Լիբանանում իրավիճակը հարաբերականորեն հանգիստ է, սակայն լարվածությունը պահպանվում է. Շահան Գանտահարյան
Լիբանանում իրավիճակը հարաբերականորեն հանգիստ է, սակայն լարվածությունը
պահպանվում է. Շահան Գանտահարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանում այժմ իրավիճակը հանգիստ է, բախումներ չկան, սակայն լարված իրավիճակը երկրում պահպանվում է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց լիբանանյան «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը` ավելացնելով, որ աղբահանության հետ կապված հարցի վերաբերյալ դեռ որոշում չի կայացվել:
«Առջևում երկու կարևոր օրեր են. հինգշաբթի կառավարության նիստն է, որը կարող է վճռական լինել, իսկ շաբաթ օրը ցույց է նախատեսված»,- նշեց Գանտահարյանը:
Նրա խոսքով` Լիբանանի վարչապետ Թամամ Սալամը կիսասպառնալիքով շեշտել է հինգշաբթի օրվա կառավարության նիստը վերջինը լինելու փաստը և կառավարության անդամների քաղաքական կամք ցուցաբերելու անհրաժեշտությունը: «Այստեղ, անշուշտ, կան պատասխաններ չունեցող հարցադրումներ: Սահմանադրական անորոշությունը` նախագահի բացակայությունը, մշուշապատում է պատկերացումը, թե գործող վարչապետի հրաժարման պարագայում, որո՞նք կլինեն իրավական ընթացակարգի հետագա քայլերը»,-ասաց նա:
Գանտահարյանը նաև նշեց, որ նախօրեին Բեյրությում բախումների հետևանքով զոհի վերաբերյալ լուրը հերքվել է:
Ինչ վերաբերում է աղբահանության խնդրին, Գանտահարյանը նշեց, որ աղբահանման լայնածավալ գործողությունը անհետաձգելի քայլ է: «Պահանջները արդար են, և եթե մի կողմից իրավապահ մարմինների անհամաչափ ուժի կիրառումը անընդունելի է, մյուս կողմից նաև դատապարտելի են ցուցարարների խռովարարական քայլերը: Երևույթներ կան, որոնք հստակ համոզում են սադրիչ տարրերի գոյության մասին այդ ցույցերի ընթացքում:
Կառավարությունից ակնկալվում է ջանքեր գործադրել կենցաղային աղբից երկիրը փրկելու համար: Բնապահպանական այս ճգնաժամի հաղթահարումը պետք է առիթ հանդիսանա նաև քաղաքական չլուծված և առկախ մնացած հիմնախնդիրները լուծելու համար: Ինչպես որ շարժումը քաղաքացիականից անցավ քաղաքականի, այնպես էլ լուծումները կենցաղայինից պետք է անպայման հասնեն քաղաքական հիմնական օրախնդիրներին, որի համար արտալիբանանյան կենտրոնների շահարկումները թե՛ ցույցերի, և թե՛ կառավարության որոշումներին անհրաժեշտ է, որպեսզի բացառվեն»:
Աղբահանության խնդրի լուծման վերաբերյալ բողոքի ցույցը Լիբանանում սկսվել է օգոստոսի 22-ին Ռիյադ Սոլհ հրապարակից: Ակցիայի մեկնարկից կարճ ժամանակ անց բախումներ են սկսվել ցուցարարների ու անվտանգության ուժերի միջև, որոնց հետևանքով մոտ 50 մարդ է վիրավորվել: Ցուցարարները պահանջել են կառավարության և վարչապետ Թամմամ Սալամի հրաժարականը:

Положение в Ливане относительно спокойное, однако напряженность сохраняется: Шаган Гантахарян
Положение в Ливане относительно спокойное, стычек нет, однако напряженность в стране сохраняется. Об этом в беседе с «Арменпресс» сообщил главред газеты  «Аздак» Шаган Гантахарян, добавив, что пока не решен вопрос вывоза мусора.
«Впереди важные дни: в четверг состоится заседание правительства, которое может оказаться решающим, а в субботу состоится демонстрация»,- сказал Шаган Гантахарян.
По его словам, премьер-министр Ливана Тамам Салам с полуугрозой сказал о том, что заседание правительства в четверг может стать последним, и членам правительства придется проявить политическую волю. «Здесь есть безответственные утверждения. Неясность конституции, отсутствие президента туманят представление о том, каковы должны быть последующие шаги после отставки действующего премьер-министра»,- сказал он.
Шаган Гантахарян добавивл, что слухи о жертве при столкновениях в Бейруте накануне были опровергнуты.
Что касается вывоза мусора, Шаган Гантахарян сказал, что это экстренный вопрос. «Требования справедливы, если применение несоразмерной силы органами правопорядка неприемлемо, то, с другой стороны, достойны осуждения заговорщические шаги демонстрантов. Определенные явления подтверждают наличие провокаторов среди демонстрантов.
От правительства ожидают действенных шагов по спасению страны от мусора. Этот кризис надо преодолеть. Он должен стать поводом и для решения других нерешенных, подвешенных политических вопросов. Как движение из гражданского перешло в политическое, так и решения из бытовых должны перейти в область политических, однако надо исключить вмешательство внешних сил как в демонстрации, так и в решения правительства».
Демонстрация протеста в связи с невывозом мусора в Ливане началась 22-го августа на площади Рияд Солх. После начала акции протеста состоялись стычки полиции с демонстрантами, в ходе которых были ранены около 50 человек. Демонстранты требуют отставки правительства и премьер-министра Тамама Салама.