ԱՄՆ ֆինանսապես կօժանդակի Հայաստանում ընտրական գործընթացների բարելավման մեխանիզմների ներդրմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ կառավարությունը ողջունում է ՀՀ կառավարության և խորհրդարանական քաղաքական խմբակցությունների միջև հայաստանյան ընտրական գործընթացների անաչառության ու վստահարժանության ամրապնդման հարցի շուրջ հունիսին և սեպտեմբերին ձեռք բերված համաձայնությունները, որում ներդրում են ունեցել նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը:
«Մենք այս համաձայնությունը համարում ենք բովանդակալի քայլ Հայաստանում ընտրական գործընթացների նկատմամբ վստահության վերականգնման ու հաշվետվողականության ապահովման ուղղությամբ: Հիմք ընդունելով 2015թ.  դեկտեմբերին նախագահ Սարգսյանի ելույթում հնչեցված երաշխիքները՝ մենք լրջությամբ ենք ընդունում ՀՀ կառավարության հանձնառությունն առ այն, որ 2017թ.  խորհրդարանական ընտրություններն «անցկացվեն ավելի բարձր վստահության մթնոլորտում, որպեսզի ընտրությունների արդյունքները կասկած չհարուցեն ինչպես կուսակցությունների, այնպես էլ մեր քաղաքացիների մոտ»:
Վստահարժան ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ հրապարակավ հնչեցված այս խոստումն իրականություն դարձնելու հարցում օգնելու նպատակով Միացյալ Նահանգները միանում է Եվրամիությանը, Մեծ Բրիտանիային և Գերմանիային՝ ապահովելու ֆինանսական օժանդակություն հունիսի 17-ի և սեպտեմբերի 9-ի համաձայնություններով նախատեսվող քվեարկության նոր գործընթացների ու սարքավորումների համար, որպեսզի այս գործընթացներն ու սարքավորումները 2017թ. գարնանը կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ապահովված լինեն: ԱՄՆ դեսպանատունը միջազգային դոնորների հետ միասին, որոնք բոլորն աշխատում են Հայաստանում Միավորված Ազգերի կազմակերպության գրասենյակի հետ համատեղ, կօգնի ֆինանսավորել ՀՀ կառավարության, քաղաքական ընդդիմության և քաղաքացիական հասարակության աշխատանքները, որոնք ուղղված են Հայաստանում ընտրական գործընթացների նկատմամբ վստահության ամրապնդմանը՝ քվեարկության օրն ընտրողների նույնականացման և  ընտրություններից հետո ընտրողների ստորագրած ցուցակների հրապարակման միջոցով, ինչպես սահմանվել է հունիսի և սեպտեմբերի համաձայնություններով:
Մենք միանում ենք այս ջանքերին, սակայն գիտակցում ենք, որ ընտրական մեկ եզակի մեխանիզմի ներդրմամբ հնարավոր չէ ամբողջովին վերջ դնել ընտրակեղծիքներին: Սա քաղաքական կամքի հարց է: Բեռն, ըստ էության, կառավարության ու վերջինիս մաս կազմող հաստատությունների՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, իրավապահ և դատական մարմինների ուսերին է, որպեսզի ընտրությունների նկատմամբ լինի զգալիորեն տարբերվող մոտեցում, ապահովվի Հայաստանի ժողովրդի ազատ կամաարտահայտումը քվեախցիկում ընտրություն կատարելիս ու երաշխավորվի տեղական և միջազգային դիտորդների և լրատվամիջոցների էական ու անարգել աշխատանքն ընտրության օրը և հաջորդիվ: Ազատ ու արդարացի ընտրությունները նաև պահանջում են պատասխանատու  քաղաքացիական մասնակցություն ընտրական գործընթացում, ինչպես նաև ընտրությունների աչալուրջ դիտարկում Հայաստանի ընդդիմության, քաղաքացիական հասարակության և բոլոր քաղաքացիների կողմից՝ անկախ քաղաքական հայացքներից:
ԱՄՆ դեսպանությունը համամիտ է նախագահ Սարգսյանի այն գնահատականի հետ, որ  Հայաստան պետության «վաղվա օրը պայմանավորված է առաջիկա ընտրություններով»: Միացյալ Նահանգներն առաջին երկիրն էր, որ ճանաչեց Հայաստանի անկախությունը 1991թ.-ին և այդ ժամանակվանից ի վեր արդեն 25 տարի մեր երկրները բարեկամ են և գործընկեր: Մենք պատրաստ ենք շարունակել գործուն ներդրում ունենալ՝ մասնակից լինել Հայաստանի ընթացիկ ժողովրդավարական աճին և օգնել անկախ, ապահով և բարեկեցիկ Հայաստան պետության կայացմանը, որին արժանի է հայ ժողովուրդը: Ազատ, առանց սահմանափակումների ու վստահարժան ընտրությունները բացարձակապես անհրաժեշտ բաղադրիչն են այն ճանապարհի, որը տանում է դեպի այս նպատակը»,- ասված է դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ:

