Ապրիլյան պատերազմից տուժած համայնքների վերականգնման աշխատանքներն ավարտման փուլում են
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից և դրան հաջորդած ռազմական գործողություններից տուժած համայնքների վերականգնման աշխատանքներն ավարտման փուլում են: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի քաղաքաշինության նախարարության մամուլի քարտուղար Հունան Թադևոսյանը:
«Ապրիլյան ռազմական գործողություններից վնասվել էին Մարտակերտ քաղաքը, Թալիշը, Մատաղիսը, Մարտունու շրջանի Ներքին Ճարտար գյուղը: Զինադադարից անմիջապես հետո իրականացվել են չափագրման, գույքագրման աշխատանքներ: Մարտակերտում հաշվառվել էր վնասված 38 տուն, որից 28-ը վերականգնվել է: Մնացածի վերականգնման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Այլ համայնքներում, որտեղ հիմնականում տների ապակիներն են կոտրվել, տրամադրվել են անհրժեշտ քանակության ապակիներ և դրանց տեղադրման աշխատանքները մի մասում ավարտվել են, մի մասում էլ ընթացքի մեջ են»,-ասաց Հունան Թադևոսյանը:
Մատաղիսում վնասվել էին տներ և տեղի դպրոցը: Հիմնականում կոտրվել էին ապակիները և վնասվել էր տանիքը: Հունան Թադևոսյանի տեղեկացմամբ, պետության կողմից բնակիչներին տրամադրվել է անհրաժեշտ քանակությամբ թիթեղ և ապակի: Մատաղիսում վնասված տների վերականգնման աշխատանքները հիմնականում ավարտված են: Ինչ վերաբերում է դպրոցին, ապա այդտեղ աշխատաքներն ամբողջությամբ ավարտված են, դասընթացները բնականոն հունով ընթանում են: Մարտունու շրջանի Ներքին Ճարտար գյուղի դպրոցը ևս ամբողջությամբ վերականգնված է: Հունան Թադևոսյանը նկատեց, որ ռազմավարական նշանակության ենթակառուցվածքներից վնասված է եղել գազատարը, որը, կրակի դադարեցումից հետո շատ արագ վերականգնվել է: Նա հիշեցրեց Արցախի վարչապետի այն խոսքը, ըստ որոնց, հրետակոծումների հետքն ամբողջությամբ պետք է վերացվի:
«Ինչ վերաբերում է Թալիշին, ապա այնտեղ միայն էներգամատակարարման վերականգնման աշխատանքներ են իրականացվել: Թալիշն առայժմ հակառակորդի նշանառության տակ է, հետևաբար այնտեղ դեռ վերականգնաման աշխատանքներ չեն կատարվել: Թալիշի բնակֆոնդի 30 տոկոսը վնասված է»,-հավելեց նա: Շինարարության, համայնքներում վերականգնման աշխատաքներն իրականացվել են Արցախի կառավարության, ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության, Շինարարների միության աջակցությամբ:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերն ադրբեջանական կողմը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սկսեց լայնածավալ հարձակողական գործողություններ՝ այլ զինատեսակների հետ միասին օգտագործելով հրետանի, զրահատեխնիկա և օդուժ: Կողմերն ունեցան զոհեր, վիրավորներ:

Работа по восстановлению общин, пострадавших во время апрельской войны, находится в стадии завершения
Работа по восстановлению общин, пострадавших во время апрельской войны, находится
в стадии завершения
Работа по восстановлению общин, пострадавших во время апрельской войны и последовавших военных действий, находится в стадии завершения. Об этом в беседе с «Арменпресс»  сказал пресс-секретарь Министерства градостроения НКР Унан Тадевосян.
«Во время апрельской войны и последовавших военных действий пострадали Мартакерт, Талиш, Матахис, село Неркин-Чартар Мартунинского района. Сразу после перемирия начались работы по замерам и инвентаризации. В Мартакерте пострадало  38 домов, из коих восстановлено 28. Остальные восстановительные работы находятся в процессе. Там, где в основном были разбиты окна, были предоставлены стекла: частично остекление продолжается, в остальных местах – завершено»,- сказал пресс-секретарь Министерства градостроения НКР Унан Тадевосян.
В Матахисе пострадали дома и школа, в основном, были разбиты окна, повреждены крыши. Со слов Унана Тадевосяна, государство предоставило жителям необходимые стройматериалы.  Работа по восстановлению строений в Матахисе, в основном, завершена. В школе уже идут занятия, восстановлена также школа в селе Неркин-Чартар. Из стратегических объектов пострадал водопровод, который был срочно восстановлен после прекращения огня. Он напомнил слова ремьер-министра НКР о том, чтп все следы артобстрелов должны быть уничтожены.
«Что касается Талиша, то там восстановлена только подача электричества. Пока что Талиш находится под прицелом противника, поэтому строительные работы не ведутся; повреждено 30% жилого фонда»,- сказал пресс-секретарь Министерства градостроения НКР Унан Тадевосян.
Строительные работы осуществляются при поддержке правительства НКР, Министерства градостроения Армении, Союза строителей.
В ночь с 1-го на 2-е апреля азербайджанская сторона начала широкомасштабное нападение на НКР, используя, в том числе, артиллерию, бронетехнику и ВВС. С обеих сторон были потери и раненые.