Սիրիայում բոլոր կողմերը պետք է կատարեն հրադադարի համաձայնությունը. G7
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի հակամարտության բոլոր կողմերը պետք է հարգեն զինադադարի ռեժիմը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ասված է «Մեծ յոթնյակի» գագաթնաժողովի հանրագումարային հռչակագրում:
«Մենք հորդորում ենք բոլոր կողմերին՝ ամբողջովին կատարել մարտական գործողությունների դադարեցման համաձայնությունը, որը ձեռք է բերվել Սիրիայի աջակցման միջազգային խմբի ջանքերի շնորհիվ»,- ասված է փաստաթղթում:
Հռչակագրում նաեւ նշվում է, որ համաշխարհային հանրակցությունը պետք է փոխհամաձայնեցված գործողություններ ձեռնարկի ահաբեկչության դեմ մղվող պայքարում:
«Մենք հաստատում ենք, որ համաշխարհային հանրակցության համար կարեւոր է հետագա հավաքական եւ փոխհամաձայնեցված ջանքեր գործադրել գլոբալ անվտանգության լուրջ սպառնալիքի դեմ պայքարում»,- ասված է դրանում:
Միջոցառման մասնակիցները նաեւ հանդես են եկել ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարելու եւ ծայրահեղականներից մշակութային ժառանգության օբյեկտները պաշտպանելու օգտին:
G7-ի (Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Իտալիա, Կանադա, ԱՄՆ, Ֆրանսիա եւ Ճապոնիա) գագաթնաժողովը մայիսի 26-ին բացվել է Ճապոնիայի Իսե-Սիմա (Միեի պրեֆեկտուրա) ազգային զբոսայգում: Մայիսի 27-ին գագաթնաժողովն ավարտում է աշխատանքը, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

G7: все стороны в Сирии должны полностью выполнять соглашение о прекращении огня
Все стороны конфликта в Сирии должны придерживаться режима прекращения огня. Об этом говорится в итоговой декларации саммита "семерки".
"Мы призываем все стороны и тех, кто их поддерживает, полностью выполнять (соглашение) о прекращении боевых действий, достигнутого на основе усилий Международной группы поддержки Сирии", - говорится в ней.
Также в декларации сказано, что мировое сообщество должно предпринять скоординированные действия по борьбе с терроризмом.
"Мы подтверждаем, что для мирового сообщества важно принять дальнейшие коллективные и скоординированные усилия по борьбе с насущной угрозой глобальной безопасности ", - говорится в ней, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Участники мероприятия также выступили за борьбу с финансирование терроризма и защиту объектов культурного наследия от экстремистов.
Саммит G7 (Великобритания, Германия, Италия, Канада, США, Франция и Япония) открылся в четверг в японском национальном парке Исэ-Симе (префектура Миэ) на побережье Тихого океана. В пятницу он завершит работу.