Ապրիլյան պատերազմից տուժած համայնքների վերականգնման աշխատանքներն ավարտման փուլում են
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից և դրան հաջորդած ռազմական գործողություններից տուժած համայնքների վերականգնման աշխատանքներն ավարտման փուլում են: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի քաղաքաշինության նախարարության մամուլի քարտուղար Հունան Թադևոսյանը:
«Ապրիլյան ռազմական գործողություններից վնասվել էին Մարտակերտ քաղաքը, Թալիշը, Մատաղիսը, Մարտունու շրջանի Ներքին Ճարտար գյուղը: Զինադադարից անմիջապես հետո իրականացվել են չափագրման, գույքագրման աշխատանքներ: Մարտակերտում հաշվառվել էր վնասված 38 տուն, որից 28-ը վերականգնվել է: Մնացածի վերականգնման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Այլ համայնքներում, որտեղ հիմնականում տների ապակիներն են կոտրվել, տրամադրվել են անհրժեշտ քանակության ապակիներ և դրանց տեղադրման աշխատանքները մի մասում ավարտվել են, մի մասում էլ ընթացքի մեջ են»,-ասաց Հունան Թադևոսյանը:
Մատաղիսում վնասվել էին տներ և տեղի դպրոցը: Հիմնականում կոտրվել էին ապակիները և վնասվել էր տանիքը: Հունան Թադևոսյանի տեղեկացմամբ, պետության կողմից բնակիչներին տրամադրվել է անհրաժեշտ քանակությամբ թիթեղ և ապակի: Մատաղիսում վնասված տների վերականգնման աշխատանքները հիմնականում ավարտված են: Ինչ վերաբերում է դպրոցին, ապա այդտեղ աշխատաքներն ամբողջությամբ ավարտված են, դասընթացները բնականոն հունով ընթանում են: Մարտունու շրջանի Ներքին Ճարտար գյուղի դպրոցը ևս ամբողջությամբ վերականգնված է: Հունան Թադևոսյանը նկատեց, որ ռազմավարական նշանակության ենթակառուցվածքներից վնասված է եղել գազատարը, որը, կրակի դադարեցումից հետո շատ արագ վերականգնվել է: Նա հիշեցրեց Արցախի վարչապետի այն խոսքը, ըստ որոնց, հրետակոծումների հետքն ամբողջությամբ պետք է վերացվի:
«Ինչ վերաբերում է Թալիշին, ապա այնտեղ միայն էներգամատակարարման վերականգնման աշխատանքներ են իրականացվել: Թալիշն առայժմ հակառակորդի նշանառության տակ է, հետևաբար այնտեղ դեռ վերականգնաման աշխատանքներ չեն կատարվել: Թալիշի բնակֆոնդի 30 տոկոսը վնասված է»,-հավելեց նա: Շինարարության, համայնքներում վերականգնման աշխատաքներն իրականացվել են Արցախի կառավարության, ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության, Շինարարների միության աջակցությամբ:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերն ադրբեջանական կողմը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սկսեց լայնածավալ հարձակողական գործողություններ՝ այլ զինատեսակների հետ միասին օգտագործելով հրետանի, զրահատեխնիկա և օդուժ: Կողմերն ունեցան զոհեր, վիրավորներ:

Post-April war restoration works in NKR at final stage
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. The restoration works of communities which were damaged during the military operations of the 4-day war in April are in the final stage, spokesman of the NKR Urban Development Ministry Hunan Tadevosyan told ARMENPRESS.
“The military operations of April damaged Martakert city, Talish, Mataghis and the Inner Jartar village of Martuni region. Immediately after the ceasefire inventory and measurements were implemented. 38 homes were damaged in Martakert, 28 of which have been restored. Restoration works of the other parts are in progress. In other communities, where the main damages were broken windows, necessary amount of windows have been provided and installation works are in process, in many location the works have already been completed”,  Tadevosyan said.
Homes and the local school were damaged in Mataghis. Main damages were broken windows and a damaged roof. According to Tadevosyan, locals have been provided with tin plates and windows. Restoration of damaged homes in Mataghis is mainly completed. Regarding the school, the restoration is completely finished and classes are organized according to the normal schedule. The school of the Jartar village is also completely restored.
Tadevosyan says in terms of strategically important infrastructures the gas pipeline had been damaged, which was quickly restored after the ceasefire.
He reminded NKR Prime Minister’s speech, who had said all traces of bombardments must be completely eliminated.
“In Talish, power supply restoration works have been carried out. Talish is now in the crosshairs of the adversary, therefore restoration works are yet to be carried out there. 30% of the housing facilities in Talish are damaged”, he said.