Հայաստանը ողջունում է ԵՄ խորհրդի կողմից բանակցություններ սկսելու մանդատի տրամադրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ողջունում է Եվրամիության խորհրդի կողմից բանակցություններ սկսելու մանդատի տրամադրումը և լիահույս է, որ նոր փաստաթուղթը հարաբերությունները նոր մակարդակի կբարձրացնի: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարություն է տարածել` Լյուքսեմբուրգում հոկտեմբերի 12-ին կայացված որոշման առնչությամբ: «Կարևորում ենք Եվրոպական Միության խորհրդի կողմից Հայաստանի հետ հարաբերությունների նոր իրավական հիմքի ձևավորման շուրջ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ Եվրոպական Հանձնաժողովին մանդատի տրամադրումը:
Լիահույս ենք, որ բանակցությունների արդյունքում մշակված փաստաթուղթը լավագույնս կարտահայտի Հայաստան-Եվրոպական Միություն փոխշահավետ համագործակցության խորությունը, կարտացոլի հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու համատեղ հանձնառությունը ու կուրվագծի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համապարփակ փոխգործակցությունը»,-նշել է նախարար Նալբանդյանը:
Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև նոր համաձայնագիր ստորագրելու շուրջ բանակցությունները կսկվեն մինչև տարեվերջ: Նոր համաձայնագիրը կփոխարինի ներկայումս գործող Հայաստան-ԵՄ Գործընկերության և համագործակցության համաձայնագրին:

Armenia welcomes EU Council’s decision on giving mandate to start negotiations with ‪‎Armenia
YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. Armenia welcomes the decision of the Council of the European‪ ‎Union to give a mandate to the European ‪Commission to start negotiations with ‪‎Armenia.
“Armenpress” was informed by the Department of Press, Information and Public Relations of Foreign Ministry of Armenia that Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian spread a statement on the decision made in Luxembourg on October 12.
Statement of the Foreign Minister on the authorisation to the European Commission on starting negotiations with Armenia reads as follows:
“We attach importance to the decision of the Council of the European‪ ‎Union to give a mandate to the European ‪Commission to start negotiations over forming the new legal basis of relations with ‪Armenia.
We are hopeful that the document to be elaborated as a result of the negotiations will best express the depth of Armenia-‪‎EU mutually beneficial cooperation, will reflect the joint commitment to raise our relations to a new level and will outline the comprehensive partnership in all areas of mutual interest.”