists, Aliyev and Erdogan, that the Armenian people have stood up in a city like Marseille”, Yves Morraine said.
Marseille Mayor Jean-Claude Gaudin emphasized their desire is that the Constitutional Council of France adopts the Parliament’s voting results, under which criminal liability is set for the denial of the Armenian Genocide.
In 1921, Tehlirian participated in operation Nemesis, tasked with taking down one of the masterminds of the Armenian Genocide – Talaat Pasha. On March 15 he gunned down Taalat in Berlin and was arrested. On June 2, the German Court cleared Tehlirian of all charges.