Արսեն Բաբայանը մանրամասներ է ներկայացրել Արցախի անկախությունը ճանաչելու մասին օրինագծի ընթացքի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանը որոշ մանրամասներ է ներկայացրել մայիսի 5-ին ՀՀ Կառավարությունում քննարկված «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի ընթացքի վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արսեն Բաբայանը համապատասխան գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Կառավարությունում այսօր քննարկվել է «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» պատգամավորների ներկայացրած ՀՀ օրենքի նախագիծը: Այն դեպքերում, երբ օրենսդրական նախաձեռնությունն Ազգային ժողովի պատգամավորներինն է, ապա նախագիծն ուղարկվում է ՀՀ կառավարություն՝ դրա մասին եզրակացություն ստանալու համար: Կառավարությունը քննարկում է պատգամավորների հեղինակած նախագիծն ու այդ մասին ընդունում որևէ եզրակացություն (տվյալ դեպքում ընդունված եզրակացությամբ հավանություն չի տրվել): Եզրակացությունն ընդունելուց հետո նույն եզրակացությունն ուղարկվում է Ազգային ժողով. ուշադրության է արժանի այն հանգամանքը, որ կառավարությունն ուղարկում է ոչ թե օրենքի նախագիծը, քանի որ կառավարությունը դրա հեղինակը չէ, այլ միայն իր եզրակացությունը:Իսկ օրենքի նախագիծն արդեն Ազգային ժողովում է, քանի որ դրա հեղինակները հենց Ազգային ժողովի պատգամավորներն են»,- գրել է Բաբայանը:
Նա հավելել է, որ նշված նախագծի հետագա ճակատագիրը որոշվում է «ՀՀ ԱԺ կանոնակարգ» օրենքով, ըստ որի, նախագիծը պետք է 30-օրյա ժամկետում քննարկվի համապատասխան գլխադասային հանձնաժողովում (տվյալ դեպքում` ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողով), ընդունվի եզրակացություն, որից հետո տեղ գտնի ՀՀ ԱԺ լիագումար՝ չորսօրյա նիստերի օրակարգի նախագծում: Կանոնակարգն Ազգային ժողովին թույլատրում է ընդունել երեք որոշումներից մեկը՝ ընդգրկել օրակարգ, հետաձգել, մերժել:

Арсен Бабаян представил подробности в связи с обсужденным в правительстве Армении законопроектом «О признании Нагорно-Карабахской Республики»
Арсен Бабаян представил подробности в связи с обсужденным в правительстве Армении
законопроектом «О признании Нагорно-Карабахской Республики»
Начальник Управления Национального Собрания Армении по связям с общественностью и СМИ Арсен Бабаян представил подробности в связи с обсужденным 5 мая в правительстве Армении законопроектом «О признании Нагорно-Карабахской Республики». Как сообщает Арменпресс, Бабаян сделал соответствующую запись в Фейсбуке.
«Правительство сегодня обсудило представленный депутатами НС законопроект Армении «О признании Нагорно-Карабахской Республики». В тех случаях, если с законодательной инициативой выступают депутаты НС, то предложенный ими законопроект направляется в правительство для получения заключения. Правительство рассматривает предложенный законопроект и принимает в этой связи какое-либо заключение (в данном случае принятым заключением законопроект не был одобрен).
После принятия заключения оно направляется в Национальное Собрание: примечателен тот факт, что правительство направляет в парламент не законопроект, поскольку не является его автором, а лишь свое заключение по нему. Законопроект уже находится в парламенте, поскольку его авторами выступают сами депутаты», - написал Бабаян.
По его словам, дальнейшая судьба законопроекта определяется законом «О регламенте Национального Собрания Армении», согласно которому в 30-дневный срок он должен быть обсужден в профильной комиссии (в данном случае - в постоянной комиссии НС по внешним связям), которая даст свое заключение.
После этого законопроект может быть включен в проект повестки четырехдневной пленарной сессии НС. Регламент допускает принятие одного из трех решений: включить в повестку, отложить или отклонить.