США окажут финансовое содействие в вопросе внедрения механизмов по улучшению избирательного процесса в Армении
США окажут финансовое содействие в вопросе внедрения механизмов по улучшению
избирательного процесса в Армении
Правительство США приветствует соглашение по укреплению целостности и доверия к избирательному процессу в стране, которое было достигнуто в июне и сентябре между правительством и парламентскими политическими фракциями Армении с участием представителей гражданского общества. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении посольства США в Армении.
«Мы считаем это соглашение существенным шагом на пути к восстановлению общественного доверия и подотчетности в избирательных процессах Армении. Основываясь на обещание президента Саргсяна в декабре 2015 года, мы серьезно воспринимаем приверженность правительства Армении в том, чтобы парламентские выборы 2017 года были «проведены в атмосфере доверия, чтобы результаты выборов не подвергались сомнению со стороны политических партий или граждан», - говорится в заявлении.
Для реализации этого публичного обещания по увеличению доверия к выборам Соединенные Штаты присоединится к Европейскому Союзу, Великобритании и Германии в предоставлении финансовой поддержки новым процессам голосования и приобретения предусмотренного соглашениями 17 июня и 9 сентября 2016 года оборудования, чтобы обеспечить их наличие на парламентских выборах весной 2017 года. Вместе с международными донорами, которые работают в партнерстве с миссией Организации объединенных наций в Армении, посольство США поможет финансировать усилия правительства Армении, политической оппозиции и гражданского общества по укреплению доверия в Армении к избирательному процессу по тому пути, который был представлен в соглашениях от июня и сентября 2016 года - аутентификации избирателей и публикация подписанных списков избирателей после выборов.
«Мы присоединяемся к этим усилиям, однако понимаем, что ни один новый избирательный механизм не может полностью покончить с фальсификацией выборов. Это вопрос политической воли. По сути, бремя возлагается на правительство и его составные учреждения ЦИК, правоохранительные органы, а также судебную систему, чтобы они приняли иной подход к выборам;  обеспечили свободное выражение воли армянского народа в кабине для голосования; гарантировали неограниченную работу внутренних и международных наблюдателей за выборами и СМИ как в день выборов, так и после него. Свободные и справедливые выборы также требуют ответственного гражданского участия в избирательном процессе, а также вовлечения мониторинг за выборами со стороны армянской оппозиции, гражданского общества и всех граждан, независимо от их политических взглядов», - говорится в заявлении.
Посольство США соглашается с оценкой президента Саргсяна в том, что «предстоящие выборы определят будущее» армянского государства. «Соединенные Штаты были первой страной, которая признала независимость Армении в 1991 году, и наши две страны были друзьями и партнерами в течение 25 лет. Мы по-прежнему твердо привержены быть частью продолжающегося демократического развития Армении и помогать ей стать независимой, безопасной и процветающей страной, которую заслуживают ее народ. Свободные, ничем не ограниченные, и заслуживающие доверия выборы являются абсолютно необходимым компонентом пути к достижению этой цели», - говорится в заявлении посольства США.