Մադրիդյան սկզբունքները պետք է վերանայվեն. Շավարշ Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման Մադրիդյան սկզբունքները պետք է վերանայվեն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նման հայտարարությամբ սեպտեմբերի 15-ին լրագրողների հետ զրույցում հանդես եկավ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
Նրա խոսքով` ապրիլյան դեպքերից հետո անհրաժեշտություն է առաջացել լրջորեն վերանայել այն փոխզիջումները, որոնք տեղ էին գտել Մադրիդյան սկզբունքներում:
«Այնտեղ կար Արցախում հետաձգված հանրաքվե անցկացնելու մասին դրույթ: Դրա նպատակն այն էր, որ այդ ժամանակահատվածում Բաքուն պետք է նախապատրաստի իր հասարակությանը այն մտքին, որ Լեռնային Ղարաբաղը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Բայց այդ ժամանակը նա օգտագործեց ապրիլին այլ նպատակով: Այդ իրավիճակում բանակցային գործընթաց չի կարող լինել, չի կարող լինել առաջընթաց: Ամեն ինչ կախված է պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելուց: Քննարկման առարկա է այն, որ պետք է հրադադարի ռեժիմն ամրապնդվի, վերջ դրվի ադրբեջանական դիվերսիաներին, ավելացվի ԵԱՀԿ առաքելության լիազորությունները»,- ընդգծեց ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը:

YEREVAN, SEPTEMBER 15, ARMENPRESS. The Madrid principles on the Nagorno Karabakh conflict settlement must be reviewed, Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan said on September 15, reports “Armenpress”.
He said after the April events it is necessary to seriously review those mutual concessions that were included in the Madrid principles.
“There was a provision of holding delayed referendum in Nagorno Karabakh. According to that during that period Baku should prepare its public for the idea that Nagorno Karabakh will not be a part of Azerbaijan. But it used that time in April for another purpose. In this case there cannot be a negotiation process and progress. Everything depends on the implementation of agreements. The discussion subjects are that the ceasefire regime must be strengthened, the Azerbaijani sabotage must be eliminated, and the powers of the OSCE mission must be increased”, Shavarsh Kocharyan said.