Աշգաբադում տեղի է ունեցել Կայուն տրանսպորտի համաշխարհային կոնֆերանսին նվիրված միջազգային մեդիաֆորում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշգաբադում սեպտեմբեր 16-ին իր աշխատանքն ավարտեց Թուրքմենստանի արտաքին գործերի նախարարության կողմից կազմակերպված Միջազգային լրատվամիջոցների համաժողովը, որը նվիրված էր Կայուն տրանսպորտի համաշխարհային կոնֆերանսին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, համաժողովի մասնակիցներն էին մի շարք միջազգային և տեղական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ և փորձագետներ, համապատասխան նախարարությունների և գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ: Մասնավորապես, մեդիաֆորումին մասնակցելու համար Աշգաբադ էին ժամանել այնպիսի միջազգային լրատվական գործակալությունների և հրատարակությունների ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են` TRT-ն, IRNA-ն, Euronews- ը, The Tokio Shimbun և ուրիշներ:
Համաժողովի ընթացքում ելույթով հանդես եկան հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների և գործակալությունների ներկայացուցիչներ` այդ թվում ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի ներկայացուցիչը, ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղ օվկիանոսի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի ներկայացուցիչը, Միջազգային ավտոմոբիլային տրանսպորտի միության (IRU), Միջազգային ծովային կազմակերպության (MMO), Երկաթուղիների համագործակցության կազմակերպության (OSJD) և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) ներկայացուցիչները:
Լիագումար նիստերի ընթացքում քննարկվել են տրանսպորտի բնագավառում միջազգային համագործակցության իրավապայմանագրային դաշտ ստեղծելու, ենթակառուցվածքների զարգացման խնդիրները, տրանսպորտային և տարանցիկ միջանցքների ստեղծման հիմնախնդիրները, որոնք մեծ դերակատարություն կունենան կայուն զարգացում ապահովման գործում: Առանձնակի ուշադրություն է դարձվել զանգվածային լրատվամիջոցների դերին, որոնք որպես գործնական միջոց կոչված են խթանելու պետությունների, միջազգային կազմակերպությունների, ֆինանսական և տնտեսական կառույցների միջև փոխըմբռնումը 21-րդ դարում համաշխարհային տրանսպորտային ռազմավարության ընդհանուր նպատակների իրականացման գործում:
Մեդիաֆորումի աշխատանքների արդյունքում համաժողովի մասնակիցները նշել են Թուրքմենստանի տրանսպորտի ոլորտում ունեցած այն մեծ դերակատարումը, որը հանգեցնում է արդյունավետ համագործակցության խթանմանը, ինչպես նաև մատնանշել են այս հարցի շուրջ ծավալված միջազգային լայն երկխոսությունը, որը նախաձեռնել է Թուրքմենստանի նախագահը: Միջազգային ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները իրենց երախտագիտությունն են հայտնել թուրքմենական կողմին հյուրընկալության, մեդիաֆորումի անցկացման բարձր մակարդակ և հաջող գործունեության օպտիմալ պայմաններ ապահովելու համար:

В Ашхабаде состоялся международный медиа-форум, посвященный Глобальной конференции по устойчивому транспорту
В Ашхабаде 16 сентября 2016 года состоялся международный медиа-форум, организованный министерством иностранных дел Туркменистана, посвященный Глобальной конференции по устойчивому транспорту.
Как сообщает Арменпресс, в работе форума приняли участие зарубежные и отечественные журналисты, эксперты, представители профильных министерств и ведомств. В частности, для участия в форуме в Ашхабад прибыли представители ряда международных информационных агентств и изданий, таких как TRT, IRNA, Euronews, The Tokio Shimbun и др.
В ходе форума выступили представителям авторитетных международных организаций и специализированных структур, в том числе Европейской экономической комиссии ООН, Экономической и социальной комиссии ООН для Азиатско-Тихоокеанского региона, Международного союза автомобильного транспорта (IRU), Международной морской организации (ММО), Организации содружества железных дорог (ОСЖД) и Шанхайской Организации сотрудничества (ШОС).
В ходе пленарных заседаний были рассмотрены вопросы формирования нормативно-правовой базы международного сотрудничества в транспортной сфере, развития инфраструктуры, создания роли транспортно-транзитных коридоров как важнейшей составной части обеспечения устойчивого развития. Особое внимание было уделено роли средств массовой информации как практического инструмента в налаживании взаимопонимания между государствами, международными организациями, финансовыми и экономическими центрами в реализации общих задач глобальной транспортной стратегии в 21 столетии.
По итогам работы медиа-форума участники отметили важную роль Туркменского государства в активизации эффективного взаимодействия в транспортной сфере, инициативы президента Туркменистана по налаживанию широкого международного общения по этой проблематике. Представители международных СМИ выразили признательность туркменской стороне за гостеприимство, обеспечение высокого уровня проведения форума и создание оптимальных условий для его успешной работы.