101 տարեկան հասակում մահացել է Դեյվիդ Ռոքֆելերը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գործարարությամբ զբաղվող Ռոքֆելերների հայտնի ընտանիքի անդամ Դեյվիդ Ռոքֆելերը 101 տարեկան հասակում մահացել է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ռիա նովոստի»-ն, նրա մամուլի քարտուղարը հայտնել է, որ միլիարդատեր Դեյվիդ Ռոքֆելերը մահացել է Նյու Յորք նահանգի Պոկանտիկո Հիլս ավանի իր տանը:
Դեյվիդ Ռոքֆելերը Ջոն Դևիսոն Ռոքֆելերի թոռն է, ով Standard Oil կազմակերպության հիմնադիրն է ու մարդկության պատմության առաջին դոլարային միլիարդատերը:
Դեյվիդ Ռոքֆելերը ծնվել է 1915թ. Նյու Յորքում: Ավարտել է Հարվարդի համալսարանը, սովորել է տնտեսագիտության և քաղաքական գիտությունների Լոնդոնի դպրոցում, Չիկագոյի համալսարանում պաշտպանել է տնտեսագիտության դոկտորի աստիճան: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին Ռոքֆելերը հետախուզական աշխատանքներ է իրականացրել Հյուսիսային Աֆրիկայում և Ֆրանսիայում: Ռազմական հետախուզական գործունեությունը նա սկսել է որպես շարքային, իսկ ծառայությունն ավարտել է որպես կապիտան: Պատերազմից հետո` 1946թ. կարիերա է սկսել Chase Manhattan բանկում, իսկ 1961թ. դարձել է նույն բանկի նախագահը: 1981թ. Դեյվիդ ռոքֆելերն անցել է թոշակի:

David Rockefeller dies aged 101
YEREVAN, MARCH 20, ARMENPRESS. Former Chase Manhattan Chief Executive, billionaire David Rockefeller has died at the age of 101, “Armenpress” reports, citing RT.
Rockefeller died in his sleep at home in Pocantico Hills, New York, on Monday morning as a result of congestive heart failure, according to a family spokesperson Fraser P. Seitel.
The businessman retired as head of Chase Manhattan in 1981 after a 35-year career.
In the statement from the The Rockefeller Foundation confirming his death, Rockefeller was described as “one of the most influential figures in the history of American philanthropy and finance, considered by many to be ‘America's last great international business statesman’.”
Rockefeller, also known as ‘the banker’s banker’, according to the statement, is said to have donated almost $2 billion over his lifetime to various institutions including Rockefeller University, Harvard University and art museum.
David was the youngest of six children born to John D. Rockefeller Jr. and the grandson of Standard Oil co-founder John D. Rockefeller.