Անցնող շաբաթվա ընթացքում շփման գծում օպերատիվ իրադրության փոփոխություններ չեն արձանագրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ապրիլի 10-ից 16-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրության փոփոխություններ չեն արձանագրվել: Հակառակորդը շարունակել է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից ու ՀԱՆ-17 տիպի նռնականատերից խախտել կրակի դադարեցման մասին կողմերի միջև ձեռքբերված բանավոր պայմանավորվածությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրինԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայություն, հատկապես ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել առաջնային գծի հյուսիսարևելյան և հարավարևելյան ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի վրա, որոնք աստիճանաբար վեր են ածվել միջադեպերի, ինչի արդյունքում եղել են նաև կորուստներ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը վերահսկում են իրենց վստահված պետական սահմանը և ձեռնարկում իրադրությանը համահունչ գործողություններ:

В течение прошедшей недели оперативная ситуация на линии соприкосновения не изменилась
Согласно оперативным данным Армии обороны Арцаха, 10-16 апреля оперативная ситуация на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских противоборствующих сил не изменилась. Противник продолжал стрелять из орудий разного калибра, в том числе 60 и 82 -миллиметровых минометов и гранатометов АГС-17, нарушая достигнутое сторонами соглашение о прекращении огня.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе АО НКР, особенно интенсивная стрельба зафиксирована по армянским позициям, дислоцированным на северо-восточном и юго-восточном направлении на линии соприкосновения, в результате чего были потери.
Передовые силы АО НКР продолжают уверенно контролировать доверенную им государственную границу, предпринимая в случае необходимости адекватные действия.