«Նոր գիրք»-3. Հայաստանյան հրատարակչությունները ներկայացնում են նորույթներ՝ հայ ընթերցասերների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը շարունակում է ձեզ ներկայացնել «Նոր գիրք» նախագիծը, որն ամեն երկուշաբթի պատմում է հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գեղարվեստական գրքերի մասին: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ը կրկին առանձնացրել է 2014 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների չորս ուշագրավ գրքեր՝ չորս խորագրերի ներքո:
Հայդասականներիգործեր
Գուրգեն Մահարի, «Երկերի լիակատար ժողովածու 15 հատորով». հատոր 1
Գուրգեն Մահարու երկերի լիակատար ժողովածուի 1-ին հատորն ընդգրկում է նրա 1916-1969 թթ. գրած բանաստեղծությունները: Բոլոր ստեղծագործություններն ուղեկցվում են անհրաժեշտ մեկնաբանություններով ու ծանոթագրություններով: Բազմաթիվ բանաստեղծություններ ներկայացվում են առաջին անգամ: Հատորի խմբագիրներն են Վարդան Մաթևոսյանը և Արքմենիկ Նիկողոսյանը: Գիրքը բաղկացած է 768 էջից: Այն հրատարակել է «Անտարես»-ը:
Երիտասարդ գրողներիգործեր
Մարիամ Կարապետյան, «Պաստառներ խաղաղ օրերի համար»
Բանաստեղծությունների ժողովածուն Մարիամ Կարապետյանի առաջին գիրքն է: Այն հատկանշվում է շարքից շարք զարգացող նյութով ու պոետական լուծումներով և յուրատեսակ բանաստեղծական պատում է՝ բազմաչափ ընթերցումների ու ետընթեցումների հնարավորությամբ: Թարմությունը ոչ միայն և ոչ այնքան նյութն է, որքան այն պատկերի վերածելու եղանակը: Իրականության դրվագները վերաճում են առհասարակ լինելու, շարժման ու ընթացքի: Հոգեվիճակները ներկայացվում են իբրև ինքնաընթերցումներ. պատկերվում են ոչ միայն ներսից, այլև կողմնակիորեն: Աշխարհզգացողությունից պատկեր անցումն անմիջական է և հետևողական միաժամանակ: Գիրքը բաղկացած է 168 էջից: Այն հրատարակել է «Անտարես»-ը:
Թարգմանությունայլլեզվից
Ջեյն Օսթին, «Հպարտություն և նախապաշարմունք»
Ջեյն Օսթինի այս ստեղծագործությունը գրավում է հետաքրքրական ու խոսուն կերպարներով, որոնք իրենց ժամանակի ծնունդը լինելով՝ արդիական են բոլոր ժամանակների համար: Անգլերենից թարգմանեց Արմենուհի Փալանդուզյանը: Խմբագիր՝ Հրաչուհի Փալանդուզյան: Գիրքը բաղկացած է 464 էջից: Այն հրատարակել է «Անտարես»-ը:
Մանկականգրականություն
Ջեյմս Մեթյու Բարրի «Փիթրը և Վենդին»
«Փիթրը և Վենդին» (1911 թ.) Ջ. Մ. Բարրիի ամենանշանավոր երկն է։ Վերջինս նախ գրվել է որպես պիես (1906 թ.) և բեմադրվել լոնդոնյան՝ Յորքի դուքսի թատրոնում՝ունենալով աղմկալից հաջողություն: Պատահական չէ, որ վիպակն առանձնանում է նուրբ թատերայնությամբ և երկխոսությունների բացառիկ մշակվածությամբ:Ո՞վ է Փիթր Փենը: Բարետես, շնորհալի պատանի` հնարամիտ ու խիզախ, մի թեթև…. ո՜չ, աներևակայելի պարծենկոտ: Մի խոսքով, տղաներից լավագույնը: Գիրքը բաղկացած է 240էջից: Այն հրատարակել է «Զանգակ»-ը:

«Новая книга-3»: Армянские издательства представляют книжные новинки своим читателям
Информационное агентство «Арменпресс, продолжает выступать перед своими читателями с новыми идеями и проектами. Отныне каждый понедельник на сайте агентств можно будет получить  информацию о книгах, опубликованных по инициативе армянских издательств, об их содержании, ознакомиться с новыми изданиями классики, представляющей интерес и в наши дни, и тенденциями развития современной литературы. Мы продолжаем представлять проект «Новая книга».
Произведения армянских классиков:
Гурген Маари «Полное собрание сочинений» в 15-ти томах: том 1-вый.
1-ый том собрания сочинений Гургена Маари включает в себя его поэтические произведения 1916-1968 года. Все стихотворения сопровождаются необходимыми комментариями и аннотациями. Многие его стихи представлены впервые. Редакторы – Вардан Матевосян и Аркменик Никогосян. Книга состоит из 768 стр. и издана «Антарес».
Произведения молодых писателей
Мариам Карапетян – «Плакаты мирного времени»
Этот сборник поэзии – первый в творчестве Мариам Карапетян. Она выделяется развивающейся от строки к строке тематикой и поэтическим решениями, является стихотворным повествованием. Переход от мировоззрения и образу непосредственен и последователен одновременно.
Книга вышла в издательстве «Антарес» и состоит из 168 страниц.
Переводы с другого языка
Джейн Остин «Гордость и предубеждение»
Знаменитый роман Джейн Остин интересен читателям и в наши дни. Это книга даже не раз экранизировалась. Перевод с английского Арменуи Паландузян. Редактор Грачуи Паландузян. Книга содержит 464 стр. и выпущена издательством «Антарес».
Детская литература:
Джеймс Мэтью Барри «Питер и Венди»
Шотландский драматург и романист, автор известной детской сказки «Питер Пен». Написанная им вначале как пьеса, она была поставлена на лондонской сцене и имела оглушительный успех.  Джеймс Барри создал образ Питера Пэна — мальчика, который никогда не постареет — не просто так. Этот герой стал посвящением старшему брату автора, который умер за день до того, как ему исполнилось 9 лет, и навсегда остался маленьким в памяти матери. Книга насчитывает 240 страниц и вышла в издательстве «Зангак».