Աշգաբադում տեղի է ունեցել Կայուն տրանսպորտի համաշխարհային կոնֆերանսին նվիրված միջազգային մեդիաֆորում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշգաբադում սեպտեմբեր 16-ին իր աշխատանքն ավարտեց Թուրքմենստանի արտաքին գործերի նախարարության կողմից կազմակերպված Միջազգային լրատվամիջոցների համաժողովը, որը նվիրված էր Կայուն տրանսպորտի համաշխարհային կոնֆերանսին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, համաժողովի մասնակիցներն էին մի շարք միջազգային և տեղական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ և փորձագետներ, համապատասխան նախարարությունների և գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ: Մասնավորապես, մեդիաֆորումին մասնակցելու համար Աշգաբադ էին ժամանել այնպիսի միջազգային լրատվական գործակալությունների և հրատարակությունների ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են` TRT-ն, IRNA-ն, Euronews- ը, The Tokio Shimbun և ուրիշներ:
Համաժողովի ընթացքում ելույթով հանդես եկան հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների և գործակալությունների ներկայացուցիչներ` այդ թվում ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի ներկայացուցիչը, ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղ օվկիանոսի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի ներկայացուցիչը, Միջազգային ավտոմոբիլային տրանսպորտի միության (IRU), Միջազգային ծովային կազմակերպության (MMO), Երկաթուղիների համագործակցության կազմակերպության (OSJD) և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) ներկայացուցիչները:
Լիագումար նիստերի ընթացքում քննարկվել են տրանսպորտի բնագավառում միջազգային համագործակցության իրավապայմանագրային դաշտ ստեղծելու, ենթակառուցվածքների զարգացման խնդիրները, տրանսպորտային և տարանցիկ միջանցքների ստեղծման հիմնախնդիրները, որոնք մեծ դերակատարություն կունենան կայուն զարգացում ապահովման գործում: Առանձնակի ուշադրություն է դարձվել զանգվածային լրատվամիջոցների դերին, որոնք որպես գործնական միջոց կոչված են խթանելու պետությունների, միջազգային կազմակերպությունների, ֆինանսական և տնտեսական կառույցների միջև փոխըմբռնումը 21-րդ դարում համաշխարհային տրանսպորտային ռազմավարության ընդհանուր նպատակների իրականացման գործում:
Մեդիաֆորումի աշխատանքների արդյունքում համաժողովի մասնակիցները նշել են Թուրքմենստանի տրանսպորտի ոլորտում ունեցած այն մեծ դերակատարումը, որը հանգեցնում է արդյունավետ համագործակցության խթանմանը, ինչպես նաև մատնանշել են այս հարցի շուրջ ծավալված միջազգային լայն երկխոսությունը, որը նախաձեռնել է Թուրքմենստանի նախագահը: Միջազգային ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները իրենց երախտագիտությունն են հայտնել թուրքմենական կողմին հյուրընկալության, մեդիաֆորումի անցկացման բարձր մակարդակ և հաջող գործունեության օպտիմալ պայմաններ ապահովելու համար:

International media forum dedicated to Global Conference on Sustainable Transport ends in Ashgabat
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. Ashgabat hosted an international media forum organized by the Ministry of Foreign Affairs of Turkmenistan, dedicated to the first Global Conference on the Sustainable Transport.
“Armenpress” reports the forum was attended by foreign and domestic journalists, experts, representatives of relevant ministries and departments. In particular, representatives of a number of international news agencies and editions, such as TRT, IRNA, Euronews, The Tokyo Shimbun and others arrived in Ashgabat to participate in the forum.
The representatives of distinguished international organizations and agencies, including the Economic Commission for Europe, Economic and Social Commission for Asia and the Pacific, the International Road Transport Union (IRU), International Maritime Organization (IMO), the Organization for Cooperation between Railways (OSJD) and the Shanghai Cooperation Organization (SCO) made their presentations at the forum.
During the plenary sessions, the participants addressed the issues of the legal framework for international transport, infrastructure development, the role of transport and transit corridors in sustainable development. Particular attention was paid to the role of the media as a practical tool in promoting mutual understanding between states, international organizations, financial and economic centers in the realization of common objectives of the global transport strategy in the 21st century.
As the outcome of the media forum participants noted the important role of Turkmenistan in enhancing effective cooperation in the transport sector, the initiatives of President of Turkmenistan to establish broad international dialogue on this issue. Representatives of the international media expressed their appreciation for the hospitality of the Turkmen side that ensured a high level of the forum and created optimal conditions for its success.