Էդուարդ Շարմազանովը Վիեննայում հանդիպել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Վիեննա մեկնած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 19-ին հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ի գլխավոր քարտուղար Սպենսեր Օլիվերի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, երկուստեք կարեւորվել է ՀԱՊԿ եւ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովների հետագա համագործակցության շարունակականությունը:
Կողմերը քննարկել են Հարավային Կովկասում եւ Ուկրաինայում տիրող իրադրությունը՝ կարեւորելով բոլոր հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը, ինչը, ՀԱՊԿ ԽՎ-ի պատվիրակության ղեկավարի դիտարկմամբ, առանցքային ցուցիչ է միջազգային անվտանգության ամրապնդման հարցում:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը հանդես են գալիս հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին: Նա ընդգծել է, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում եւ անթույլատրելի է համարել Ադրբեջանի կողմից խնդրի ռազմական լուծման փորձերը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի վերաբերյալ՝ պարոն Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ 2015 թվականի ապրիլին ԵԱՀԿ ԽՎ ներկայացուցիչները կմասնակցեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողություններին:
Հանդիպման ավարտին Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Երկրորդ աշխարհամարտում տարած հաղթանակի 70-ամյակի տարում միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների համար ակտուալ թեմաներից մեկը հանդիսանում է ահաբեկչության եւ նացիզմի բոլոր դրսեւորումների կանխարգելումը:

Вице-спикер НС Армении в Вене встретился с генеральным секретарем ПА ОБСЕ
Отбывший в Вену для участия в работе зимней сессии Парламентской ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству Европы (ПА ОБСЕ)  руководитель делегации ПА ОДКБ, вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 19 февраля встретился с Генеральным секретарем ПА ОБСЕ С.Оливером.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, обоюдно подчеркнута важность дальнейшего продолжения сотрудничества парламентских ассамблей ОДКБ и ОБСЕ.
Стороны обсудили сложившуюся ситуацию на Южном Кавказе и в Украине, особо выделив мирное урегулирование всех конфликтов, что является, по наблюдению руководителя делегации ПА ОДКБ,   главным показателем в вопросе укрепления международной безопасности.
Обратившись к нагорно-карабахскому конфликту, вице-спикер НС Э.Шармазанов отметил, что Армения и Нагорный Карабах выступают в пользу исключительно мирного урегулирования конфликта. Он подчеркнул, что проблема должна решаться в формате Минской группы ОБСЕ и недопустимы попытки военного разрешения конфликта со стороны Азербайджана.
Говоря о 100-й годовщине Геноцида армян, г-н Шармазанов выразил надежду, что в апреле 2015 г. представители ПА ОБСЕ примут участие в предстоящей церемонии поминовения жертв преступления.
В завершение встречи Э.Шармазанов отметил, что в год 70-летия Победы во Второй мировой войне одной из актуальных тем для международных организаций является предупреждение всех проявлений терроризма и фашизма.