Հայաստանի կառավարությունը կքննարկի Արցախի ճանաչման օրեն­քի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության քննարկմանն է ներկայացվելԱզգային ժողովի պատգամավորներԶարուհի Փոստանջյանի և Հրանտ Բագրատյանի՝ օրենս­­դրական նա­խա­­ձեռ­­նու­թյան կար­գով ներկայացրած«Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելումա­սին»ՀՀ օրեն­քի նախագիծը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագիծն ընդգրկված է կառավարության մայիսի 5-ի նիստի օրակարգում:
Նախագծի վերաբերյալ կառավարության եզրակացության մեջ մասնավորապես նշված է. «Հայաստանի Հանրապետությանկառավարությունը ներկայացվածօրենքի նախագծիընդունումըպայմանավորում էՀայաստանի և Արցախի միջև քննար­կում­ների արդյունքներով՝ հաշվի առնելով հետագա զարգացումները, այդ թվում նաև արտաքին գործոնները»:
Միաժամանակ, ներկայացված օրենքի նախագիծը Ազգային ժողովում քննարկելիս, հարակից զեկուցմամբ հան­դես կգաՀՀարտաքինգործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:

Правительство Армении обсудит законопроект о признании Арцаха
Правительство Армении обсудит законопроект "О признании Республики Арцах", представленный депутатами Заруи Постанджян и Грантом Багратяном. Как передает «Арменпресс», обсуждение состоится на заседании правительства 5-го мая.
В заключении правительства о представленном законопроекте сказано: «Правительство Республики Армения обусловлавливает принятие законопроекта итогами консультаций между Арменией и Арцахом, с учетом дальнейших развитий и внешних факторов».
В то же время, во время обсуждения указанного законопроекта в Национальном Собрании с параллельным докладом выступит замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян.