Միջազգային մամուլն արձանագրեց Ալիեւի պատերազմի հռետորաբանությունը. 1 ժամում 60-ից ավելի հակահայկական գրառում Թվիթերում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած միջազգային հանրության հստակ պահանջին` ԼՂ հիմնախնդիրը լուծել Հելսինկյան եզրափակիչ ակտիդրույթների համաձայն, որոնցից մեկը սահմանում է ուժի եւ ուժի սպառնալիքի բացառում, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն իր ռազմատենչ հռետորաբանությունը տեղափոխել սոցիալական մեդիայի հարթակ: Ընկճախտի եզրին գտնվող Ադրբեջանի նախագահն օգոստոսի 7-ին մեկ ժամում վաթսունից ավելի հակահայկական գրառում է արել Թվիթերի իր միկրոբլոգում` իր վրա հրավիրելով մի շարք հեղինակավոր միջազգային լրատվամիջոցների ուշադրությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ողջ միջազգային լրատվական դաշտը ողողվել էր «Ալիևը թվիթերով պատերազմ է հայտարարում Հայաստանին» վերտառությամբ հոդվածներով:
Բրիտանական The Independent թերթը նշում է, որ իր խիստ ռազմատենչ գրառումներով նախագահը հասկացնել է տվել, որ իր երկիրը պատերազմի մեջ է Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի համար: Ալիևը սպառնացել է վերսկսել ռազմական գործողությունները` այդ տարածքը գրավելու համար:
Մեկ այլ հեղինակավոր բրիտանական The Guardian թերթը, անդրադառնալով ալիևյան գրառումներին, մեջբերել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի խոսքերը, որ «իրավիճակի սրացման և մարդկային կորուստների ողջ պատասխանատվությունը պաշտոնական Բաքվի վրա է, որը հրահրում է լարվածությունը առաջնագծում»:
Ավստրալական առաջատար news.com.au հեռարձակողը փաստում է` առաջին անգամ է, որ որևէ երկիր պատերազմ է հայտարարում Թվիթերի միջոցով: «Որոշ մարդիկ Թվիթերն օգտագործում են իրենց առօրյայից բողոքելու կամ հայտնելու համար, թե ինչ են կերել նախաճաշին, սակայն Ադրբեջանի նախագահը սոցիալական մեդիան օգտագործել է պատերազմ հայտարարելու համար»,- գրում է հեռարձակողը:
Արաբական Al Jazeera-ն Ալիևի գրառումները սադրող է անվանել, որը հրահրում է վերսկսված բախումները հայ-ադրբեջանական զորքերի միջև:
Հուլիսի 31-ից մինչ օրս հայ-ադրբեջանական սահմանում լարված վիճակ է։ Ադրբեջանական կողմը պարբերաբար խախտում է հրադադարի ռեժիմը, ձեռնարկում հետախուզադիվերսիոն հարձակման փորձեր, առաջնագծի տարբեր հատվածներում գրանցվել է փոխհրաձգություն։ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի խոսքով` 2014 թվականի անցած ամիսներին հակառակորդի կողմից զինադադարի խախտման շուրջ 18 հազար դեպք է գրանցվել, այնինչ` ամբողջ 2013 թվականին եղել էր միայն 13 հազար դեպք: Հակառակորդի կողմից եղել են նաև 26 հետախուզադիվերսիոն գործողություններ, որից 15 դեպքը տեղի է ունեցել հուլիսի 25-ից հետո ընկած ժամանակահատվածում:

Международные СМИ отреагировали на воинственную риторику Алиева: за 1 час более 60 антиармянских записей в Twitter
Международные СМИ отреагировали на воинственную риторику Алиева: за 1 час более 60
антиармянских записей в Twitter
Несмотря на четкие требования международного сообщества о решении карабахского вопроса в соответствии с положениями Хельсинкского заключительно акта, одно из которых исключает применение силы или угрозу ее применения, президент Азербайджана перенес свою воинственную риторику и в социальные медиа. Президент Азербайджана, впавший в депрессию, 7 августа за 1 час оставил в своем микроблоге в Twitter более 60-ти антиармянских высказываний и, тем самым, привлек к себе внимание ряда авторитетных международных СМИ. Как сообщает Арменпресс, все международное информационное поле, буквально, наводнено статьями с заголовками «Алиев твиттером объявляет войну Армении».
Британская газета The Independent пишет что своим жесткими воинственными записями президент дает понять, что его страна находится в состоянии войны с Арменией из-за Карабаха. Алиев угрожает возобновить военные действия, чтобы захватить эту территорию.
Аторитетное британское издание The Guardian, коснувшись алиевских записей, приводит слова министра обороны Армении Сейрана Оганяна о том, что «вся ответственность за обострение ситуации и человеческие потери ложится на официальный Баку, который провоцирует напряженность на передовой».
Ведущий австралийский ретранслятор news.com.au констатирует, что впервые какая-то страна объявляет войну через Twitter. «Некоторые используют Twitter для того, чтобы жаловаться на свои проблемы или  поговорить о том, что они ели на завтрак, а президент Азербайджана использует социальные медиа для объявления войны», - пишет издание.
Арабская Al Jazeera назвали записи Алиева провокационными, поскольку они провоцируют столкновения армяно-азербайджанских войск.
С 31 июля до сего дня на армяно-азербайджанской границе царит напряженность. Азербайджанская сторона периодически нарушает режим прекращения огня, предпринимает попытки разведывательно-диверсионных действий, на разных участках передовой зафиксированы перестрелки. По словам министра обороны Армении Сейрана Оганяна,  за прошедшие месяцы 2014 года противник допустил около 18 тысяч нарушений режима прекращения огня, в то время как за весь 2013 год - 13 тысяч нарушений. Противник предпринял также 26 разведывательно-диверсионных действий, из них 15 - в период после 25 июля.