Թուրքիայի հայերը նամակ են հղել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի գլխավորությամբ կայանալիք Պոլսո պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի և Պոլսո պատրիարքարանի կրոնական ժողովը նախագահ Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանի հանդիպմանն ընդառաջ Թուրքիայի հայ համայնքի մի շարք ներկայացուցիչներ նամակով դիմել են Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նամակը հրապարակել է «Ակոս»-ը: Նամակը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Ամբողջ ութ տարի Թուրքիայի Հայոց պատրիարքական աթոռը թափուր է: Եկեղեցու և համայնքի մի շարք ներկայացուցիչներ իրենց անհատական հաշիվների պատճառով հետաձգեցին ընտրությունը: Այս երևույթն ավելի քան հինգ հազար ստորագրություններ պարունակող նամակով հանձնել ենք Ձեր ուշադրությանը: Ափսոս, որ Մայր Աթոռից մինչ այժմ պատասխան չենք ստացել:
Անցած ութ տարիների ընթացքում բազմաթիվ բացասական դեպքեր են պատահել: Մեր ավանդության դեմ պետության ձեռքով նշանակված Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյան սրբազանը ժողովրդի կամքից անկախ և անպատասխանատու կերպով գործում է պատրիարքի իրավասությամբ: Առաջնորդի հատկությունից զուրկ Արամ Սրբազանը, դժբախտաբար, 1915թ-ի ցեղասպանության զոհերը անտեսած, խորը վերքեր է թողել այդ կսկիծը սրտի խորքերում զգացող և իրողությունն ընդմիշտ աղաղակողների հոգիներում: Մեր միակ մխիթարությունը մնում է տեսնել, թե ինչպես անձնատուր այս կեցվածքով հանդերձ Թուրքիայի զանազան քաղաքներում կայանում են ապրիլ 24-յան հիշատակումներ: Պատրիարքարանը, որը խնդիրների լուծման վայր է, ինքը դարձել է խնդրահարույց: Հոգևորականները չեն հաջողում ճնշումներին դիմադրել և դառնում են գործված սխալներին մեղսակից: Որպես հետևանք հայ համայնքի կապն իր եկեղեցու նկատմամբ տկարացել է: Հովվից զուրկ եկեղեցու համայնքն օրըստօրե հալչում է: Ի վերջո` համբերության բաժակը հորդել է և մարդիկ սկսել են պատրիարքարանի դռան առջև բողոքի ցույցեր իրականացնել:
Վեհափառ Տե՛ր, բազում փորձանքներից հետո հասել ենք պատրիարքական ընտրությունների շեմին: Գիտենք, որ ոմանք այս հանգրվանում էլ պետք է փորձեն ընտրությունը խաթարել, բայց մենք վճռական ենք: Գիտակցում ենք, որ ընտրյալ պատրիարքը միայն եկեղեցու առաջնորդը չէ, այլև պետության դիմաց Թուրքիայի հայերի ներկայացուցիչը: Մեր եկեղեցու տարակարծության խնդրում (հոգ չէ թէ ուշացած) Ձեր հայրական միջամտությունը գոհունակությամբ ողջունում ենք: Մենք` Թուրքիայի հայերս որոշել ենք սեփական խնդիրները սեփական կամքով լուծել: Հանուն պատրիարքական ընտրության արդար ու թափանցիկ կայացման, խնդրում ենք, որ թելադրեք Արամ Սրբազանի հրաժարականը փոխանորդի պաշտոնից, ինչպես նաև եկեղեցու հոգևորականների կողմից իրենց ավանդական պարտականությունների կատարումից հետո ժողովրդի կամքի չեզոքությամբ ընդունելը: Եվս մեկ անգամ շեշտում ենք, որ ընտրում ենք ոչ թե եկեղեցական համայնքը գլխավորող մի հոգևորական, այլ ամբողջ հայ հասարակությունը պետության ու օրենքների առաջ ներկայացնող մի առաջնորդի: Մտահոգվելով ու խնդիրները լուծելու ջանքով մեզ խրախուսել եք

Armenians of Turkey send letter to Catholicos of all Armenians
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. A number of representatives of the Armenian community in Turkey have sent a letter to the Catholicos of all Armenians ahead of the meeting between General Vicar of Armenian Patriarch in Istanbul Aram Ateshian and the Chairman of the Clerical Assembly of Istanbul Sahak Mashalyan scheduled at the Mother See of Holy Etchmiadzin to be chaired by Karekin II. “Armenpress” reports Istanbul-based “Agos” periodical has published the letter presented bellow.
“For 8 years the Patriarchal seat of Istanbul has been vacant. A number of Church and community representatives delayed the elections for their personal interests. We submit this phenomenon to your attention with a letter containing over 5000 signatures. It’s a pity we have received no response from the Mother See so far.
Several negative incidents occurred during the last 8 years. Archbishop Aram Ateshian appointed by the state in contradiction with our traditions acts with Patriarchal powers irrespective of the people’s will and in an unreasonable manner. Aram Ateshian, deprived of the quality of a leader, and with negligence towards the victims of the Genocide of 1915, has left deep wounds in the spirits of those feeling that grief in their hearts. Our sole consolation is to see how April 24 commemoration events take place in various cities of Turkey even with our defeated posture. The Patriarchy, which is a place intended for solving problems, has itself become problematic. The clerics are unable to resist pressures and become part of the sin. As a result, the link between the Armenian community and its Church has dimmed. The religious community deprived of its leader gradually extinguishes. Finally, the people have no more patience, which has induced people to conduct protests in front of the Patriarchy.
Your Holiness, after numerous challenges we are on the threshold of Patriarchal elections. We know that there are some people who even in this stage will attempt to foil the election, but we are confident. We well understand that an elected Patriarch is not only the leader of the Church, but also the representative of the Armenian of Turkey in front of the State. We hail with satisfaction your intervention (though with some delay) in the disagreement within our Church. We, Armenians in Turkey, have taken a decision to solve our problems on our own. For the sake of fair and transparent Patriarchal elections we kindly ask you to demand Aram Ateshian’s resignation from the post of the Vicar. We once again underline that we do not elect a religious person to lead the Church community, but someone who will represent the entire Armenian community in front of the state and the law. You have encouraged us by your problem solving efforts”.