Հայաստանի հնագույն քաղաքակրթությունը Արևմուտքի համար էկզոտիկ է և չբացահայտված. Telegraph-ի անդրադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հնագույն քաղաքակրթությունը Արևմուտքի համար էկզոտիկ է և չբացահայտված, սակայն Վանից սուրբ վանականը վերջերս հռչակվել է եկեղեցու դոկտոր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, բրիտանական Telegraph պարբերականում այս մասին գրել է Քրիստոֆեր Հոուսը:
«Իմ պահարանում կա մի փոքրիկ գիրք, որը ես չեմ կարողանում կարդալ: Այն հայերեն է, և ես անգամ չեմ կարողանում գլուխ հանել գրավիչ գանգուր այբուբենից: Բայրոնը, ըստ երևույթին, շատ ավելի ճիշտ է արել 1816 թվականին լեզվի դասեր առնելով այն նույն վանքում, որտեղ հրատարակվել է այս գիրքը»,- գրում է Հոուսը` պատմելով Վենետիկում Սան Լազարիո կղզում գտնվող Մխիթարյան միաբանության մասին: Նա ներկայացնում է, որ վանքը պատկանել է հայ կաթոլիկներին, թեպետ հայերի մեծամասնությունը քրիտոսնեական առաքելական եկեղեցու հետևորդ է: «Հայերը սիրում են պատմել այն մասին, որ առաջին երկիրն էին, որը Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի ջանքերով 301 թվականին ընդունեց քրիստոնեությունը»,- գրում է հեղինակը` փաստելով, որ հայերն ունեն հզոր քաղաքակրթություն:
Հոուսը պատմում է, որ մտածում էր հայերի մասին, երբ ձմեռային արևոտ մի օր պատահմամբ տեսել էր մի հայկական եկեղեցի, որը կառուցվել է 1922 թվականին Գալուստ Գյուլբենկյանի ծնողների հիշատակին: Նա վերհիշում է, թե ինչպես մի քանի շաբաթ առաջ Լոնդոնի հայերին այցելած Ուելսի արքայազնը գնացել էր հայկական Սուրբ Եղիշե եկեղեցի` ցանկանալով ուշարություն հրավիրել Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների վիճակի վրա: Այս մտածմունքներն ունենալուն զուգահեռ հեղինակն իմանում է նաև այն մասին, որ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը հայ սրբին` Գրիգոր Նարեկացուն տվել է եկեղեցու դոկտորի կոչում: «Սա հազվադեպ կոչում է, որը կրում են միայն 35 մարդ եկեղեցական պատմության ընթացքում, այնպիսիք, ինչպիսիք են Սուրբ Հիերոնիմոսը և Սուրբ Աթանաս Ալեքսանդրացին»,- նշում է Հոուսը: Նա խոսում է ինչպես Նարեկացու, այնպես էլ նրա ամենահայտնի աշխատանքի` «Նարեկ»-ի մասին:
«Այս սպանություններով լի ժամանակաշրջանում Արևելքի քրիստոնյաները հոգևոր միասնության կարիք ունեն»,- եզրափակում է հեղինակը:

Древняя армянская цивилизация экзотична и не раскрыта для Запада – Telegraph
Древняя армянская цивилизация экзотична и не раскрыта для Запада, хотя святой монах из Вана признан  доктором церкви. Как передает Арменпресс, об этом пишет Кристофер Хоус в  британской  Telegraph.
«В моей библиотеке есть небольшая книжка, которую я не могу прочитать. Она на армянском, но мне недоступны эти письмена с  прекрасными линиями. Пожалуй, прав был Байрон, начав изучать в 1816г. армянский – в том  монастыре, где была издана эта книга», - пишет Хоус, рассказывая  об ордене Мхитаристов на острове Святого Лазаря.  Он пишет, что монастырь принадлежал армянским католикам, хотя большинство армян – последователи  Апостольской церкви.  «Армяне любят рассказывать, что благодаря Св. Григорию Просветителю   Армения в 301 году первой признала христианство государственной религией», - пишет он, утверждая, что армяне создали великую цивилизацию.
Хоус рассказывает, что задумался об армянах, когда солнечным зимним утром  увидел армянскую церковь, которую в  1922г. построил  в память о своих родителях Галуст Гюльбенкян.  Он сказал, что принц Уэльский  встретился с армянами Лондона, посетив церковь Св. Егише – с целью привлечь внимание  к положению христиан  на Ближнем Востоке.  Автор упоминает и о том, что Папа Римский  Франциск  присвоил звание доктора церкви  святому Григору Нарекаци.
«Это  исключительное звание, которого за всю историю церкви  удостоились  35 человек – как Святой Иероним и Атанас Александрийский», - пишет Хоус, рассказывая о Нарекаци и его самой известной «Книге скорбных песнопений» («Нарек»).
«В эти тяжелые времена, полных тяжких преступлений, христиане Востока нуждаются в духовном единении», - резюмирует автор.