Մարսելում բացվել է Սողոմոն Թեհլերյանի անվան հրապարակը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքում՝ Վալոն դե Մոնտեբելլո և Կամբոջայի փողոցների խաչմերուկում գտնվող հրապարակը Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակում անվանակոչվել է Սողոմոն Թեհլերյանի անունով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, անվանակոչման արարողության ներկա են գտնվել Մարսելի քաղաքապետ Ժան Կլոդ Գոդենը, Էքս ան Պրովանս վարչական շրջանի ղեկավար Իվ Մորենը, հասարակական, քաղաքական գործիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Միջոցառումը կազմակերպել էին Մարսելի քաղաքապետարանը և Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը:
«Սա Մարսելի հայ համայնքի դերի կարևորության ճանաչումն է: Այս կերպ նաև ասում ենք բոլոր ժխտողականներին, Ալիևին ու Էրդողանին, որ հայ ժողովուրդը ոտքի են կանգնել այնպիսի քաղաքում, ինչպիսին Մարսելն է»,- նշել է Իվ Մորենը:
Մարսելի քաղաքապետ Ժան Կլոդ Գոդենն էլ ընդգծել է, որ իրենց ցանկությունն է, որ Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդն ընդունի խորհրդարանի քվեարկության արդյունքները, որով քրեական պատասխանատվություն է նախատեսվում Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար:
1921 թվականին Թեհլերյանը մասնակցել է Նեմեսիս գործողությանը` առաջադրանք ստանալով սպանել Եղեռնի գլխավոր կազմակերպիչներից մեկին՝ Թալեաթ փաշային։ Նույն տարվա մարտի 15-ին Բեռլինի Շառլոտենբուրգ թաղամասի Հարդենբերգ փողոցում նա գնդակահարել է Թալեաթին և ձերբակալվել։ Սակայն 1921 թվականի հունիսի 2-ին գերմանական դատարանը Թեհլերյանին մեղավոր չի ճանաչել:

В Марселе открыта площадь имени Согомона Тейлеряна
Площадь, расположенная на перекрестке  марсельских улиц  Валлон де  Монтенбло и Камбоджи, в рамках мероприятий  к 201-летию Геноцида армян названа именем Согомона Тейлеряна.
Как передает Арменпресс, на церемонии присутствовали мэр Марселя Жак-Клод Годен, глава административного района  Экс ан Прованс Ив Морен, общественные и политические  деятели, представители армянской  общины. Мероприятие  организовано координационным центром армянских общин.
“Это признание  важной  роли армянской  общины  Марселя. Этой  акцией мы  говорим все, кто отрицает исторический  факт – Алиеву  и Эрдогану, что армянский  народ поднялся в  таком городе, как  Марсель”, - сказал Ив Морен.
Мэр  Марселя Жак-Клод Годен подчеркнул, что их желание – чтобы Конституционный  совет Франции признал результаты  голосования в парламенте, которым устанавливается уголовная ответственность за отрицание  Геноцида армян.
В 1921г.  участвовал в  акции “Немезис” и получил задание убить одного из главных организаторов Геноцида армян – Талаата  пашу. 15 марта  того же  года он расстрелял Талаата  в Берлине, на улице Гарденберг в районе  Шарлоттенбург и был арестован. Однако состоявшийся 2 июня 1921г. в Германии судебный  процесс не признал Тейлеряна  виновным.