Էդուարդ Շարմազանովը Վիեննայում հանդիպել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Վիեննա մեկնած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 19-ին հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ի գլխավոր քարտուղար Սպենսեր Օլիվերի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, երկուստեք կարեւորվել է ՀԱՊԿ եւ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովների հետագա համագործակցության շարունակականությունը:
Կողմերը քննարկել են Հարավային Կովկասում եւ Ուկրաինայում տիրող իրադրությունը՝ կարեւորելով բոլոր հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը, ինչը, ՀԱՊԿ ԽՎ-ի պատվիրակության ղեկավարի դիտարկմամբ, առանցքային ցուցիչ է միջազգային անվտանգության ամրապնդման հարցում:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը հանդես են գալիս հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին: Նա ընդգծել է, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում եւ անթույլատրելի է համարել Ադրբեջանի կողմից խնդրի ռազմական լուծման փորձերը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի վերաբերյալ՝ պարոն Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ 2015 թվականի ապրիլին ԵԱՀԿ ԽՎ ներկայացուցիչները կմասնակցեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողություններին:
Հանդիպման ավարտին Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Երկրորդ աշխարհամարտում տարած հաղթանակի 70-ամյակի տարում միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների համար ակտուալ թեմաներից մեկը հանդիսանում է ահաբեկչության եւ նացիզմի բոլոր դրսեւորումների կանխարգելումը:

Eduard Sharmazanov meets with OSCE PA Secretary General in Vienna
YEREVAN, 19 FEBRUARY, ARMENPRESS. On February19, Head of the Armenian Delegation to the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), Deputy Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Eduard Sharmazanov, who is in Vienna to participate in the winter sitting of the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE PA), had a meeting with OSCE PA Secretary General Spencer Oliver. As the Department of Public Relations and Mass Media of the National Assembly of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, the sides attached importance to further cooperation between the CSTO Parliamentary Assembly and the OSCE Parliamentary Assembly.
The sides discussed the situation in the South Caucasus and in Ukraine and attached importance to the peaceful regulation of all conflicts. Touching upon the Nagorno-Karabakh conflict, Deputy Speaker of the National Assembly Eduard Sharmazanov emphasized the fact that the issue needs to be solved within the format of the OSCE Minsk Group and viewed Azerbaijan’s attempts to give a military solution to the issue as inadmissible.
Talking about the 100th anniversary of the Armenian Genocide, Eduard Sharmazanov voiced hope that the OSCE PA representatives would take part in the Armenian Genocide Centennial Commemoration ceremonies to be held in April 2015.