ՈՒԵՖԱ-ն դեռևս չի դիտարկել վիճակահանությունների ժամանակ ՌԴ-ի ու Թուրքիայի թիմերին բաժանելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՈՒԵՖԱ-ն դեռևս որոշում չի կայացրել խոշոր միջազգային մրցաշարարերի վիճակահանության ժամանակ Ռուսաստանի և Թուրքիայի թիմերին բաժանելու հետ կապված: Եվրոպայի 2016 թվականի առաջնության վիճակահանությունը տեղի է ունենալու դեկտեմբերի 12-ին, իսկ Չեմպիոնների լիգայի 1/8 և Եվրոպայի լիգայի 1/16 եզրափակիչների վիճակահանությունները կկայանաբ դեկտեմբերի 14-ին:
«Ներկա դրությամբ վիճակահանությունների ժամանակ միմյանցից բաժանելու գործող միակ որոշումը 2014 թվականի հուլիսին ընդունվածն է, որը վերաբերում է Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի թիմերին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Championat.com-ին տեղեկացրել են ՈՒԵՖԱ մամուլի ծառայությունից:
Նոյեմբերի 24-ին ռուսաստանյան Սու-24 ինքնաթիռը Սիրիայի տարածքում թուրքական սահմանից 1 կմ հեռավորության վրա կործանվել է Թուրքիայի օդուժի կողմից արձակված «երկինք-երկինք» հրթիռով եւ վայր ընկել Թուրքիայի սահմանից 4 կմ հեռավորության վրա:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սիրիայի օդային տարածքում ռուսաստանյան Սու-24 ռմբակոծիչի խոցումը թուրքական օդուժի կողմից անվանել է «հարված թիկունքից», որը հասցվել է Ռուսաստանին «ահաբեկիչների հանցակիցների կողմից»:

УЕФА ещё не рассматривал возможность разведения России и Турции при жеребьёвках
Союз европейских футбольных ассоциаций (УЕФА) пока не принял решения, будет ли разводить команды из России и Турции при жеребьёвке крупных международных турниров. Жеребьёвка чемпионата Европы 2016 года состоится 12 декабря, а жеребьёвки 1/8 финала Лиги чемпионов и 1/16 финала Лиги Европы – 14 декабря.
«На данный момент единственное действующее решение относительно разведения команд датировано июлем 2014 года и касается разведения команд из России и Украины», — как передает Арменпресс, об этом сообщили в пресс-службе УЕФА корреспонденту «Чемпионата» Галине Козловой.
Фронтовой бомбардировщик Су-24 российской авиагруппы во вторник, 24 ноября, потерпел крушение на территории Сирии. Как сообщил президент РФ Владимир Путин, самолёт был сбит ракетой «воздух-воздух», выпущенной турецким истребителем F-16. В связи с этим МИД РФ не рекомендует гражданам России отправляться в Турцию, где в межсезонье сборы проводят многие отечественные клубы.