ԱՄՆ ֆինանսապես կօժանդակի Հայաստանում ընտրական գործընթացների բարելավման մեխանիզմների ներդրմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ կառավարությունը ողջունում է ՀՀ կառավարության և խորհրդարանական քաղաքական խմբակցությունների միջև հայաստանյան ընտրական գործընթացների անաչառության ու վստահարժանության ամրապնդման հարցի շուրջ հունիսին և սեպտեմբերին ձեռք բերված համաձայնությունները, որում ներդրում են ունեցել նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը:
«Մենք այս համաձայնությունը համարում ենք բովանդակալի քայլ Հայաստանում ընտրական գործընթացների նկատմամբ վստահության վերականգնման ու հաշվետվողականության ապահովման ուղղությամբ: Հիմք ընդունելով 2015թ.  դեկտեմբերին նախագահ Սարգսյանի ելույթում հնչեցված երաշխիքները՝ մենք լրջությամբ ենք ընդունում ՀՀ կառավարության հանձնառությունն առ այն, որ 2017թ.  խորհրդարանական ընտրություններն «անցկացվեն ավելի բարձր վստահության մթնոլորտում, որպեսզի ընտրությունների արդյունքները կասկած չհարուցեն ինչպես կուսակցությունների, այնպես էլ մեր քաղաքացիների մոտ»:
Վստահարժան ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ հրապարակավ հնչեցված այս խոստումն իրականություն դարձնելու հարցում օգնելու նպատակով Միացյալ Նահանգները միանում է Եվրամիությանը, Մեծ Բրիտանիային և Գերմանիային՝ ապահովելու ֆինանսական օժանդակություն հունիսի 17-ի և սեպտեմբերի 9-ի համաձայնություններով նախատեսվող քվեարկության նոր գործընթացների ու սարքավորումների համար, որպեսզի այս գործընթացներն ու սարքավորումները 2017թ. գարնանը կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ապահովված լինեն: ԱՄՆ դեսպանատունը միջազգային դոնորների հետ միասին, որոնք բոլորն աշխատում են Հայաստանում Միավորված Ազգերի կազմակերպության գրասենյակի հետ համատեղ, կօգնի ֆինանսավորել ՀՀ կառավարության, քաղաքական ընդդիմության և քաղաքացիական հասարակության աշխատանքները, որոնք ուղղված են Հայաստանում ընտրական գործընթացների նկատմամբ վստահության ամրապնդմանը՝ քվեարկության օրն ընտրողների նույնականացման և  ընտրություններից հետո ընտրողների ստորագրած ցուցակների հրապարակման միջոցով, ինչպես սահմանվել է հունիսի և սեպտեմբերի համաձայնություններով:
Մենք միանում ենք այս ջանքերին, սակայն գիտակցում ենք, որ ընտրական մեկ եզակի մեխանիզմի ներդրմամբ հնարավոր չէ ամբողջովին վերջ դնել ընտրակեղծիքներին: Սա քաղաքական կամքի հարց է: Բեռն, ըստ էության, կառավարության ու վերջինիս մաս կազմող հաստատությունների՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, իրավապահ և դատական մարմինների ուսերին է, որպեսզի ընտրությունների նկատմամբ լինի զգալիորեն տարբերվող մոտեցում, ապահովվի Հայաստանի ժողովրդի ազատ կամաարտահայտումը քվեախցիկում ընտրություն կատարելիս ու երաշխավորվի տեղական և միջազգային դիտորդների և լրատվամիջոցների էական ու անարգել աշխատանքն ընտրության օրը և հաջորդիվ: Ազատ ու արդարացի ընտրությունները նաև պահանջում են պատասխանատու  քաղաքացիական մասնակցություն ընտրական գործընթացում, ինչպես նաև ընտրությունների աչալուրջ դիտարկում Հայաստանի ընդդիմության, քաղաքացիական հասարակության և բոլոր քաղաքացիների կողմից՝ անկախ քաղաքական հայացքներից:
ԱՄՆ դեսպանությունը համամիտ է նախագահ Սարգսյանի այն գնահատականի հետ, որ  Հայաստան պետության «վաղվա օրը պայմանավորված է առաջիկա ընտրություններով»: Միացյալ Նահանգներն առաջին երկիրն էր, որ ճանաչեց Հայաստանի անկախությունը 1991թ.-ին և այդ ժամանակվանից ի վեր արդեն 25 տարի մեր երկրները բարեկամ են և գործընկեր: Մենք պատրաստ ենք շարունակել գործուն ներդրում ունենալ՝ մասնակից լինել Հայաստանի ընթացիկ ժողովրդավարական աճին և օգնել անկախ, ապահով և բարեկեցիկ Հայաստան պետության կայացմանը, որին արժանի է հայ ժողովուրդը: Ազատ, առանց սահմանափակումների ու վստահարժան ընտրությունները բացարձակապես անհրաժեշտ բաղադրիչն են այն ճանապարհի, որը տանում է դեպի այս նպատակը»,- ասված է դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ:

USA to render financial support for investing mechanisms aimed at improving election processes in Armenia
USA to render financial support for investing mechanisms aimed at improving election processes
YEREVAN, NOVEMBER 28, ARMENPRESS. The U.S. Government welcomes the agreement that was reached in June and September between the Armenian government and parliamentary political factions – with input from civil society representatives – on strengthening the integrity and credibility of the Armenian election process, “Armenpress” reports the U.S. Embassy in Armenia announced.
We consider this agreement a meaningful step towards restoring public trust and accountability in Armenia’s electoral processes. Based on President Sargsyan’s pledge in December 2015, we take seriously the Armenian government’s commitment that the parliamentary elections of 2017 will be “conducted in the atmosphere of greater trust, so that results of the election are not doubted by either political parties, or citizens.”
To help make this public commitment to credible elections a reality, the United States is pleased to join – along with the European Union, the UK, and Germany – in providing financial support to the new voting processes and equipment provided for in the June 17 and September 9 agreements, so that these processes and equipment are in place for the spring 2017 parliamentary elections. With our fellow international donors, all of whom are working in partnership with the United Nations Mission to Armenia, the U.S. Embassy will help fund the efforts of the Armenian government, political opposition, and civil society to strengthen trust in the Armenian electoral process via same-day voter authentication and the publication of signed voter lists after the elections, all as agreed in the June and September agreements.
We join in this effort understanding that no single new electoral mechanism will completely do away with electoral fraud, however. It is a matter of political will. Fundamentally, the burden is on the government and its constituent institutions – the Central Election Commission, law enforcement bodies, and the judiciary – to foster a markedly different approach to elections; to ensure the Armenian people’s free expression of choice at the voting booth; and to safeguard the essential, unfettered work of domestic and international election observers and media both on election day and afterwards. A free and fair election also requires responsible civic engagement in the election process, along with engaged electoral observation, from the Armenian opposition, civil society, and all citizens regardless of their political views.
The U.S. Embassy agrees with President Sargsyan’s assessment that the “forthcoming elections will shape the future” of the Armenian state. The United States was the first country to recognize Armenia’s independence in 1991, and our two countries have been friends and partners for 25 years. We remain strongly committed to being a part of Armenia’s ongoing democratic growth and in helping it become the independent, secure, and prosperous nation its people deserve. Free, unfettered, and credible elections are an absolutely indispensable component of the path towards achieving this goal.